Θέμα: Κοιλιακοί

Σελίδα 2 από 44 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 656
  1. 01-04-07 13:28 #16
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Κι εγω κανω ραχιαους μαζι με κοιλιακους.Ειναι οι μυς που κρατανε το σωμα σταθερο και αν τους γυμναζεις τακτικα τοτε αποφευγεις και τραυματισμους μεσης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-04-07 14:02 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio
    πρεπει να συνοδευονται παντα με ραχιαιους

    Αυτό είναι σίγουρο? Για πιο λόγο πρέπει να γίνονται έτσι?
    Δεν είναι καλύτερα να κάνεις διαφορέτικές μέρες ραχιαίους και κοιλιακούς?
    Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα πάντα. Για παράδειγμα έκανα ραχιαίους μαζί με την πλάτη εφόσον είναι τμήμα αυτής
    και εγω αυτη την εντυπωση ειχα, αλλα αργοτερα εμαθα οτι επειδη ειναι ομαδες "ανταγωνιστες" οπως δηλαδη δικεφαλα με τρικεφαλα, θα πρεπει να γυμναζονται συνχρονως για καλυτερο και κυριως ασφαλεστερο αποτελεσμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-04-07 14:07 #18
    Προεπιλογή
    Με το ίδιο σκεπτικίο πρέπει να κάνουμε δικέφαλα τρικέφαλα και στήθος πλάτη?
    Υπάρχουν όμως και προγράμματα που δεν τις βάζουν μαζί αυτές τις ομάδες.
    Υπάρχουν προγράμματα που διασπούν και τις ανταγωνιστικές ομάδες των ποδιων. Την μια μέρα τετρακέφαλα και την άλλη μηριαίους δικέφαλους
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-04-07 17:00 #19
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Κι εγω κανω ραχιαους μαζι με κοιλιακους.Ειναι οι μυς που κρατανε το σωμα σταθερο και αν τους γυμναζεις τακτικα τοτε αποφευγεις και τραυματισμους μεσης.
    Μήπως να τα γυμνάζεις τακτικά και υπερβολικά, κάνεις "συμβόλαιο" για να τα τραυματίσεις και όχι μόνον αυτά?
    Απο ότι ειδα, εσυ γυμνάζεις κοιλιακούς 3 φορές την εβδομάδα και με ένταση, τσάμπα περιμένεις αυτό το όφελος που είπες ότι περιμένεις απο αυτό, κατα την δική μου προσωπική μου άποψη.
    το συμπερασμα που έβγαλες για να πετυχεις αυτό το όφελος με αυτον τον τρόπο, το έβγαλες μόνος σου, βάζοντας τα πράγματα κάτω και αναλύοντας με την δική σου κρίση ή το άκουσες απο αλλού?


    Καμμιά φορά, η παραπληροφόρηση δεν στηρίζεται μόνο σε αυτό που θα ειπωθει για κάποιο "αντικείμενο" αλλά και στον τρόπο που θα ειπωθει, το οποίο μπορει να έχει ως συνέπεια, παρόλο που όσα ειπωθούν να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, να τα εκλάβει ή να τα καταλάβει κανείς λάθος εν μέρει και όσο χρειάζεται για να γίνει στοιχείο παραπληροφόρησης μέσα στο δικό του μυαλό και φυσικά αν το μεταφερει και σε άλλους (με λάθος τρόπο δηλαδή) να το μεταφέρει και ως παραπληροφόρηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-04-07 17:05 #20
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    ....πρεπει να συνοδευονται παντα με ραχιαιους


    >>>ουτε κρυο , ουτε ζέστη, το ίδιο κάνει.
    Δεν είναι θέμα για να χαιρει τέτοιας έμφασης/απασχόλησης, όπως θέλετε πειτε το...



    Ένα απόσπασμα κάπως off, αλλά στην ουσία αρκετά σχετικό και οn:
    Μέχρι να σκεφτεί κανείς πως θα ηταν σωστό, ετσι ή αλλιώς και το ένα και το άλλο, θα φυγει και το πρηξιμο απο το στηθος, οπότε βουρ για το επόμενο σετ πάγκου...και ασε τα άλλα για την ωρα τους....

    Eστιαστειτε εκει που πρέπει...
    Μιλάω γενικώς, δεν απευθύνομαι σε κάποιον ξεχωριστά...και όπως πάντα, απλά γνωμη, γνωση και άποψή μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-04-07 18:54 #21
    Προεπιλογή
    Συνηθως κοιλιακους κάνεις την ημερα που κάνεις και Ποδια.
    Ενα τυπικό προγραμμα για Ποδια περιλαμβανει Σκουάτ και Αρσεις αυτες οι δυο οι ασκήσεις γυμναζουν και τους ραχιαιους. Οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια isolation οπως Καλημερες για τους ραχιαίους. Νομιζω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-04-07 22:43 #22
    Το avatar του χρήστη Nick3

    Εγγραφή
    19-07-2006
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    427
    Προεπιλογή
    Οι καλημέρες δεν είναι isolation.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-04-07 23:26 #23
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Μήπως να τα γυμνάζεις τακτικά και υπερβολικά, κάνεις "συμβόλαιο" για να τα τραυματίσεις και όχι μόνον αυτά?
    Απο ότι ειδα, εσυ γυμνάζεις κοιλιακούς 3 φορές την εβδομάδα και με ένταση, τσάμπα περιμένεις αυτό το όφελος που είπες ότι περιμένεις απο αυτό, κατα την δική μου προσωπική μου άποψη.
    το συμπερασμα που έβγαλες για να πετυχεις αυτό το όφελος με αυτον τον τρόπο, το έβγαλες μόνος σου, βάζοντας τα πράγματα κάτω και αναλύοντας με την δική σου κρίση ή το άκουσες απο αλλού?
    Εγω αυτο το ακουσα απο καπου και μετα σκεφτηκα οτι οντως θα δουλευουν σαν τους αλλους μυς.Δηλαδη απ'οτι καταλαβα ειναι λαθος ε;
    Πως θα προτεινες να γινονται οι ασκησεις κοιλιακων;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-04-07 23:58 #24
    Προεπιλογή Ραχιαiοι
    Εγω θα διαφωνησω με τον αγαπητο Brawny οτι γυμναζοντας τα καθε μερα μπορει να τα τραυματισεις και παραθετω το εξης παραδειγμα

    καθε μερα κανω δυο ποδια.Ενα το πρωι ενα το απογευμα και ραχιους το πρωι , ραχιους το απογευμα εδω και 6 μηνες συνεχως Τραυματισμο δεν ειχα μεχρι στιγμης αλλα- ------->
    Δεν τραυματιζεσαι εαν προσεξεις την ενταση κάθε φορα..Ο προπονητικος φορτος ειναι αυτος που εχει την μεγαλυτερη σημασια.
    Κοιλιακους και ραχιους δεν γνωριζω εαν κανουν καθε μερα οι αθλητες της σωματικης διαπλασης αλλα τουλαχιστον σε αθληματα δυναμης οσοι δεν κανουν καθημερινα αντιμετωπιζουν προβλημα.Οι κοιλιακοι και οι ραχιαοι ειναι εξεχουσας σημασιας και θελει προγραμματισμο η εκγυμναση τους αλλα και η εκαστοτε ενταση της επιβαρυνση τους.

    Εαν μια μερα εχεις δουλεψει αρση θανατου ειναι λογικο οτι θε επιβαρυνεις λιγοτερο τους ραχιους.Εαν μια αλλη μερα δουλεψεις ποδια μπροστα θα επιβαρυνεις λιγοτερο τους κοιλιακους γιατι τα ποδια μπροστα ειναι ασκηση ισορροπιας και οι κοιλιακοι δουλευουν υπερωριες!!

    Εν κατακλειδι πιστευω οτι ο φορτος και το ποσοστο επιβαρυνσης των ασκησεων εξαρταται καθαρα απο το συνολο του ολικου προπονητικου φόρτου της ημερος και της εβδομαδος
    Vincit Qui Se Vincit
    He conquers who conquers himself
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-04-07 00:42 #25
    Προεπιλογή Re: Ραχιαiοι
    συμφωνω απολυτα.Σαν αθλητης αγωνισματος δυναμης γυμναζω τους ραχαιους ειδικα καθε μερα,αν τους παραμελισω αρχιζω να εχω ενοχλησεις χαμηλα στην μεση την στιγμη που τρεχω..
    Impossible in Nothing
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-04-07 00:54 #26
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Μήπως να τα γυμνάζεις τακτικά και υπερβολικά, κάνεις "συμβόλαιο" για να τα τραυματίσεις και όχι μόνον αυτά?
    Απο ότι ειδα, εσυ γυμνάζεις κοιλιακούς 3 φορές την εβδομάδα και με ένταση, τσάμπα περιμένεις αυτό το όφελος που είπες ότι περιμένεις απο αυτό, κατα την δική μου προσωπική μου άποψη.
    το συμπερασμα που έβγαλες για να πετυχεις αυτό το όφελος με αυτον τον τρόπο, το έβγαλες μόνος σου, βάζοντας τα πράγματα κάτω και αναλύοντας με την δική σου κρίση ή το άκουσες απο αλλού?
    Εγω αυτο το ακουσα απο καπου και μετα σκεφτηκα οτι οντως θα δουλευουν σαν τους αλλους μυς.Δηλαδη απ'οτι καταλαβα ειναι λαθος ε;
    Πως θα προτεινες να γινονται οι ασκησεις κοιλιακων;
    Τους άλλους μυς τους γυμνάζεις δηλαδή με ένταση 3 φορές την εβδομάδα?

    Προτείνω ΜΑΧ εως 2 φορές την εβδομάδα με τουλάχιστον κενό 2 ημερων ανάμεσα, εστω την μια με ενταση και την άλλη με λιγότερη, και σε ημέρες, σε διαχωρισμό δηλαδή που δεν θα επιρρεαστούν ή αθ επιρρεάσουν άλλες ομάδες με τις οποίες συνεργάζονται σε πολλές ασκήσεις.
    π.χ.αν κάνεις κοιλιακούς σημερα με ενταση, δεν θα μπορέσεις να αποδόσεις στα σκουωτ αυριο, διότι θα σε εμποδίσουν οι "κουρασμένοι" κοιλιακοί, η οποίοι παιρνουν μερος και εργο και αυτοί με τα σκουωτ και απο την άλλη ενω θα βρίσκονται σε φάση ανάρρωσης στο καπάκι θα δεχτούν κι άλλο εργο, ασε που αυτό θα έχει επίπτωση και στο νευρικό σου σύστημα, διότι η εκγυμνασή τους το επιρρεάζει αρκετά ετσι κι αλλιώς.

    Έπειτα φαντάζομαι ότι ξέρεις, ότι για να "φανούν" δεν παίζει ρόλο το ποσο τους γυμνάζεις, αλλά η διατροφή και το αν έχεις χαμηλό % λίπους και φυσικά ακόμη καλύτερα όταν θα ειναι και καλοαναπτυμένοι κάτι που δεν μπορει να επιτευχθει με συχνή και υπερβολική προπόνηση, όπως και με όλους τους μυς, αυτό νομίζω ότι θα πρέπει να το ξερεις και να το έχεις διαπιστωσει ηδη, καθως είναι απο τα πρωτα γράμματα της αλφάβητου στο bodybuilding.

    Αν δεν σε καλύπτουν αυτά που ειπα ή δεν έχουν λογική για σένα και διαφωνείς, και γενικότερα όποιος άλλος διαφωνεί (όπως βλέπω και παρακάτω σε άλλο ποστ μετα το δικό σου), ας προσπεράσει το πόστ μου και ας μην του δωσει ανάλογη σημασία.
    Εγω απλά εχω καθηκον να ποσταρω την γνωμη, γνωση και άποψή μου.

    Απο την άλλη, αν σε καλύπτουν και συμφωνείς, κανε τις ρυθμίσεις σου απο αυριο κιόλλας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-04-07 01:03 #27
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή Re: Ραχιαiοι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Elliot
    Εγω θα διαφωνησω με τον αγαπητο Brawny οτι γυμναζοντας τα καθε μερα μπορει να τα τραυματισεις και παραθετω το εξης παραδειγμα

    καθε μερα κανω δυο ποδια.Ενα το πρωι ενα το απογευμα και ραχιους το πρωι , ραχιους το απογευμα εδω και 6 μηνες συνεχως Τραυματισμο δεν ειχα μεχρι στιγμης αλλα- ------->
    Δεν τραυματιζεσαι εαν προσεξεις την ενταση κάθε φορα..Ο προπονητικος φορτος ειναι αυτος που εχει την μεγαλυτερη σημασια.
    Κοιλιακους και ραχιους δεν γνωριζω εαν κανουν καθε μερα οι αθλητες της σωματικης διαπλασης αλλα τουλαχιστον σε αθληματα δυναμης οσοι δεν κανουν καθημερινα αντιμετωπιζουν προβλημα.Οι κοιλιακοι και οι ραχιαοι ειναι εξεχουσας σημασιας και θελει προγραμματισμο η εκγυμναση τους αλλα και η εκαστοτε ενταση της επιβαρυνση τους.

    Εαν μια μερα εχεις δουλεψει αρση θανατου ειναι λογικο οτι θε επιβαρυνεις λιγοτερο τους ραχιους.Εαν μια αλλη μερα δουλεψεις ποδια μπροστα θα επιβαρυνεις λιγοτερο τους κοιλιακους γιατι τα ποδια μπροστα ειναι ασκηση ισορροπιας και οι κοιλιακοι δουλευουν υπερωριες!!

    Εν κατακλειδι πιστευω οτι ο φορτος και το ποσοστο επιβαρυνσης των ασκησεων εξαρταται καθαρα απο το συνολο του ολικου προπονητικου φόρτου της ημερος και της εβδομαδος
    Ξέρεις κάτι, όλοι μπορουν να γυμναζουν μυες καθημερινά και να μην τραυματίζονται ή και να μην υπερπροπονούνται, όμως έτσι στην πραγματικότητα δεν γυμνάζονται και συνεπώς δεν αναπτύσσονται.
    Προπονήσεις που σου επιτρέπουν να γυμνάζεις καθημερινά την ίδια ομάδα ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ να προκαλούν πρόβλημα έχουν και ανάλογη έλλειψη έντασης για ερέθισμα μυικής αναπτυξης και δυναμης, οπότε όσο και να το "χτυπάει" κανείς με αυτόν τον τρόπο, φραπές δεν γινεται, αν με πιάνεις.
    Αν με πιάνεις βεβαια και δεν συμφωνείς ειναι άλλο θέμα, στην τελική εσυ κάνεις όπως νομίζεις.
    Η διαφορά μεταξύ κάποιων είναι και αποτέλεσμα και τις διαφοράς σε αυτό που κάνουν.

    Μην το πάρεις προσωπικά, την γνωμη μου λέω.
    Νομίζω ότι πλέον δεν εχω να προσθέσω κατι άλλο σε αυτό το τόπικ, ότι ειχα να πω το ειπα, δεν χρειάζεται επιπλέον παραθέσεις ή αναλύσεις, μην στην τελική "υπερπροπονήσουμε" και το μυαλό μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-04-07 01:13 #28
    Προεπιλογή
    Αγαπητε Brawny

    συμφωνω οτι αν γυμναζεις μια μυικη ομαδα συνεχως με υψηλη ενταση ο τραυματισμος καραδοκει.Σε αυτο εχεις δικιο φυσικα για αυτο και πρεπει να γινεται προγραμματισμος της εντασης

    το διευκρυνισα οτι δεν γνωριζω στην σωματικη διαπλαση πως δουλευουν οι αθλητες ακριβως τις συγκεκριμενες μυικες ομαδες και απλα παρεθεσα τον τροπο που δουλευουν οι αθλητες δυναμης

    Ολες οι αποψεις σεβαστες και φυσικα ειμαστε ανοιχτοι για συζητηση παντα!!!
    Vincit Qui Se Vincit
    He conquers who conquers himself
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-04-07 01:16 #29
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Φίλε Εlliot οκ η ασφαλής σου προπόνηση αλλά έτσι δίνεις χρόνο να αναπτυχθούν οι κοιλιακοι σου?

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-04-07 01:25 #30
    Προεπιλογή
    Gasturb

    για να πω την μαυρη αληθεια οι κοιλιακοι μου ειναι σε μια μετρια κατασταση...εχω υπερβολικα αναπτυγμενους ραχιαιους (με ελαφρα λορδωση λογω αθληματος) και πλαγιους κοιλιακους αλλα
    οι υπολοιποι κοιλιακοι δεν τα παιρνουν τα γραμματα οτι και αν κανω!!!

    Λες να φταει η λεγομενη μπακα του αρσιβαριστα?
    Vincit Qui Se Vincit
    He conquers who conquers himself
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 44 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία