Σελίδα 531 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 31431481521529530531532533541581631 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 7.951 έως 7.965 από 9689
  1. 06-07-12 16:14 #7951
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια παιζει ρολο στη θερμιδικη αξια αν βρασουν περισσοτερα λεπτα παραπανω τα μακαρονια ολικης η' βλακειες λεω?
    ψαχνεις το δεντρο και χανεις το δασος
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
     

  2. 06-07-12 16:34 #7952
    Προεπιλογή
    παιδιά έχω μπερδευτεί
    κάθομαι να φτιάξω επιτέλους μια διατροφή έχοντας κατεβάσει και ένα πινακα που έχετε δώσει link και μπερδεύομαι...

    δεν ξέρω από που να προτοξεκινησω..

    δεν γραφει θερμίδες πως θα τις μετρήσω?
    επίσης εκεί που λέει ίχνη λογικά θα εννοεί ότι δεν έχει μετρηθεί άρα τι θα βάλω στην μέτρηση?


    α,και το μακρος δεν εχω καταλαβει τι σημαινει
    make love NO drugs
     

  3. 06-07-12 16:51 #7953
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spafspaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά έχω μπερδευτεί
    κάθομαι να φτιάξω επιτέλους μια διατροφή έχοντας κατεβάσει και ένα πινακα που έχετε δώσει link και μπερδεύομαι...

    δεν ξέρω από που να προτοξεκινησω..

    δεν γραφει θερμίδες πως θα τις μετρήσω?
    επίσης εκεί που λέει ίχνη λογικά θα εννοεί ότι δεν έχει μετρηθεί άρα τι θα βάλω στην μέτρηση?


    α,και το μακρος δεν εχω καταλαβει τι σημαινει
    οταν λεει ιχνη σημαινει οτι εχει σχεδον καθολου.
    μακρος=macros=macronutrients=μακροσυστατικα δηλαδη Πρωτεινες/Υδατανθρακες/Λιπαρα.

    Ξεκινα απο τις πρωτεινες. Δηλαδη πες "θα τρωω (τουλαχιστον) καθε μερα 2χbw προτεινη βρεξει χιονισει". Μετα θα σου χουν μεινει να μετρησεις υ/α και λιπαρα. Πειραματισου αναλογα με τους στοχους σου. Αν πχ θες να παρεις κιλα, ξεκινα με καμποσες θερμιδες και αν δεις οτι μενεις στασιμος, ανεβαζεις carbs και fats.
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
     

  4. 06-07-12 17:07 #7954
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο magavaTOUT Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψαχνεις το δεντρο και χανεις το δασος
    σορυ αν ειπα βλακεια απλα εδω εχει ειπωθει οτι ανεβαινει ο γλυκαιμικος δεικτης.τεσπα δεν κολλαω σε τετοιες λεπτομερειες απλα ρωτησα.γραψε ακυρο
     

  5. 06-07-12 17:09 #7955
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο magavaTOUT Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν λεει ιχνη σημαινει οτι εχει σχεδον καθολου.
    μακρος=macros=macronutrients=μακροσυστατικα δηλαδη Πρωτεινες/Υδατανθρακες/Λιπαρα.

    Ξεκινα απο τις πρωτεινες. Δηλαδη πες "θα τρωω (τουλαχιστον) καθε μερα 2χbw προτεινη βρεξει χιονισει". Μετα θα σου χουν μεινει να μετρησεις υ/α και λιπαρα. Πειραματισου αναλογα με τους στοχους σου. Αν πχ θες να παρεις κιλα, ξεκινα με καμποσες θερμιδες και αν δεις οτι μενεις στασιμος, ανεβαζεις carbs και fats.
    ωραία τα κατάλαβα...
    κάτι ακομα που έμεινε αναπάντητο..
    αυτο με τις θερμίδες...δηλαδή πχ κοιτάω το σακουλάκι με την βρώμη και δεν γραφει πουθενά για θερμίδες αυτες πως θα τις προσθέσω στο τέλος?

    εφυγα γυμ
    make love NO drugs
     

  6. 06-07-12 17:36 #7956
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spafspaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραία τα κατάλαβα...
    κάτι ακομα που έμεινε αναπάντητο..
    αυτο με τις θερμίδες...δηλαδή πχ κοιτάω το σακουλάκι με την βρώμη και δεν γραφει πουθενά για θερμίδες αυτες πως θα τις προσθέσω στο τέλος?

    εφυγα γυμ
    για κοιτα λιγο καλυτερα, σχεδον ολες οι συσκευασιες εχουν πινακα διατροφικων αξιων. Συνηθως εχουν per100g και perServing. 1 θερμιδα=1kcal
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
     

  7. 08-07-12 15:34 #7957
    Προεπιλογή
    Κατι που με προβληματιζει. Επειδη χρησιμοποιω καθημερινα αρκετη κανελλα (±10γρ αλλες φορες περισσοτερο αλλες λιγοτερο), με παραξενευει η αρκετα γλυκεια γευση της.

    Τα στοιχεια της γνωριζει κανεις αν ειναι σωστα? Κυριως οι υδ/κες αν ειναι οντως κατα κυριο λογο ινες και οχι σακχαρα..
    I love sweets
     

  8. 08-07-12 23:12 #7958
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι που με προβληματιζει. Επειδη χρησιμοποιω καθημερινα αρκετη κανελλα (±10γρ αλλες φορες περισσοτερο αλλες λιγοτερο), με παραξενευει η αρκετα γλυκεια γευση της.

    Τα στοιχεια της γνωριζει κανεις αν ειναι σωστα? Κυριως οι υδ/κες αν ειναι οντως κατα κυριο λογο ινες και οχι σακχαρα..
    Η γλυκιά γεύση της είναι αυτή που σε προβληματίζει; Όλο και κάτι έχει από υδατάνθρακες, σε μικρές ποσότητες βέβαια, και αν δεν κάνω λάθος κάποιοι από αυτούς είναι άμυλο. Σε μεγάλες ποσότητες είναι τοξική. Δοκίμασε να τη στερηθείς για λίγο αν μπορείς για κάποιο διάστημα.

    Εμένα με ενοχλεί και το καταλαβαίνω, τη χρησιμοποιώ κατά διαστήματα λόγω της γλυκιάς της γεύσης, προσπαθώ όμως όχι κάθε μέρα και αυτό γιατί αργά ή γρήγορα θα παρουσιάσω έκζεμα, διαταραχές στην πέψη κ.α. μικροενοχλήσεις οι οποίες παιρνούν με το που θα τη σταματήσω. Έχω διαβάσει ότι είναι τοξική σε μεγάλες δόσεις, πάνω δηλ. από ένα κουταλάκι την ημέρα και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο παρά εάν περιέχει κάτι λίγα από υδατάνθρακες.
     

  9. 09-07-12 22:42 #7959
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γλυκιά γεύση της είναι αυτή που σε προβληματίζει; Όλο και κάτι έχει από υδατάνθρακες, σε μικρές ποσότητες βέβαια, και αν δεν κάνω λάθος κάποιοι από αυτούς είναι άμυλο. Σε μεγάλες ποσότητες είναι τοξική. Δοκίμασε να τη στερηθείς για λίγο αν μπορείς για κάποιο διάστημα.

    Εμένα με ενοχλεί και το καταλαβαίνω, τη χρησιμοποιώ κατά διαστήματα λόγω της γλυκιάς της γεύσης, προσπαθώ όμως όχι κάθε μέρα και αυτό γιατί αργά ή γρήγορα θα παρουσιάσω έκζεμα, διαταραχές στην πέψη κ.α. μικροενοχλήσεις οι οποίες παιρνούν με το που θα τη σταματήσω. Έχω διαβάσει ότι είναι τοξική σε μεγάλες δόσεις, πάνω δηλ. από ένα κουταλάκι την ημέρα και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο παρά εάν περιέχει κάτι λίγα από υδατάνθρακες.
    Ουπς...την πατήσαμε ή μου φαίνεται;; Εγώ την τσακίζω σε γιαούρτι, βρώμη, φρούτα και στον καφέ καμιά φορά
     

  10. 09-07-12 22:55 #7960
    Προεπιλογή
    Κατι διαβασα για την κουμαρινη, και λεει οτι σε εβδομαδιαια βαση σε oatmeals κλπ, μπορει να ξεπερνα τα επιπεδα. Αν εχει ομως καποιος καποια σιγουρη μελετη ας δωσει ενα λινκ.

    Ας παμε απο κανελλα του π@υστη
    I love sweets
     

  11. 10-07-12 16:25 #7961
    Προεπιλογή
    Καλά βρε παιδιά με την κανέλα δεν βάζουμε και κανα κιλό. Απλά μειώστε την στο ένα κουταλάκι, εάν δεν γίνεται να την σταματήσετε για κάποιες μέρες, πριν πάτε να κάνετε εξετάσεις αίματος. Ο λόγος είναι ότι μπορεί να επιρρεάσει τους δείκτες στις τρανσαμινάσες και να βρεθούν κάποιες τιμές λίγο ανεβασμένες. Ούτε σημαίνει πως θα συμβεί αυτό απαραίτητα, απλά για να έχετε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.

    Όλα τα μπαχαρικά και τα ματζούνια είναι τοξικά σε μεγάλες ποσότητες. Από το δεντρολίβανο, το γλυκάνισο κα. Μπορεί να μην πεθαίνεις με τη μία αλλά η τοξικότητα η οποία εμφανίζεται και για μεγάλα διαστήματα στον οργανισμό μπορεί να μην είναι τελικά και τόσο καλή. Μπορεί πάλι και να την συνηθίζει ο οργανισμός και να προσαρμόζεται ανάλογα. Απλά έχετε κατα νου ότι παίζει και αυτό.

    Εξάλλου η κανέλα όση και να βάλεις πάλι την ίδια γεύση έχει. Τί βάλεις ένα κιλό, τί βάλεις μισό. Δε χάνεις από κάπου. Ούτε γίνεται πιο νόστιμο με περισσότερη κανέλα ούτε πιο γλυκό. Πιο έντονη γεύση θα έχει αν την συνδιάσετε με λίγο ξύσμα πορτοκαλιού, υπήρχε και ένα μείγμα μπαχαρικών Ανατολής νομίζω για γλυκά, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το οποίο με είχε βολέψει κάποτε κ.α. π.χ. γαρύφαλλο, μοσχοκάρυδο σε όποιον αρέσουν και αυτά σε μικρές ποσότητες γιατί και αυτά είναι λίγο πολύ τοξικά όταν τις ξεπερνούν.

    Στη δική μου περίπτωση κάτι εκζέματα στο δέρμα που είχα έφυγαν τελείως με το που τα σταμάτησα για κάποιο διάστημα. Τώρα χρησιμοποιώ αραιά και που λίγη κανέλα, βανίλια, γλυκάνισο, δεντρολίβανο, ξύσμα από πορτοκάλι και ότι άλλο βρω στο ντουλάπι και αυτά τις μέρες που θέλω να παίξω στην κουζίνα. Άλλες μέρες που γυρίζω κουρασμένη δεν προλαβαίνω να σκεφτώ ότι υπάρχουν και δεν τα χρησιμοποιώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 10-07-12 στις 16:27
     

  12. 10-07-12 19:19 #7962
    Προεπιλογή
    Προφανως δεν με "καινε" οι θερμιδες και τα σακχαρα της κανελλας. Απλα νομιζα οτι ηταν μηδενικα. Και 20 και 30 να ειναι σιγα.

    Απλα σε σεΐκς ή oatmeals βαζω σε μεγαλες ποσοτητες, γιαυτο ρωτησα. Εαν βαλω λιγοτερο, δεν θα εχει γευση κανελλας, οποτε δωρο αδωρο
    I love sweets
     

  13. 10-07-12 22:22 #7963
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως δεν με "καινε" οι θερμιδες και τα σακχαρα της κανελλας. Απλα νομιζα οτι ηταν μηδενικα. Και 20 και 30 να ειναι σιγα.

    Απλα σε σεΐκς ή oatmeals βαζω σε μεγαλες ποσοτητες, γιαυτο ρωτησα. Εαν βαλω λιγοτερο, δεν θα εχει γευση κανελλας, οποτε δωρο αδωρο
    Δεν ξέρω τί κανέλα παίρνεις αλλά υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Φρεσκοκομένη κανέλα καίει τόσο πολύ και έχει τόσο έντονη γεύση που δεν μπορείς να φας πολύ. Υπάρχουν και άλλες που όσο και να βάλεις δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Δοκίμασε διάφορες από τις συσκευασμένες και μετά μπορείς και από κάβα ή μπαχαράδικο χύμα να δεις που θα καταλάβεις τις διαφορές από μόνος σου.
     

  14. 11-07-12 16:28 #7964
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως δεν με "καινε" οι θερμιδες και τα σακχαρα της κανελλας. Απλα νομιζα οτι ηταν μηδενικα. Και 20 και 30 να ειναι σιγα. Απλα σε σεΐκς ή oatmeals βαζω σε μεγαλες ποσοτητες, γιαυτο ρωτησα. Εαν βαλω λιγοτερο, δεν θα εχει γευση κανελλας, οποτε δωρο αδωρο
    Στα σέϊκς σου δοκίμασε να βάλεις και μισό κουταλάκι του γλυκού νεσκαφέ. Γίνονται εξίσου ωραία. Εμένα δηλ. μου αρέσουν γιατί τους δίνει άρωμα μόκα. Για τα Oatmeals δεν έχω δοκιμάσει.
     

  15. 11-07-12 17:07 #7965
    Το avatar του χρήστη Metropontix

    Εγγραφή
    12-02-2010
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    172
    Προεπιλογή
    Συμφορουμίτες μήπως κάποιος ψωνίζει το τυρί το πεντάρι (5% λίπος) της arla? Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που να το πουλάει χύμα σε φέτες και όχι σε κουτάκι συσκευασμένο;
     

Σελίδα 531 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 31431481521529530531532533541581631 ... ΤελευταίαΤελευταία