Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 40
  1. 02-07-10 10:45 #1
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή Γυναικείο: Έμμηνος ρύση & γυμναστική!
    Έχω διαβάσει γενικά ότι η έντονη γυμναστική μπορεί να προκαλέσει διαταραχές στην περίοδο ή ακόμα και αμηνόρροια(απουσία περιόδου). Φαντάζομαι αυτό συμβαίνει λόγω κάποιας επίδρασης της έντονης άσκησης που ασκούμε στον οργανισμό μας... Ξέρει κανείς τί ακριβώς συμβαίνει?
    Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία?
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-07-10 11:10 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω διαβάσει γενικά ότι η έντονη γυμναστική μπορεί να προκαλέσει διαταραχές στην περίοδο ή ακόμα και αμηνόρροια(απουσία περιόδου). Φαντάζομαι αυτό συμβαίνει λόγω κάποιας επίδρασης της έντονης άσκησης που ασκούμε στον οργανισμό μας... Ξέρει κανείς τί ακριβώς συμβαίνει?
    Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία?

    Οχι η γυμναστικη δεν παιζει τοσο ρολο οσο η διατροφη.Δηλ και γυμναστικη να μην κανεις η αποτομη αυξομειωση βαρους,η χαμηλη σε λιπαρα διατροφη(διαιτα)επηρεαζουν το γυναικολογικο συστημα με αποτελεσμα την αμηνορροια η διαταραχες κυκλου.
    Η προπονηση και τις μερες του κυκλου δεν επηρεαζει αλλα ειναι και θεμα της καθε κοπελας πως το αντιμετωπιζει..
    Για παραδειγμα οταν εκανα πρωταθλητισμο και επειδη παντα τις δυο πρωτες μερες που αδιαθετουσα υπεφερα απο πονο(δυσμηνορροια)επαιρνα το ποσταν μου και πηγαινα προπονηση(η προπονηση δεν χανοταν ουτε με σφαιρες)και ολα οκ.....αλλα και οι αλλες αθλητριες δεν χαναν προπονησεις για αυτο το λογο.Δεν ειναι τιποτα ολα φυσιολογικα απλα το θεμα ειναι καθαρα διατροφικο.
    Υπηρχαν καλοκαιρια που χορταινα μπανια(4-5 μηνες να αδιαθετησω)για το λογο της διατροφης οταν επεφτα σε χαμηλα ποσοστα λιπους.Και παντα σε παρακολοουθηση με τον γιατρο και εξετασεις ξεραμε οτι ηταν καθαρα θεμα διατροφικο μονο που μου ελεγε ο γιατρος μην το αφησω πολύ καιρο ετσι και καποια στιγμη να φαω σαν ανθρωπος για να επανελθω στα φυσιολογικα επιπεδα....και παντα οταν χαλαρωνα την διατροφη μου ερχοταν...
    Και περσι το καλοκαιρι μου ειχε κοπει ο κυκλος για 3 μηνες ειχα πεσει σε ποσοστα λιπους μετα χαλαρωσα εφαγα.....Σεπτεμβρη αδιαθετησα και Οκτωβρη εμεινα εγκυος....

    Μην αγχωνεσαι αν δεν υπαρχουν αλλα προβληματα(πχ πολυκυστικες ωοθήκες και αλλα γυναικολογικα προβληματα περαν της περιοδου που δεν ειναι προβλημα αλλα φυσιολογικο)αθλητισμο μπορει να κανει μια γυναικα οποιαδηποτε μερα του κυκλου.Η Διατροφη ειναι το θεμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-07-10 11:34 #3
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Προσωπικά, πάντα είχα άστατο κύκλο (μπορεί και 2-3μήνες μέχρι να αδιαθετήσω) χωρίς να έχω ορμονικά ή άλλα αίτια. Απλά από τότε που άρχισα συστηματικά διατροφή-προπόνηση δεν μου ξαναήρθε... Έχουμε να πούμε δηλ 4,5 μήνες!
    Είχα πάει στο γυναικολόγο πριν κάνα 2μηνο αλλά δεν μου βρήκε κάτι. Απλά είπε ότι ''αυτά'' (γυμναστική κ διατροφή) δεν είναι για μένα γιατί θα χειροτερέψουν τον κύκλο μου! Εγώ δεν σταμάτησα όμως...
    Το θέμα είναι ότι δεν έχω αυξομειώσεις βάρους (είμαι πάντα 45-46κιλά) και όσο για τη διατροφή...Την έχω χαλαρώσει εδώ και πολύυυυ καιρό! Έχω πεθάνει όλα τα γλυκά και κάτι σφολιατοειδή και κάτι τέτοια... αυτά δεν πιάνονται για χαλάρωμα??? Το φαγητό συνεχίζω να το μαγειρεύω στεγνό πάντως!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-07-10 13:07 #4
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Εχω και εγω θεμα με την περιοδο.
    Σταθερο κυκλο ειχα για 3 χρονια μετα την εμμηναρχη.Στα 15 μου, λοιπον, που ξαναρχισα κολυμβηση(πιθανον να ταν και συγκυριακο) , αρχισαν και οι ασταθειες.Οχι κατι το ιδιαιτερο,αλλα 2 φορες το χρονο δεν μου ερχοταν για 2 μηνες,και ο κυκλος ηταν απο 28 εως και 40 μερες
    Στα 17 απορρυθμιστηκε περισσοτερο(ειχα αρχισει να τρωω αρκετα στεγνα τοτε).Οποτε αποφασισα να κανω εξετασεις και προκειμενου να γινουν αμεσα, πηρα προγεστερονη για 5 μερες και απο τοτε ψιλορυθμιστηκε παλι.
    Οι εξετασεις καθαρες,τιποτα το παθολογικο.
    Τωρα, απο τον Σεπτεμβρη που αρχισα γυμναστηριο , πρεπει να την εχω δει γυρω στις 3-4 φορες!
    Ξαναεκανα εξετασεις (αιματολογικες,υπερηχογραφημα) και παλι τιποτα το παθολογικο!
    Μονο μια ανδρογονος ορμονη ειχε ξεφυγει λιγο προς τα πανω,αλλα και παλι αγγιζε τα φυσιολογικα ορια,γεγονος που δεν εχρηζε ιδιαιτερης αντιμετωπισης...Οποτε ο γυναικολογος συνεστησε αντισυλληπτικα,απλα και μονο για να μπει σε μια ταξη ο κυκλος..
    Βεβαια δεν τα πηρα..
    Στην αρχη αρχισα να υποψιαζομαι τα συμπληρωματα(πρωτεινη).
    Μετα διαβασα πως η εντονη γυμναστικη επηρρεαζει τις ορμονες.
    Τωρα οσον αφορα τη διατροφη μου...Η ληψη λιπαρων κυμαινεται παντα γυρω στο 20-30% των συνολικων θερμιδων.....Δεν τη θεωρω υπερβολικα χαμηλη...
    Δεν ξερω τι θα κανω...

    Εdit : Στα κιλα μου ειμαι σταθερη εδω και 3 χρονια..Οχι οτι ειχα ποτε αποτομη μειωση βαρους...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 02-07-10 στις 13:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-07-10 13:19 #5
    Το avatar του χρήστη ellaki

    Εγγραφή
    12-03-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    316
    Προεπιλογή
    πολλες μαζευτηκαμε....και γω 3 μηνες χωρις περιοδο...(απο τοτε δηλαδη που ξεκινησα υποθερμιδικη διατροφη....δεν ξερω αν συνδεονται)
    it's good to be me...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-07-10 13:26 #6
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλες μαζευτηκαμε....και γω 3 μηνες χωρις περιοδο...(απο τοτε δηλαδη που ξεκινησα υποθερμιδικη διατροφη....δεν ξερω αν συνδεονται)
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα της Μαρίας, αλλά και με όσα γνωρίζω κι εγώ, σε μια υποθερμιδική δίαιτα είναι λογικό να απορυθμιστεί η περίοδος...
    Αλλά εγώ δεν κάνω κάτι αυστηρό πλέον στη διατροφή μου εδώ και κανα μήνα... Δε θεωρώ καν ότι κάνω διατροφή που συμβαδίζει με το ΒΒ!

    Άντε να δούμε πόσες θα μαζευτούμε!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-07-10 14:10 #7
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλες μαζευτηκαμε....και γω 3 μηνες χωρις περιοδο...(απο τοτε δηλαδη που ξεκινησα υποθερμιδικη διατροφη....δεν ξερω αν συνδεονται)
    Νομίζω ότι πρέπει να συμβουλευτείς έναν ειδικό να σε βοηθήσει στη διατροφή σου και στην προπόνηση σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-07-10 14:19 #8
    Το avatar του χρήστη ellaki

    Εγγραφή
    12-03-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    316
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι πρέπει να συμβουλευτείς έναν ειδικό να σε βοηθήσει στη διατροφή σου και στην προπόνηση σου.
    για τη διατροφη μου δεν υπαρχει πιο ειδικος απο την ΚΑΣΚΑΝΗ!!!

    εχω μιλησει και με τον γυναικολογο μου..τετοιες αλλαγες ειναι ως ενα σημειο δικαιολογημενες στην ηλικια μου..απλα θελει παρακολουθηση...
    it's good to be me...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-07-10 14:26 #9
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τη διατροφη μου δεν υπαρχει πιο ειδικος απο την ΚΑΣΚΑΝΗ!!!

    εχω μιλησει και με τον γυναικολογο μου..τετοιες αλλαγες ειναι ως ενα σημειο δικαιολογημενες στην ηλικια μου..απλα θελει παρακολουθηση...
    Ποιες αλλαγες ειναι δικαιολογημενες στην ηλικια των 19??
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-07-10 14:38 #10
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τη διατροφη μου δεν υπαρχει πιο ειδικος απο την ΚΑΣΚΑΝΗ!!!

    εχω μιλησει και με τον γυναικολογο μου..τετοιες αλλαγες ειναι ως ενα σημειο δικαιολογημενες στην ηλικια μου..απλα θελει παρακολουθηση...
    Και ποιος είμαι εγώ να σου γκρεμίσω το είδωλό σου? Πάντως όλοι φαίνονται ειδήμονες όταν απαξιούν να αντιμετωπίσουν τον αντίλογο. Μιλούσα για επιστήμονα/επιστήμονες κοντινούς με το αντικείμενο, ξέρεις η περίοδος δεν είναι κάτι διακοσμητικό στην γυναίκα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-07-10 14:41 #11
    Το avatar του χρήστη ellaki

    Εγγραφή
    12-03-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    316
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες αλλαγες ειναι δικαιολογημενες στην ηλικια των 19??
    δεν μιλαω γενικα αλλα ειδικα για μενα που ειχα μονιμως μη σταθερο κυκλο..καποια στιγμη μου ειχε πει ο γυναικολογος θα σταθεροποιηθει οποτε καποια διαταραχη θα προκληθει πριν γινει αυτο.. και γι το λογο αυτο δεν μου ειχε δωσει και αντισυλληπτικα..
    it's good to be me...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-07-10 14:43 #12
    Το avatar του χρήστη ellaki

    Εγγραφή
    12-03-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    316
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος είμαι εγώ να σου γκρεμίσω το είδωλό σου? Πάντως όλοι φαίνονται ειδήμονες όταν απαξιούν να αντιμετωπίσουν τον αντίλογο. Μιλούσα για επιστήμονα/επιστήμονες κοντινούς με το αντικείμενο, ξέρεις η περίοδος δεν είναι κάτι διακοσμητικό στην γυναίκα.
    ποιος καλυτερος μπορει να γνωριζει για την περιοδο απο μια γυναικα αθλητρια μιας και το εχει αντιμετωπισει αρκετες φορες κυριως κατα την προετοιμασια της για τους αγωνες...
    it's good to be me...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-07-10 14:47 #13
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος καλυτερος μπορει να γνωριζει για την περιοδο απο μια γυναικα αθλητρια μιας και το εχει αντιμετωπισει αρκετες φορες κυριως κατα την προετοιμασια της για τους αγωνες...
    Στην προετοιμασία για αγώνες χρησιμοποιούνται έτσι κι αλλιώς αναβολικά-ανδρογόνα οπότε δεν υφίσταται θέμα περιόδου.

    Πώς συγκρίνεις το δικό σου ορμονολογικό περιβάλλον με μία τέτοια κατάσταση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-07-10 14:53 #14
    Προεπιλογή
    Εγώ τις δύο πρώτες μέρες της περιόδου δεν πάω γυμναστήριο γιατί νιώθω αδύναμη και πονάει η κοιλιά μου. Τις υπόλοιπες μέρες όμως πάω κανονικά.
    Θα πώ όμως ότι έχω έναν πολύ σταθερό κύκλο περίπου 28 μέρες και γενικά δεν έχω γυναικολογικά προβλήματά υγείας. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά τις μέρες που έχω περίοδο θέλω να τρώω πολύ κρέας, κοτόπουλο κ.λ.π. ενώ τις υπόλοιπες προτειμώ το ψάρι.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-07-10 14:54 #15
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος καλυτερος μπορει να γνωριζει για την περιοδο απο μια γυναικα αθλητρια μιας και το εχει αντιμετωπισει αρκετες φορες κυριως κατα την προετοιμασια της για τους αγωνες...
    Συγουρα ναι, αλα γιατι εισαι αρνητικη στο να παρεις μια γνωμη απο εναν ανθρωπο που δειχνει καπιο ενδιαφερον στο ζητημα που σε απασχολει;;;
    Εξαλου πολες γυναικες εχουν γιατρους αντρες.
    Εχεις την εντυπωσει πως η Κωνσταντινα σαν αθλητρια τα γυναικολογικα θεματα τα επιλυει με την μεθοδο της διαιτας;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία