Θέμα: Κοιλιακοί

Σελίδα 44 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 34424344
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 646 έως 656 από 656
  1. 21-07-14 15:29 #646
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AppexPredator Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω αν θελετε την γνωμη μου επειδη το χω ψαξει αρκετα και εχω δει τα αποτελεσματα σε μενα καλο ειναι να κανετε 5 φορες τη βδομαδα κοιλιακους και να πεζεται και σουπερ σετ και να χρησημοποιοειτε βαρη και οπωςδηποτε πολλες επαναληψεις
    εγω παντως 150 που κανω 2 φορες τη βδομαδα με πιανει βαρεμαρα στο ενδιαμεσο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-08-14 09:44 #647
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή
    Θελω να ρωτησω αν πειραζει να κανω κοιλιακους και καψιματα το βραδακι, εχω γυμναστηριο το απογευμα τρωω το μεταπροπονητικο και μετα την χωνεψη να κανω τους κοιλιακους. Ειναι λαθος να το κανω αυτο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-09-14 02:13 #648
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FatCap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να ρωτησω αν πειραζει να κανω κοιλιακους και καψιματα το βραδακι, εχω γυμναστηριο το απογευμα τρωω το μεταπροπονητικο και μετα την χωνεψη να κανω τους κοιλιακους. Ειναι λαθος να το κανω αυτο;
    Δεν είναι λάθος αλλά...υπάρχει ενα ορισμένο παραθυράκι περίπου 90 λεπτών ύστερα
    απο την προπόνηση, κατα το οποίο ο οργανισμός χρησιμοποιεί την πρωτεΐνη για να
    χτίσει καινούριο μυΐκό ιστό ή για να επουλώσει τον ήδη υπάρχοντα.

    Άρα αμα κάνεις προπόνηση έτσι οπως θέλεις να κάνεις προπόνηση, τότε είναι σαν να
    κάνεις 2 προπονήσεις την ημέρα. Οι κοιλιακοί πρέπει να αντιμετωπίζονται όπως οποιαδήποτε
    άλλη μυΐκή ομάδα.

    Βέβαια, μην νομίσεις οτι αμα κάνεις πλάτη και δικέφαλους, οτι η πρωτεΐνη θα πάει πρώτα
    στη πλάτη και ύστερα στο δικέφαλο. Αυτό ΔΕΝ μπορείς να το αποφασίσεις. Το αποφασίζει
    ο οργανισμός σου σύμφωνα με τις ανάγκες του.

    Προσωπικά θα πρότεινα η προπόνηση σου να μην βασίζεται στο split (δλδ δευτέρα στήθος,
    δικέφαλο, τρίτη τρικέφαλο πλάτη, τετάρτη πόδια κοιλιακούς κτλ) αλλά κάθε μέρα να κάνεις
    20λεπτη προπόνηση με βάρη σε ολο σου το σώμα. Διάλεξε 3 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα.
    Μη χαζεύεις στο κινητό σου, μη πιάνεις την κουβέντα με άλλους για το πόσα κιλά πάγκο κάνουν
    και κράτα διαλλείματα 30 δευτερολέπτων αναμεσα στα σετ. Δεν χρειάζεται παραπάνω χρόνος
    αν είσαι αφοσιωμένος στην προπόνηση. Αμα θέλεις να χαζεύεις κολαράκια, αυτό είναι άλλο θέμα.

    Για να τεκμηριώσω την παραπάνω παράγραφο, το split μας χρειάζεται οταν πλέον τα κιλά που
    σηκώνουμε είναι πάρα πολλά για να αντέξει ο οργανισμός (κλειδώσεις, αρθρώσεις, κεντρικό
    νευρικό σύστημα, μύες) προπόνηση σε ολο το σώμα.

    Φάε παραπάνω πρωτεΐνη απο οτι τρως τώρα...!! 2 μπριζόλες μοσχαρίσιες...τίποτα δεν τις νικάει !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-09-14 03:11 #649
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tonis_HWT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 3 μίση μήνες πηγαίνω καθημερινά στο γυμναστήριο
    Non-stop ;;;; Ούτε μια μέρα off ;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-04-15 13:46 #650
    Προεπιλογή Κοιλιακοί το πρωί?
    Έχω σταματήσει τα βάρη εδώ και 1 χρόνο περίπου λόγω προβλήματος στον ώμο με αποτέλεσμα να έχω χάσει αρκετή μυική μάζα, δύναμη αλλά και να έχω αδυνατίσει παράλληλα. Κάνω στο σπίτι κάθε μέρα 5 σετ κοιλιακών και διάβασα ότι είναι προτιμότερο να τους κάνω το πρωι με άδειο στομάχι.
    Ισχύει πως είναι αποδοτικότερο ή μία η άλλη?
    Επίσης δεν είναι επικίνυδνο για θλάση ή τραβήγματα το πρωι οι ασκήσεις αμέσως μετά τον ύπνο?
    Να κάνω διατάσεις πριν τους κοιλιακούς σε μέση αυχένα ώμους?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-04-15 14:01 #651
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Οποτε θέλεις κάντους, δεν θα επωφεληθείς περισσοτερο αν τους κανεις το πρωι σε σχεση με καποια άλλη ωρα της ημέρας. Κρατησου από ένα μονοζυγο και πιστευω θα είσαι οκ από θέμα ζεστάματος.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-04-15 19:34 #652
    Προεπιλογή
    Όπως σου είπε και ο Feth δεν έχει σχέση το πρωί η το βράδυ, απλά προτιμότερο θα ήταν με άδειο στομάχι (δηλαδή να έχεις φάει 2-3 ώρες πριν) για να μην αισθάνεσαι εσύ φουσκομένος.


    Κάτι Off Feth το signature σου είναι από κάπου συγκεκριμένα η εσύ το σκέφτηκες? γιατί το βλέπω κάθε φορά που βλέπω post σου και μου γυρνάει το μάτι μιας και είμαι ΚΑΜΜΕΝΟΣ όσον αφορά smallville
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-04-15 19:51 #653
    Προεπιλογή
    Ρε σεις αν και πρεπει να το εχω ξανα ρωτησει.. Πως ειναι προτιμοτερο να γινονται οι κοιλιακοι; Με αντισταση σε μηχανημα ή ελευθερα; Εγω π.χ κανω 3x20 σε αντισταση με 40-50 κιλα αλλα με πιανει καλα. Στα ελευθερα αν εχω αυστηρη τεχνικη και τα ποδια να μην τα εχω σφηνωμενα καπου δε βγαζω πανω απο 15.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-02-18 01:26 #654
    Προεπιλογή
    Καλησπερα. Να κανω και εγω μια ερωτηση με τη σειρα μου..Αρχαριος στο γυμναστηριο δε, λογω μιας (σχετικα) προσφατης εγχειρησης, ο γιατρος μου εδωσε αδεια να παω gym, απλα να αποφυγω ασκησεις που θα προκαλεσουν πιεση στην ουριτσα. Με γνωμονα οτι θελω βεβαια να κανω και ασκησεις κοιλιακων, με ποιο μηχανημα μπορω να επιτυχω κατι τετοιο χωρις να χρειαζεται να 'κατσω';
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-02-18 02:41 #655
    Προεπιλογή
    Μία που μου έρχεται: «Άρσεις ποδιών στο μονόζυγο». Είτε κρατάς στο μονόζυγο είτε στηρίζεσαι στους αγκώνες και κάνεις άρσεις ποδιών.
    Επίσης μπορείς να κάνεις ισομετρικές ασκήσεις πχ: τη λεγόμενη «Σανίδα»

    Φυσικά αν νοιώσεις ενόχληση με οποιαδήποτε άσκηση μην την συνεχίσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john1888 : 04-02-18 στις 02:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-02-18 10:10 #656
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    άρσεις ποδιών στο μονόζυγο παίζει μεγάλο ρόλο όλος ο κορμός.Ειδικά αν πηγαίνεις τα πόδια σου πολύ ψηλά.Οι κοιλιακοί είναι μια μυική ομάδα γυμνάζονται σχεδόν σε όλες τις κινήσεις που κάνουμε.Θα έλεγα καλύτερα άρσεις ποδιών στην ρωμαική καρέκλα,με μικρές κινήσεις,δηλαδή μην πηγαίνεις τα πόδια πάρα πολύ ψηλά.Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις και σανίδα,όμως πρόσεχε πολύ την φόρμα σου και το σώμα σου να είναι στην ευθεία.Τα δοκιμάζεις αυτά και το βλέπεις
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 44 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 34424344