Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 44 από 44
  1. 06-07-10 18:39 #31
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πω τι νεύρα είναι αυτά Φίλε μου πόσων χρόνων είσαι και δεν μπορείς να κάνεις μια κουβέντα χωρίς υστερία ; Εγώ δεν μπαίνω εδώ για να τσακωθώ.
    Λοιπόν μπορείς να μιλάς για τον εαυτό σου , εγώ την μαμά μου την αγαπάω αλλά δεν την έχω ερωτευτεί.

    Για να κλείσω την συζήτηση περί Freud ένα προτεινόμενο πανεπιστημιακό βιβλίο για εισαγωγή στην Ψυχολογία είναι των Wade και Tavris ( 2008) , έχει γύρω στις 700 σελίδες , μόνο στις 15 γίνεται αναφορά στον Freud και σε κάποιες κριτικάρεται . Ο καθηγητής Εφαρμοσμένης Ψυχολογίας Keith Stanovich στο πανεπιστήμιο του Τορόντο λέει χαρακτηριστικά " η δουλειά του Freud μπορεί να γίνει σημαντικό εμπόδιο στην μελέτη της σύγχρονης ψυχολογίας."
    Το link για την συνέντευξη εδώ.

    http://jamiehalesblog.blogspot.com/2...ut-modern.html

    Δεν θα επανέλθω στο τόπικ εκτός και αν υπάρχει αντίλογος με ουσία και όχι ατάκες σε στυλ "θα του την πω άσχημα αυτού του Αντρίκου να με θυμάται που τόλμησε να αμφισβητήσει τον Φρόιντ" . My 2 cents ...

    Αν κατσω και απομονωσω και εγω καθε προταση σου μπορω να σου κανω ευκολα ψυχογραφημα εξυπνε,και δεν ειναι νευρα ετσι μιλαω απλα ετσι ειναι το στυλ μου και ετσι αντιδραω με τους εξυπνακιδες.Απο την αρχη δεν σε ενδιαφερει να εχει καποια παραγωγικοτητα η κουβεντα απλα προσπαθεις να υπερισχυσει η γνωμη σου και αλλα πολλα που αν θες να τα μαθεις αντε να κανεις ψυχαναλυση.Και την μανα σου ασυνειδητα την ερωτευσε προφανως δεν εχεις ασχοληθει ιδιαιτερα με το ασυνειδητο γενικα αραδιαζεις πραγματα που δεν τα ξερες οποτε αστο καλα κανεις και δεν επανερχεσε αντε πες τα εκει που πιανουνε αυτα.Α ναι εκτος και αν εφαγες ακυρο απο εκει και γιαυτο αντιδρας τοσο ασχημα εγω προσωπικα την ερωτευτικα μεχρι τα 12 μου που τελειωνει ο ναρκισισμος.Αλοχα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_ : 06-07-10 στις 18:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-07-10 18:43 #32
    Προεπιλογή
    να προσθεσω κατι σε αυτο που ειπε ο Αndrikos ,οτι ακομα και μαθητες του Φρουντ σε καποια φαση της ζωης του εφυγαν απο αυτον ,κατασκευαζοντας τις δικες του θεωριες και "πολεμησαν" τον πνευματικο τους πατερα και την απολυτη πεποιθηση του για την κυριαρχια της libido..
    Αλλος το δεχεται και αλλος οχι ..η αλλος λεει το αυτονοητο > αυτο ειναι επιστημη ,τα παντα ανατρεπονται...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-07-10 18:47 #33
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SPY Εμφάνιση μηνυμάτων
    να προσθεσω κατι σε αυτο που ειπε ο Αndrikos ,οτι ακομα και μαθητες του Φρουντ σε καποια φαση της ζωης του εφυγαν απο αυτον ,κατασκευαζοντας τις δικες του θεωριες και "πολεμησαν" τον πνευματικο τους πατερα και την απολυτη πεποιθηση του για την κυριαρχια της libido..
    Αλλος το δεχεται και αλλος οχι ..η αλλος λεει το αυτονοητο > αυτο ειναι επιστημη ,τα παντα ανατρεπονται...
    Δεν ειμαι φαν του φρουντ απλα εθεσε τις βασεις για παντα.Η λιμπιντο ισως ειναι το ποιο βασικο κομματι της ανθρωπινης ψυχοσυνθεσης η καθε ισοροπια ξεκινα απο εκει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-07-10 18:51 #34
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν μόνο τα ροζ αλτηράκια και η άρση βαρών, υπάρχει και ενδιάμεσες καταστάσεις , προσωπικά δεν ξέρω πολλούς να πιέζονται στο όριο στη γυμναστική και στην διατροφή , βέβαια πίσω από το πληκτρολόγιο όλα γίνονται.
    αντρικος,στην φοτο του αβαταρ σου,εσυ εισαι??

    αν ναι με την "ενδιαμεση καταστηση",εφτασες σε αυτο το επιπεδο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-07-10 18:53 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειμαι φαν του φρουντ απλα εθεσε τις βασεις για παντα.Η λιμπιντο ισως ειναι το ποιο βασικο κομματι της ανθρωπινης ψυχοσυνθεσης η καθε ισοροπια ξεκινα απο εκει.
    Σεβαστη η γνωμη σου. Βρισκω ενδιαφερον ( πρωτογονα ενδιαφερον την αποψη του για την λιμπιντο ερμηνευοντας την σαν μια δυναμη-ωθηση σε ολα ,στο σεξ ,στην δουλεια κ.τ.λ
    Αλλα μεχρι εκει ...υπαρχουν και αλλες θεωριες που εχουν να πουν και εκεινες κατι σημαντικο...
    καποια στιγμη θα αναφερω ενα ανεκδοτακι που σατηριζει την ψυχαναλυση..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-07-10 18:55 #36
    Προεπιλογή
    Το οιδοιποδειο συμπλεγμα για τα αγορια και το συμπλεγμα της ηλεκτρας για τα κοριτσια τα ειχα διαβασει και εγω.

    Εγω να πω την αληθεια δεν το ενιωσα ποτε, αλλα ισως να μην το νιωθεις μιας και ειναι ασυνειδητο. Παντως δε ξερω, εμενα περισσοτερο αρρωστο μου φενεται παρα φυσιολογικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-07-10 18:55 #37
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SPY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σεβαστη η γνωμη σου. Βρισκω ενδιαφερον ( πρωτογονα ενδιαφερον την αποψη του για την λιμπιντο ερμηνευοντας την σαν μια δυναμη-ωθηση σε ολα ,στο σεξ ,στην δουλεια κ.τ.λ
    Αλλα μεχρι εκει ...υπαρχουν και αλλες θεωριες που εχουν να πουν και εκεινες κατι σημαντικο...
    καποια στιγμη θα αναφερω ενα ανεκδοτακι που σατηριζει την ψυχαναλυση..
    Να το πω αλλοιως και πολυ απλα ανθρωπινα ιδια ψυχοσυνθεση εχει ενας αντρας που ξερει οτι τον περιμενει στο σπιτι μια ωραια γυναικα και ιδια ενας που ξερει οτι τον περιμενει το τιποτα η μια γυναικα που δεν τον φτιαχνει σεξουαλικα?Ολα απο εκει ξεκινανε ουσιαστικα μετα εχουμε να κανουμε με τις βασικες αναγκες την γνωστη πυραμιδα αντε και την αναγκη να αποδειξεις κατι στους γονεις σου αν δεν εχεις παρει αγαπη κτλ.Μετα παμε σε ψυχοπαθητικες καταστασεις οπου τα πραγματα και τα κινητρα ειναι πολυπλοκα.Τα γραφω ετσι χυμα και ξεχναω παρα πολλα.Μην φανταστεις οτι και εγω εχω διαβασει τα αντερα μου 5 βιβλια σαν μαθημα και καποια για την παρτη μου και τα υπολοιπα απο συζητησεις με φιλους και συμπερασμα απο συναναστροφες με ανθρωπους.

    Α ναι ο χιτλερ ειχε φθονο της μητρας που σημαινει οτι μισουσε ολες τις γυναικες επειδη μισουσε την μανα του και ενας λογος που λενε οτι εφαγε τοσο κοσμο ηταν οτι ηθελε να πονεσει τις γυναικες μεσα απο το να σκοτωνει τους γιους τους.Ειχε επισης ναρκισισμο και αντικοινωνικη διαταραχη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_ : 06-07-10 στις 18:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-07-10 19:04 #38
    Προεπιλογή
    Εγω παλι τις αγαπαω γυναικες!!!!

    ediτ: σωθηκε ο κοσμος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-07-10 19:06 #39
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Niiick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οιδοιποδειο συμπλεγμα για τα αγορια και το συμπλεγμα της ηλεκτρας για τα κοριτσια τα ειχα διαβασει και εγω.

    Εγω να πω την αληθεια δεν το ενιωσα ποτε, αλλα ισως να μην το νιωθεις μιας και ειναι ασυνειδητο. Παντως δε ξερω, εμενα περισσοτερο αρρωστο μου φενεται παρα φυσιολογικο.
    Ασυνειδητα ειναι ρε δεν ειπαμε οτι θες να την <<φας>> απλα την θαυμαζεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-07-10 19:13 #40
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντρικος,στην φοτο του αβαταρ σου,εσυ εισαι??

    αν ναι με την "ενδιαμεση καταστηση",εφτασες σε αυτο το επιπεδο?
    Αν εννοείς "φυσική" κατάσταση ναι , τώρα τα υπόλοιπα είναι σχετικά και υποκειμενικά στο μάτι του παρατηρητή , προφανώς ότι σε μένα φαίνεται ενδιάμεσο σε κάποιον μπορεί να φαίνεται ακραία δύσκολο ή εύκολο και με την πάροδο των χρόνων αλλάζει το μέτρο αυτό και μέσα μας και τα βλέπουμε όλα πιο εφικτά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-07-10 19:23 #41
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς "φυσική" κατάσταση ναι , τώρα τα υπόλοιπα είναι σχετικά και υποκειμενικά στο μάτι του παρατηρητή , προφανώς ότι σε μένα φαίνεται ενδιάμεσο σε κάποιον μπορεί να φαίνεται ακραία δύσκολο ή εύκολο και με την πάροδο των χρόνων αλλάζει το μέτρο αυτό και μέσα μας και τα βλέπουμε όλα πιο εφικτά.
    σε "φυσικη"κατασταση αναφερομαι,δεν μιλαω με υπονοουμενα.

    τα υπολοιπα που λες,ναι ειναι λογικα,αν σκεφτεις οτι κ για τον κατλερ μπορει να ειναι "ευκολα" η "ενδιαμεσα"αυτα που κανει για να ειναι εκει που ειναι,αλλα για να φτασει καποιος που δεν εχει σχεση με αθληση σε επιπεδο σαν το δικο σου απτο -0-,φιλε μονο ενδιαμεση κατασταση δεν θελει.

    εκτος αν μου λες οτι εισαι σαν τον phil heath(γενετικα),που με 2 χρονια προπονητικη επμηρια εγινε προ,οποτε εκει ναι,παω πασο.

    να στο θεσω διαφορετικα,γιατι δεν μου απαντας ευθεως,κ μου γραφεις για ματια του παρατηρητη κλπ..στο γυμναστηριο που πας,βλεπεις πολλους σαν εσενα?
    αν οχι,εκεινοι ειναι η "ενδιαμεση κατασταση" οχι εσυ.για ναμην γραφουμε οτι θελουμε ετσι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-07-10 19:28 #42
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    παιδιά βγαίνουμε off topic...

    (η πλάκα είναι οτι από το πρώτο ποστ αυτού του θέματος ήμουνα βέβαιος οτι θα ξεφύγει...)

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-07-10 19:48 #43
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε "φυσικη"κατασταση αναφερομαι,δεν μιλαω με υπονοουμενα.

    τα υπολοιπα που λες,ναι ειναι λογικα,αν σκεφτεις οτι κ για τον κατλερ μπορει να ειναι "ευκολα" η "ενδιαμεσα"αυτα που κανει για να ειναι εκει που ειναι,αλλα για να φτασει καποιος που δεν εχει σχεση με αθληση σε επιπεδο σαν το δικο σου απτο -0-,φιλε μονο ενδιαμεση κατασταση δεν θελει.

    εκτος αν μου λες οτι εισαι σαν τον phil heath(γενετικα),που με 2 χρονια προπονητικη επμηρια εγινε προ,οποτε εκει ναι,παω πασο.

    να στο θεσω διαφορετικα,γιατι δεν μου απαντας ευθεως,κ μου γραφεις για ματια του παρατηρητη κλπ..στο γυμναστηριο που πας,βλεπεις πολλους σαν εσενα?
    αν οχι,εκεινοι ειναι η "ενδιαμεση κατασταση" οχι εσυ.για ναμην γραφουμε οτι θελουμε ετσι?
    Εχω δει όσοι καλύτερους από εμένα αλλά αυτοί παίρνουν πολλά φάρμακα .Πλάκα κάνω Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια , σε αυτό που θες σου απαντάω ότι το "Ενδιάμεσο" μας είναι σχετικό με το καιρό που είμαστε στα βάρη , είτε μιλάμε για κιλά στις ασκήσεις είτε για διατροφικές στερήσεις προσαρμοζόμαστε σιγά σιγά πάντα έτσι ώστε το "ενδιάμεσο" ή τέλος πάντων το εφικτό να είναι διαφορετικό μήνα με τον μήνα. Υπάρχει το δόγμα no pain no gain , που λίγο πολύ λέει αν δεν φτύσουμε αίμα και ξεράσουμε είμαστε φλώροι και δεν κάναμε δουλειά , ούτε αυτό με βρίσκει σύμφωνο , ούτε τα ροζ αλτηράκια. Η γνώμη μου είναι ότι και η ένταση είναι σημαντική αλλά και η διάρκεια είναι σημαντική , γιατί πάνω από 3-4 κιλά μυικά το χρόνο δεν βάζουμε που να χτυπιόμαστε , οπότε θέλει και "παρουσίες" το θέμα, εγώ κάνω βάρη 10+ χρόνια non stop και ξέρω ελάχιστους που κάνουν το ίδιο. Αυτό δεν είναι ενδιάμεση κατάσταση , αλλά δεν είναι και στη φιλοσοφία no pain no gain , που ασχολείται τι γίνεται σε μία προπόνηση και αγνοεί τι γίνεται στις υπόλοιπες προπονήσεις της εβδομάδας ή τι γίνεται στην ζωή του καθενός γενικά. Σε όλα τα αθλήματα τονίζεται η διάρκεια στο βάθος χρόνου, όχι η ακρότητα της διατροφής ή η ένταση της κάθε προπόνησης ξεχωριστά , γιατί το bodybuilding είναι εξαίρεση δεν ξέρω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-07-10 19:53 #44
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά βγαίνουμε off topic...

    (η πλάκα είναι οτι από το πρώτο ποστ αυτού του θέματος ήμουνα βέβαιος οτι θα ξεφύγει...)

    ΜΒ

    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123