Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40
  1. 02-07-10 17:38 #31
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αμα κανεις διαιτα και εντονη γυμναστικη(απο την διαιτα ειναι φυσιολογικο το σωμα να κουραζεται και να κοπωνεται παραπανω στην γυμναστικη μετα).Αν κανεις ομως σωστη και ισορροπημενη διατροφη οτι γυμναστικη και να κανεις το σωμα ανταποκρινεται μια χαρα.πχ αν παω να τρεξω 12χλμ την μερα με μια τυροπιτα την μερα,μετα οχι περιοδο δεν θα εχω αλλα δεν θα εχει μεινει τριχα πανω μου..χαχαχαχαχαχαχα δεν θα φταιει η γυμναστικη!!!
    Οταν καλυπτεις τις θερμιδικες αναγκες του οργανισμου,ποιο ειναι το ειδος της διατροφης που θα μπορουσε να επηρρεασει τον κυκλο?Χαμηλη προσληψη λιπους για παραδειγμα?
    Εξαρταται απο τον εκαστοτε οργανισμο?
    Προσωπικα,οπως ειπα και παραπανω, απο τον σεπτεμβρη που ξεκινησα τα βαρη δυναμικα ,περιοδο εχω δει 3-4 φορες.Η διατροφη μου ωστοσο καλυπτει τις θερμιδικες αναγκες.Βαρος δεν εχω χασει,ισα ισα υπαρχει μια σταδιακη αυξηση μπορω να πω.Η διατροφη μου ειναι εννοειται προσεγμενη,αλλα δεν την θεωρω ακραια.Απλως δεν αγγιζω σαβουρα.

    Αρα,εαν αποκλεισουμε παραγοντες προπονηση-παθολογικο-ψυχολογικο προβλημα,πως επηρρεαζει μια τετοια διατροφη τον κυκλο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-07-10 17:50 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν καλυπτεις τις θερμιδικες αναγκες του οργανισμου,ποιο ειναι το ειδος της διατροφης που θα μπορουσε να επηρρεασει τον κυκλο?Χαμηλη προσληψη λιπους για παραδειγμα?
    Εξαρταται απο τον εκαστοτε οργανισμο?
    Προσωπικα,οπως ειπα και παραπανω, απο τον σεπτεμβρη που ξεκινησα τα βαρη δυναμικα ,περιοδο εχω δει 3-4 φορες.Η διατροφη μου ωστοσο καλυπτει τις θερμιδικες αναγκες.Βαρος δεν εχω χασει,ισα ισα υπαρχει μια σταδιακη αυξηση μπορω να πω.Η διατροφη μου ειναι εννοειται προσεγμενη,αλλα δεν την θεωρω ακραια.Απλως δεν αγγιζω σαβουρα.

    Αρα,εαν αποκλεισουμε παραγοντες προπονηση-παθολογικο-ψυχολογικο προβλημα,πως επηρρεαζει μια τετοια διατροφη τον κυκλο?

    Χαμηλή προσληψη λιπους εννοειται οτι επηρεαζει.Μα η γυναικα απο την φυση της και παραπανω λιπος εχει απο εναν αντρα αλλα και να αδιαθετησει πρεπει να ειναι σε καποιο ποσοστο λιπους(φυσιολογικο)που οταν πεσει κατω απο αυτο το ποσοστο σταματαει και ο κυκλος.
    Δεν ειναι θεμα βαρους.Παλια(παραδειγμα) μου κοβοταν η περιοδος στα 55 κιλα ενω τωρα στα 60 γιατι με τα χρονια και μυες βαζεις παραπανω αλλα αν το ποσοστο λιπους σου ειναι χαμηλο ειναι φυσιολογικο να σταματαει και η περιοδος και οταν πηγαινα 61-62 κιλα μου ξαναερχοταν.Εννοειται οτι προπονηση αν εκανα τρεξιμο και βαρη αυτο δεν αλλαζε ποτε.
    Εσυ το εχεις ψαξει το θεμα του κυκλου σου εχεις παει σε γιατρο? Μια εξεταση θα ελυνε πολλα θεματα και αποριες κατ΄αρχην και μετα κανεις και υποθέσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-07-10 18:02 #33
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαμηλή προσληψη λιπους εννοειται οτι επηρεαζει.Μα η γυναικα απο την φυση της και παραπανω λιπος εχει απο εναν αντρα αλλα και να αδιαθετησει πρεπει να ειναι σε καποιο ποσοστο λιπους(φυσιολογικο)που οταν πεσει κατω απο αυτο το ποσοστο σταματαει και ο κυκλος.
    Δεν ειναι θεμα βαρους.Παλια(παραδειγμα) μου κοβοταν η περιοδος στα 55 κιλα ενω τωρα στα 60 γιατι με τα χρονια και μυες βαζεις παραπανω αλλα αν το ποσοστο λιπους σου ειναι χαμηλο ειναι φυσιολογικο να σταματαει και η περιοδος και οταν πηγαινα 61-62 κιλα μου ξαναερχοταν.Εννοειται οτι προπονηση αν εκανα τρεξιμο και βαρη αυτο δεν αλλαζε ποτε.
    Εσυ το εχεις ψαξει το θεμα του κυκλου σου εχεις παει σε γιατρο? Μια εξεταση θα ελυνε πολλα θεματα και αποριες κατ΄αρχην και μετα κανεις και υποθέσεις.
    Nαι το εχω ψαξει(ποστ στην πρωτη σελιδα)

    Δεν γνωριζω το ποσοστο λιπους μου αλλα δεν το θεωρω μη φυσιολογικο,τουλαχιστον οπως με βλεπω στον καθρεφτη...Δεν ειναι επιχειρημα αυτο βεβαιως,αλλα δεν με θεωρω τοσο ακραια περιπτωση για να σταματησει η περιοδος μου.
    Το θεμα ειναι,επηρρεαζεται απο το ποσοστο λιπους της ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ?
    Τωρα ειμαι σε μια διατροφη με προσληψη λιπαρων 20-30% απο τις συνολικες θερμιδες...Δηλαδη δεν ειναι και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ στεγνη διατροφη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-07-10 18:13 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο μια ανδρογονος ορμονη ειχε ξεφυγει λιγο προς τα πανω,αλλα και παλι αγγιζε τα φυσιολογικα ορια,γεγονος που δεν εχρηζε ιδιαιτερης αντιμετωπισης...Οποτε ο γυναικολογος συνεστησε αντισυλληπτικα,απλα και μονο για να μπει σε μια ταξη ο κυκλος..
    Βεβαια δεν τα πηρα..
    Στην αρχη αρχισα να υποψιαζομαι τα συμπληρωματα(πρωτεινη).
    Μετα διαβασα πως η εντονη γυμναστικη επηρρεαζει τις ορμονες.
    Τωρα οσον αφορα τη διατροφη μου...Η ληψη λιπαρων κυμαινεται παντα γυρω στο 20-30% των συνολικων θερμιδων.....Δεν τη θεωρω υπερβολικα χαμηλη...
    Δεν ξερω τι θα κανω...

    Ναι αλλα αν σκεφτεις οτι ορια με ορια σωματος διαφερουν δεν σημαινει οτι υπαρχει ακριβως οριο στην καθεμια περιπτωση .
    Ο γυναικολογος συστηνοντας σου αντισυλλητπικα γιατι δεν τα πηρες?Δεν σημαινειι οτι τα αντισυλληπτικα ειναι κακο και ποσο μαλλον οταν στο λεει ο γιατρος.
    Μια φιλη μου εχει πολυκιστικες και για να μην κανει κυστες που μπορει να μεγαλωσουν και να παει για καμια εγχειρηση μελλοντικα και να τρεχει παιρνει αντισυλληπτικά και εχει φτιαξει ο κυκλος της μια χαρα.Δεν σημαινει οτι ειναι κακο να τα παιρνει και ποσο μαλλον οταν εχει φτιαξει και ο κυκλος της.Υποψιν δεν γυμναζοταν ειχε το προβλημα ξεκινησαμε προπονησεις για το λιμενικο να δωσει ειδε το χαρο στις προπονησεις το προβλημα της δεν αλλαζε και οταν τελειωσε το ολο θεμα πηγε και στον γιατρο.Δεν αλλαξε κατι στην προυπαρχουσα κατασταση με την προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-07-10 18:22 #35
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα αν σκεφτεις οτι ορια με ορια σωματος διαφερουν δεν σημαινει οτι υπαρχει ακριβως οριο στην καθεμια περιπτωση .
    Sυμφωνω απολυτα,αλλα δεν ειμαι σε θεση ακομα να γνωριζω τα δικα μου(στον τομεα διατροφη-σωματικο λιπος εννοω)
    Ο γυναικολογος συστηνοντας σου αντισυλλητπικα γιατι δεν τα πηρες?Δεν σημαινειι οτι τα αντισυλληπτικα ειναι κακο και ποσο μαλλον οταν στο λεει ο γιατρος.
    Μια φιλη μου εχει πολυκιστικες και για να μην κανει κυστες που μπορει να μεγαλωσουν και να παει για καμια εγχειρηση μελλοντικα και να τρεχει παιρνει αντισυλληπτικά και εχει φτιαξει ο κυκλος της μια χαρα.Δεν σημαινει οτι ειναι κακο να τα παιρνει και ποσο μαλλον οταν εχει φτιαξει και ο κυκλος της.Υποψιν δεν γυμναζοταν ειχε το προβλημα ξεκινησαμε προπονησεις για το λιμενικο να δωσει ειδε το χαρο στις προπονησεις το προβλημα της δεν αλλαζε και οταν τελειωσε το ολο θεμα πηγε και στον γιατρο.Δεν αλλαξε κατι στην προυπαρχουσα κατασταση με την προπονηση.
    Γιατι θεωρησα οτι εφοσον δεν υπαρχει καποιο παθολογικο προβλημα,τα αντισυλληπτικα μονο επιφανειακα θα μπορουσαν να λυσουν το θεμα...Θα τα επαιρνα απλως για να βλεπω αιμα καθε μηνα(μου το ειπε και ο ιδιος δηλαδη).Μια 2η γνωμη ηταν οτι εφοσον μου ηρθε σε φυσιολογικη ηλικια και η ασταθεια δεν δικαιολογειται απο παθολογικα αιτια,καποια στιγμη θα σταθεροποιηθει.
    Οποτε προτιμησα να μην τα παρω απο το να καθομαι να χαπακωνομαι,απλα για να βλεπω την περιοδο...θελω να επανελθει ο οργανισμος απο μονος του...Τωρα εαν τραβηξει πολυ η κατασταση,πιθανον και να παρω..
    Εαν ειχα πολυκυστικες,δεν τιθεται θεμα,εννοειται δεν θα το σκεφτομουν,γιατι εκει δρουν ανασταλτικα και προληπτικα στο προβλημα...

    Γενικα το εχω σαν αρχη να μην βαζω χημεια μεσα μου εαν δεν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-08-10 22:43 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andrikos
    Αυτό γίνεται και στο σύνδρομο πολυκυστικών όπου παράγονται υπερβολικά ανδρογόνα και η γυναίκα σταματά να έχει περίοδο.
    Αυτο θελω να το εξηγησεις λιγο. Η κοπελα μου εχει πολυκυστικες ωοθηκες. Τι επιπτωσεις υπαρχουν;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-08-10 09:49 #37
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο θελω να το εξηγησεις λιγο. Η κοπελα μου εχει πολυκυστικες ωοθηκες. Τι επιπτωσεις υπαρχουν;

    Πέραν της υπογονιμότητας , της αυξημένης τριχοφύιας και της ακμής, όταν υπάρχεια περίσσεια ανδρογόνων αυξάνονται οι πιθανότητες για καρκίνου του ενδομητρίου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-08-10 00:49 #38
    Προεπιλογή
    Ακμη δεν εχει, ουτε εντονη τριχοφυϊα. Ειναι κληρονομικο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-10-15 12:36 #39
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Τόσο η έντονη άσκηση που οδηγεί στο εργαστηριακό σύμπτωμα της ραβδομυόλυσης (κρεατινοκινάση ορού χ5 της ανώτερης Φ.Τ),όσο και η χαμηλή πρόσληψη χοληστερίνης,θα οδηγήσουν σε διαταραχή στην έμμηνο ρύση της γυναίκας.
    Είναι δε γνωστό από τη βιοχημεία,πως η βιοσύνθεση των στεροειδών ορμονών,ξεκινά από το στεροειδές μόριο της χοληστερόλης.
    Συνεπώς όταν η δίαιτα είναι χαμηλή σε χοληστερίνη από ζωικά λευκώματα (SFA's),τότε επηρεάζεται η σύνθεση των οιστρογόνων.
    Όταν το σωματικό βάρος και λίπος μια γυναίκας ελαττωθεί (<15%),ανεξαρτήτως εάν κάνει χρήση στεροειδών ορμονών,η περίοδος επίσης διακόπτεται,δεδομένου ότι τα οιστρογόνα και η έμμηνος ρύση είναι αλληλένδετη με τον υποδόριο ιστό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-10-17 17:23 #40
    Προεπιλογή
    παιδια επειδη και εγω απο τοτε που εχασα κιλα δεν εχω περιοδο εχασα μεσα σε 2 μηνες 10 κιλα τωρα πρεπει να τα ξαναπαρω γοα να ερθει η περιοδος η με διατροφη ειναι ολα οκ?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123