Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 26 από 26
  1. 28-03-11 17:09 #16
    Προεπιλογή
    Μάλιστα.. τώρα το κατάλαβα καλύτερα τι παίζει.. έχω μια μια ερώτηση ακόμη σύμφωνα με τις πράξεις που έχω κάνει 2685χ30%=805,5/4 ανα γρ πρωτεΐνης 201/5 (Γεύματα) 40γρ πρωτείνης - Υδατάνθρακες 67γρ - λίπη 12γρ. Επειδή ενδιαφέρομαι για γράμμωση τώρα έχω ποσοστό λίπους 14% και θέλω έως τον Ιούλιο να το κατεβάσω στο 11 ίσως και 10% ..(τώρα μπορεί να σας φανεί αστείο διότι δεν έχω πολλά κιλά ώστε να κάνω γράμμωση αλλά προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από τον όγκο που έχω τώρα) οπότε η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν ακολουθήσω την διατροφή μου σύμφωνα με αυτές τις πράξεις που έχω κάνει και τα νούμερα που αντιστοιχούν, θα χάσω βάρος θα βάλω βάρος? να μειώσω υδατάνθρακες ? τι ακριβώς να κάνω?? πείτε μου την γνώμη σας παρακαλώ μιας και εσείς γνωρίζεται καλύτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-03-11 17:37 #17
    Προεπιλογή
    Μέχρι τον Ιούνιο έχουμε καιρό ακόμη, οπότε κοίτα τι μπορείς να κάνεις. Ξεκίνα με 40-40-20 τοις εκατό για πρωτεΐνη-υδατάνθρακα-λιπαρά, ή κάποιο ποσοστό εκεί κοντά τέλος πάντων. Κάντο για 1-2 βδομάδες. Αν δεις πως δεν χάνεις κιλά τότε αύξησε πρωτεΐνη και μείωσε υδατάνθρακα. Κάντο μετά δηλαδή 50-30-20. Αν δεις πως θα κολλήσεις μετά ξεκίνα να κόβεις θερμίδες. Π.χ. κόψε 200 θερμίδες και όταν δεις πως κολλάς τότε κόψε και άλλες 200. Αλλά για πιο καλά πάντως δες τα άρθρα για γράμμωση. Πάρε λινκ:http://www.bodybuilding.gr/index.php...10-00&Itemid=4
    Τα εξηγεί καλά.
    You 're not training to win friends.
    You 're not training to look pretty.
    You 're not training to stare some chick's ass (well... sometimes).
    You know why you 're training. And if you don't, then get the hell out because you 're just taking up space... This is heavy duty.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-03-11 19:34 #18
    Προεπιλογή
    Άλλες 200 εννοείς από θερμίδες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-03-11 20:48 #19
    Προεπιλογή
    φίλε η αναλογία 30/50/20 για που έχεις στο παράδειγμα για γράμμωση είναι ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-03-11 21:38 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gregmogan Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε η αναλογία 30/50/20 για που έχεις στο παράδειγμα για γράμμωση είναι ?
    Εντελώς στην τύχη είναι το παράδειγμα.
    You 're not training to win friends.
    You 're not training to look pretty.
    You 're not training to stare some chick's ass (well... sometimes).
    You know why you 're training. And if you don't, then get the hell out because you 're just taking up space... This is heavy duty.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-03-11 21:39 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CRASHDΪET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλες 200 εννοείς από θερμίδες?
    Ναι από θερμίδες. Γιατί εσύ τι κατάλαβες;
    You 're not training to win friends.
    You 're not training to look pretty.
    You 're not training to stare some chick's ass (well... sometimes).
    You know why you 're training. And if you don't, then get the hell out because you 're just taking up space... This is heavy duty.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-03-11 21:49 #22
    Προεπιλογή
    οχι εντάξει μετά το κατάλαβα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-04-11 12:17 #23
    Προεπιλογή
    Eυχαριστω πολυ καλο..
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-04-11 23:38 #24
    Προεπιλογή
    respect για το post, και σωστότατα όλα όσα γράφεις. Πολύ καλή δουλειά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-02-14 16:28 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tommygunz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή παρατηρώ πως πολλά νέα μέλη συναντούν αρκετές δυσκολίες στο να φτιάξουν ένα πρόγραμμα διατροφής, παρακάτω παραθέτω μια πορεία υπολογισμού των πρωτεΐνών/υδατανθράκων/λιπαρών που θα πρέπει να παίρνουμε με τη διατροφή μας. Είναι απλά ένας μπούσουλας για να διευκολύνει τους καινούριους να φτιάξουνε την διατροφή τους.

    Θα δουλέψουμε με ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό... (τα νούμερα επιλέχθηκαν έτσι για διευκόλυνση)

    Αρχικά βρίσκουμε τις θερμίδες συντήρησής μας (από εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4298). Έστω πως οι θερμίδες συντήρησής μας είναι 3300 kcal την ημέρα.

    Από αυτές αρχικά αφαιρούμε τις θερμίδες του μεταπροπονητικού ροφήματος (ό,τι παίρνει ο καθένας, το σύνηθες είναι πρωτεΐνη με δεξτρόζη ή/και μαλτοδεξτρίνη).

    Έστω πως το μεταπροπονητικό μας ρόφημα έχει 300 kcal (τυχαίο το νούμερο, ο καθένας κάνει τους υπολογισμούς ανάλογα με το τι παίρνει). Άρα:

    3300-300=3000 kcal

    Έπειτα επιλέγουμε τις αναλογίες Πρωτεΐνης/Υδατάνθρακα/Λιπαρών, ανάλογα πάντα με τον στόχο μας. Έστω για το παράδειγμά μας πως οι αναλογία Πρωτεΐνη/Υδατάνθρακας/Λιπαρά θα είναι 30/50/20 τοις εκατό αντίστοιχα επί του συνόλου των θερμίδων, που στο παράδειγμά μας είναι 3000.

    Αρχικά

    Κάνουμε μερικές πραξούλες...

    Θερμίδες από Πρωτεΐνη: 3000x30%=900 kcal
    Θερμίδες από Υδατάνθρακα: 3000x50%=1500 kcal
    Θερμίδες από Λιπαρά: 3000x20%=600 kcal

    Αφού βρήκαμε τις θερμίδες από τα παραπάνω, τώρα μπορούμε να υπολογίσουμε και τις ποσότητες σε γραμμάρια για πρωτεΐνη/υδατάνθρακα/λιπαρά, μιας και ξέρουμε πως

    1 γρ. Πρωτεΐνης έχει 4 kcal
    1 γρ. Υδατάνθρακα έχει 4 kcal
    1 γρ. Λιπαρών έχει 9 kcal

    Μερικές ακόμα πράξεις...

    Πρωτεΐνη: 900kcal/4kcal= 225 γρ.
    Υδατάνθρακας: 1500cal/4kcal= 375 γρ.
    Λιπαρά: 600kcal/9kcal= 66 γρ. (περίπου)

    Πλέον το μόνο που σας μένει είναι να κατανείμετε ισόποσα (περίπου) στα γεύματά σας καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας τις παραπάνω ποσότητες.

    Αν δηλαδή σύμφωνα με το πλάνο μας θα κάνουμε 6 γεύματα την ημέρα (εκτός του μεταπροπονητικού ροφήματος), τότε σε κάθε γεύμα θα πρέπει να έχουμε:

    225/6=37,5 γρ. Πρωτεΐνης
    375/6= 62,5 γρ. Υδατάνθρακα
    66/6= 11 γρ. Λιπαρά

    Αντίστοιχα αν θα κάναμε 5 γεύματα θα κάναμε την παραπάνω διαίρεση με το 5 κ.ο.κ.

    (Στο περίπου πάντα παιδιά... το να υπάρχει και μια μικρή απόκλιση στα νούμερα δεν πειράζει. Δεν χρειάζεται ας πούμε στο παράδειγμα να παίρνουμε ακριβώς 37,5 γρ. πρωτεΐνης σε κάθε μας γεύμα... Εμείς απλά το κάνουμε αυτό για να έχουμε κάποιες κατευθυντήριες γραμμές για τις ποσότητες που θα πρέπει να έχει το κάθε γεύμα μας και να μπορούμε να φτιάξουμε ευκολότερα το πρόγραμμα της διατροφής μας.)

    Πλεόν το μόνο που μένει είναι να επιλέξουμε τις τροφές από τις οποίες θα πάρουμε τις παραπάνω απαιτούμενες ποσότητες. Ο καθένας ανάλογα με το πρόγραμμά του (δουλειά, σχολή, φροντιστήριο κτλ) κάνει και τις ανάλογες επιλογές που θα τον διευκολύνουν.

    Ένα site που βρήκα στα γρήγορα για να βρίσκετε τις αναλογίες πρωτεΐνης/υδατάνθρακα/λιπαρών για διάφορα φαγητά είναι το ακόλουθο: http://www.nutritiondata.com/. Αν ξέρετε κάποιο άλλο κάντε το από εκεί. Ο καθένας όπως βολεύεται.

    Αυτά εν ολίγοις... Αν τώρα κάποιος στο τελευταίο του γεύμα για παράδειγμα θέλει να μειώσει τον υδατάνθρακα, πολύ απλά μπορεί να τον κατανείμει σε άλλα γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας κ.ο.κ.

    Ελπίζω να φανούν χρήσιμα τα παραπάνω... Καλή τύχη!
    πολυ καλο..αλλα για επιβεβαιωση εγω που ειμαι 82 κιλα 1,74 και κανω 8 γευματα θα πρεπει να περνω απο καθε γευμα μου 32,5 γρ πρωτεινης? δηλαδη μια μπουκια κοτοπουλο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-02-14 16:37 #26
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Περίπου 130γρ κοτόπουλο έχουν 30+ γραμμάρια πρωτεΐνης
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12