Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: 3 ή 6 Γευματα ?

Ψήφισαν
393. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 3 Γευματα

    79 20,10%
  • 6 Γευματα

    314 79,90%
Σελίδα 38 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 283637383940 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 556 έως 570 από 589
  1. 31-07-17 13:51 #556
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ειδικός δεν είμαι...ΑΛΛΑ:

    1) Το βασικότερο είναι οι συνολικές θερμίδες που καταναλώνεις, έπειτα η συνολική πρωτεϊνη, νομίζω ο χρονισμός των γευμάτων έρχεται τελευταίος.

    2) Η διατροφή πρέπει να ναι specific με τον στόχο σου και με τον οργανισμό σου και το προγραμμά σου. Αυτό σημαίνει...Θες να χάσεις κιλά=λιγότερες θερμίδες απ'αυτές που χρειάζεσαι για να διατηρηθείς, θες να βάλεις βάρος=περισσότερες θερμίδες απ'αυτές που χρειάζεσαι για να διατηρηθείς. Οι θερμίδες συντήρησης υπολογίζονται "εύκολα" με ένα calculator (υπάρχει και στο forum) αλλά είναι μια εκτίμηση οπότε θα έχει απόκλισης από άτομο σε άτομο...Την 1η βδομάδα, 10 μέρες θα είναι δοκιμαστικές και θα ζυγίζεσαι κάτω απτις ίδιες συνθήκες για να δεις αν οι εκτιμώμενες θερμίδες είναι σωστές. (Ζύγιση κάθε πρωί, χωρίς ρούχα παπούτσια, χωρίς να χεις πιει νερό ή να χεις φάει και αφού πας τουαλέτα).

    Αν μετά απτις 10 μέρες έχεις πάρει βάρος μειώνεις θερμίδες (αν ο στόχος σου είναι να χάσεις κιλά ή συνεχίζεις με τις ίδιες αν ο στόχος ήταν να πάρεις). Μπορεί πχ κάποιος να χει κάποιο πρόβλημα υγείας οπότε καλό είναι κάποιες εξετάσεις πριν σαν σημείο αναφοράς ή να δουλεύεις πολλές ώρες και να μην προλαβαίνεις να κάνεις 5-6 γεύματα

    3) Παρόλα αυτά (μην με εμπιστευτείς και 100% σε αυτό γτ δεν είμαι σίγουρος) μεγάλα-πυκνά γεύματα μπορεί να οδηγήσουν σε μεγαλύτερη έκριση ινσουλίνης (?) που εμφανίζει συσχέτιση με την συσσώρευση λίπους...Οπότε πολλά και συχνά γεύματα μακροπρόθεσμα ίσως έχουν διαφορά στο αποτέλεσμα....

    Όμως μην πας full psycho σ'αυτό αν δεν προλαβαίνεις να φας 5-6 γεύματα, μην ξενυχτάς για να τρως κάθε 3 ώρες....Φάε 4, φάε 3, φάε 2...Σε ενδιαφέρουν κυρίως οι θερμίδες και η πρωτεϊνη, χωρίς να σημαίνει ότι λιπαρά και υδατάνθρακας δεν είναι σημαντικά....Φυσικά πρέπει να χεις και απ'τα 3.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-07-17 14:06 #557
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    Ανοιγετε ένα μεγάλο θέμα που έχει συζητηθεί εδω: 3 Γευματα Vs 6 Γευματα

    Θα συμφωνήσω περισσότερο με τον Γιώργο, πως πρέπει να ελέγχουμε την έκκριση της ινσουλίνης και να μην κάνει μεγάλα peaks, δεν ξέρω πως ένα γευμα των 1500 θερμιδών (αν μιλάμε για 2 γεύματα την ημέρα) θα λειτουργήσει σε άνθρωπο που προσπαθεί να χάσει βαρος, ειδικα΄σε σημεία όπως κοιλια κτλ..
    Σε ένα πιο έτοιμο αθλητή (εννοώ με χαμηλό σωματικο λίπος, καλό μεταβολισμό λόγω χρόνιας προσεγμένης ζωής) σαφώς θα έχει πιο safe αποτελέσματα.
    Εμπειρικά και μονο, η ινσουλίνη είναι πιο κοντρολαρισμένη με μέτριες ποσότητες φαγητου.
    Προσωπικα πιστεύω πως και με 3-4 γεύματα τον πιάνει κάποιος τον στόχο του, με λιγότερα ρισκάρει (στο χάσιμο λιπους τουλαχιστον).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-07-17 14:34 #558
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Εδω για την ινσουλίνη θελουμε τον επισκέπτη
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-07-17 14:36 #559
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Συμφωνω με τον billy, συμφωνα με "νεα" δεδομενα αυτο που εχει περισσοτερο σημασια ειναι οι συνολικες θερμιδες μεσα στην μερα και οχι τοσο ο χρονισμος αναμεσα τους.

    Για τους γνωστες αγγλικων:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21123467
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19566598

    Τα αποτελεσματα δεν δειχνουν απαραιτητα οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο. Στο πρωτο αρθρο συγκρινοντε οι δυο χρονισμοι και παρολο που παρατηρουντε μικροτερα spikes σε ινσουλινη κ.α με τα 6 γευματα δεν υπαρχει διαφορα σε απωλεια βαρους η στον "μεταβολισμο" καθ'ολη την διαρκεια της ημερας. Το δευτερο εξηγει οτι δεν υπαρχουν επαρκη δεδομενα για να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα ενω χρειαζοντε επιπλεον ερευνες. Οποτε τα 6 γευματα ειναι ενας μυθος ο οποιος θα μπορουσε να ειναι αληθινος. Αρα κανουμε οτι μας ταιριαζει προσωπικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-07-17 14:44 #560
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    Για αυτο μιλησα καθαρά "εμπειρικά", καθώς καποιες έρευνες τα εχουν ανατρέψει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-07-17 14:45 #561
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω με τον billy, συμφωνα με "νεα" δεδομενα αυτο που εχει περισσοτερο σημασια ειναι οι συνολικες θερμιδες μεσα στην μερα και οχι τοσο ο χρονισμος αναμεσα τους.

    Για τους γνωστες αγγλικων:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21123467
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19566598

    Τα αποτελεσματα δεν δειχνουν απαραιτητα οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο. Στο πρωτο αρθρο συγκρινοντε οι δυο χρονισμοι και παρολο που παρατηρουντε μικροτερα spikes σε ινσουλινη κ.α με τα 6 γευματα δεν υπαρχει διαφορα σε απωλεια βαρους η στον "μεταβολισμο" καθ'ολη την διαρκεια της ημερας. Το δευτερο εξηγει οτι δεν υπαρχουν επαρκη δεδομενα για να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα ενω χρειαζοντε επιπλεον ερευνες. Οποτε τα 6 γευματα ειναι ενας μυθος ο οποιος θα μπορουσε να ειναι αληθινος. Αρα κανουμε οτι μας ταιριαζει προσωπικα.
    ο Jamie Lewis θα διφωνούσε μαζί σου to quote him

    5 meals are the absolute minimum, eat 6-7 meals
    Πλάκα κάνω εννοείται...Αυτό που βοηθάει περισσότερο είναι η συνέπεια στον στόχο....Μπορεί μία περίοδο της ζωής μας να βολεύουν 2-3 γεύματα, μπορεί κάποια άλλη να έχουμε αρκετό χρόνο και να μπορούμε να κάνουμε και 7 που λέει ο Lewis...To βασικό είναι να υπάρχει ένα πλάνο και συνέπεια...

    Υπάρχουν και οι οπαδοί του δεν κόβω καθόλου θερμίδες και απλά αυξάνω την δραστηριότητα, εμένα με βοήθησε (Stan Effedring, Jim Wendler, Mythical Strength κλπ κλπ).
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-07-17 15:16 #562
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτο, μη γραφουμε ο,τι να ναι.

    Μια χαρά γίνεται διατροφή με 2 μεγαλα γεύματα και γενικά με οσα σε βολεύουν.
    Μαλλον εσυ γραφεις οτι να ναι φιλε μου!!
    Αν ηταν τοτε ολοι θα τρωγαμε 2 φορες την μερα κ απο θεμα χρονου κ απο θεμα οικονομιας.δεν υπαρχει διατροφολογος που να συστηνει 2 γευματα την μερα.
    τι του λες οσα σε βολευουν??!!δλδ ας φαει κ 1 μεγαλο γευμα ολη μερα.ολοι εμεις που παιρνουμε ταπερ στην δουλεια για να εχουμε παντα γεματο στομαχι ωστε να δουλευει ο μεταβολισμος ειμαστε οτι να ναι.?!
    Πετας μια απαντηση χωρις αιτιολογια κ ολα καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-07-17 15:24 #563
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Τα χουμε γράψει 1000 φορές δε θα κάτσω να τα ξαναγράψω ειδικά για σένα.

    Ευτυχώς ο Πολύνικος και ο Ioannis με βγάλανε από τον κόπο να ψάχνω το σχετικό θέμα να σε παραπέμψω.

    Διάβασε ό,τι έχει γραφτεί εκεί και τα λέμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosask Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπαρχει διατροφολογος που να συστηνει 2 γευματα την μερα.
    Και σ' αυτό κάνεις λάθος αλλά δεν εξυπηρετεί κανέναν να το αναλύσουμε.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-07-17 15:42 #564
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.611
    Προεπιλογή
    Για να μην χαθούν κάποια ποστς σε τόπικ στα Νέα Μέλη, έκανα καποια ποστς copy εδω, αν είναι να συνεχίσει η κουβέντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-07-17 15:52 #565
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εσυ γραφεις οτι να ναι φιλε μου!!
    Αν ηταν τοτε ολοι θα τρωγαμε 2 φορες την μερα κ απο θεμα χρονου κ απο θεμα οικονομιας.δεν υπαρχει διατροφολογος που να συστηνει 2 γευματα την μερα.
    τι του λες οσα σε βολευουν??!!δλδ ας φαει κ 1 μεγαλο γευμα ολη μερα.ολοι εμεις που παιρνουμε ταπερ στην δουλεια για να εχουμε παντα γεματο στομαχι ωστε να δουλευει ο μεταβολισμος ειμαστε οτι να ναι.?!
    Πετας μια απαντηση χωρις αιτιολογια κ ολα καλα
    Ξερω ειναι λιγο εκνευριστικο, αλλα ολοι κανουμε λαθη και ξεγελιομαστε απο οτι ακουμε απο τον κοσμακη. Δεν εγραψα οτι εγραψα για να σε βγαλω λαθος για να βγω απο πανω η οτιδηποτε δεν ειναι προσωπικο. Απλα αυτα που ξερουμε στα σιγουρα μεχρι τωρα μας δειχνουν οτι δεν υπαρχει αξιοσημειωτη συνδεση μεταξυ του χρονισμου των γευματων και την απωλεια βαρους. Αυτο το "να τρεχει ο μεταβολισμος" μου ακουγεται λιγο broscience. Εχω γνωρισει διατροφολογο που ρωταγε τι βολευει τον καθενα 2-3-4-5 και προσαρμοζε. Αλλα ακομα και αν ολοι οι Ελληνες διατροφολογοι που ξερεις το κανουν αυτο δεν βρισκω λογο να τους ακολουθησω οταν η επιστημονικη κοινοτητα μου λεει αλλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-07-17 16:46 #566
    Προεπιλογή
    Δεν μου το λεει κανενας διατροφολογος.εγω το εχω δει στον ευατο μου να δουλευει καλυτερα το να τρωω πολλα μικρα γευματα.στα 2 μεγαλα γευματα μονο κακο στο στομαχι μου εκανα που το εβαζα σε ενα γευμα τοσες μεγαλες ποσοτητες φαγητου.Επειδη το λες εσυ ή ο billy89 δεν ειναι κ σωστο.το οτι εβαλες κ 2 αναρτησεις απο ιντερνετ,μππρω να σε βρω αλλες τοσες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-07-17 17:16 #567
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου το λεει κανενας διατροφολογος.εγω το εχω δει στον ευατο μου να δουλευει καλυτερα το να τρωω πολλα μικρα γευματα.στα 2 μεγαλα γευματα μονο κακο στο στομαχι μου εκανα που το εβαζα σε ενα γευμα τοσες μεγαλες ποσοτητες φαγητου.Επειδη το λες εσυ ή ο billy89 δεν ειναι κ σωστο.το οτι εβαλες κ 2 αναρτησεις απο ιντερνετ,μππρω να σε βρω αλλες τοσες.
    Δεν ειναι "αναρτησεις" ειναι αρθρα απο την εθνικη βαση δεδομενων του αμερικανικου υπουργειου υγειας. Δεν το λεω εγω, επιστημονες κατεληξαν σε αυτο το πορισμα μεσα απο ερευνες. Ξαναλεω, το ειπες και μονος σου, αμα δουλευει καλυτερα για σενα να τρως 6 γευματα τοτε αυτο να κανεις. Δεν ειναι κακο. Εγω ποτε δεν ειπα οτι το ενα ειναι χειροτερο απο το αλλο αντιθετως με σενα.
    Αν σου ειναι ευκολο βρες μου αλλες τοσες οποτε εχεις χρονο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-07-17 17:22 #568
    Προεπιλογή
    Εδω μεσα ειμαστε να αλλαζουμε αποψεις.δεν μπορει ο billy89 να πεταει ενα: οτι να ναι λες κ να λεει στο παιδι που τον ρωτησε φαε οτι οσες φορες σε βολευει,ετσι απλα χωρις αιτιολογια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-07-17 17:26 #569
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον εσυ γραφεις οτι να ναι φιλε μου!!
    1) Αν ηταν τοτε ολοι θα τρωγαμε 2 φορες την μερα κ απο θεμα χρονου κ απο θεμα οικονομιας.δεν υπαρχει διατροφολογος που να συστηνει 2 γευματα την μερα.
    τι του λες οσα σε βολευουν??!! 2) δλδ ας φαει κ 1 μεγαλο γευμα ολη μερα. 3) ολοι εμεις που παιρνουμε ταπερ στην δουλεια για να εχουμε παντα γεματο στομαχι ωστε να δουλευει ο μεταβολισμος ειμαστε οτι να ναι.?!
    Πετας μια απαντηση χωρις αιτιολογια κ ολα καλα
    1) δεν ειπε κανεις οτι το να τρως 2 φορες την μερα ειναι καλυτερο οποτε δεν εχουν λογο ολοι να ακολουθησουν κατι τετοιο. Ειναι καλυτερο για οικονομια χρονου αλλα ειναι πιο δυσκολο να το ακολουθησεις γιατι πολλοι εχουν πολλες λιγουρες μεσα στην μερα. Το να κανεις οικονομια ειναι παντελως αστοχο μιας και μιλαμε για χρονισμο, οι συνολικες θερμιδες δηλαδη το φαι μενει ιδιο.
    2) Αν χωρουσε το στομαχι μας 3κ-4κ θερμιδες σε ενα γευμα χωρις να προκαλουντε προβληματα ( λιγο δυσκολο ) θεωρητικα θα δουλευε. Αρα κανεις δεν το κανει για αλλο λογο.
    3) Εισαστε οτι ναναι αν το κανετε "για να δουλευει ο μεταβολισμος", αν το κανετε γιατι χορτατοι βγαινει πιο ευκολα η δουλεια ή πεινατε κατα την διαρκεια της ημερας τοτε ειναι σεβαστο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-07-17 17:32 #570
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosask Εμφάνιση μηνυμάτων
    να λεει στο παιδι που τον ρωτησε φαε οτι οσες φορες σε βολευει,ετσι απλα χωρις αιτιολογια.
    Χαχ αφού αυτό είναι η αλήθεια σαν τι να του πω?

    Όσο για την αιτιολογία τα χουμε πει 1000 φορές, το παρόν θέμα έχει 38 σελίδες με αρκετές έρευνες.

    Αντιθέτως με το να λες σε κάποιον να κάνει υποχρεωτικά πολλά γεύματα όταν ο ίδιος γράφει ότι δεν τον βολεύει, εκτός του ότι δεν του προσφέρεις τίποτα από άποψη αποτελεσμάτων, του δημιουργείς ένα επιπρόσθετο στρες το οποίο δεν τον βοηθάει ούτε σωματικά ούτε ψυχολογικά.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 38 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 283637383940 ΤελευταίαΤελευταία