Σελίδα 2 από 30 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 436
  1. 30-01-09 20:36 #16
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    δεν έχεις άδικο brawny σε αυτά που λες
    με ενδιαφέρει το βέλτιστο όσο αφορά την μυική ανάπτυξη, απο εκεί και πέρα ο καθένας μας τα βάζει στην δική του ζυγαριά και τα ζυγίζει, για εμένα τα θετικά μπορεί να είναι περισσότερα απο τα αρνητικά, για κάποιον άλλο που δεν του αρέσουν τα γαλακτοκομικά πχ, τα αρνητικά θα είναι περισσότερα από τα θετικά, εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς γαλακτοκομικά το παραδέχομαι

    Brawny σαν παλιός ζαχαροπλάστης δεν μας βάζεις μια συνταγή για ωραίο γαλακτομπούρεκο που είναι και η μεγάλη μου αδυναμία??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-01-09 21:00 #17
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tezaman
    δεν έχεις άδικο brawny σε αυτά που λες
    με ενδιαφέρει το βέλτιστο όσο αφορά την μυική ανάπτυξη, απο εκεί και πέρα ο καθένας μας τα βάζει στην δική του ζυγαριά και τα ζυγίζει, για εμένα τα θετικά μπορεί να είναι περισσότερα απο τα αρνητικά, για κάποιον άλλο που δεν του αρέσουν τα γαλακτοκομικά πχ, τα αρνητικά θα είναι περισσότερα από τα θετικά, εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς γαλακτοκομικά το παραδέχομαι

    Brawny σαν παλιός ζαχαροπλάστης δεν μας βάζεις μια συνταγή για ωραίο γαλακτομπούρεκο που είναι και η μεγάλη μου αδυναμία??
    Σαν ζαχαροπλάστης δεν ήξερα και πολλές συνταγές.
    Κυρίως μόνο τουλουμπάκια έφτιαχνα με δικό μου κατα κάποιον τρόπο, πλέον δε τα θυμάμαι, εχω χασει και το χαρτί της συνταγής.
    Απο κει και πέρα είμουν περισσότερο στην διανομή με το αυτοκίνητο.

    Αν θες κάτι για γαλακτομπούρεκο, υπάρχει ένα σάιτ του αδερφού μου και φίλων του, και μεσα έχουν κανα δυό συνταγες για αυτό.
    Μάλιστα την μια την πηρε η γυνάικα μου να την έχει (αυτη είναι η επαγγελματίας ζαχαροπλάστης της οικογενείας)
    http://www.cooksite.gr/

    Εσυ βρες τη συνταγή, μη δίνεις σημασία σε κάτι περι αδυνατίσματος και άλλα τέτοια που λέει, τα οποία δεν συμβαδίζουν με τα δικά μας εδω, χε χε.

    Ελπίζω να μην πειράζει που έβαλα το λινκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-01-09 21:07 #18
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    το γαλακτομπούρεκο και τα τουλουμπακια ειναι τα αγαπημένα μου γλυκα όταν αρχήσω να τρώω τουλουμπακια χάνω το μέτρημα!! αφού λέω να τα βάλω και στο μεταπροπονιτικο

    την βρήκα την συνταγή Μιχάλη και πολλές άλλες!!! ευχαριστώ για το site!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-01-09 21:26 #19
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tezaman
    το γαλακτομπούρεκο και τα τουλουμπακια ειναι τα αγαπημένα μου γλυκα όταν αρχήσω να τρώω τουλουμπακια χάνω το μέτρημα!! αφού λέω να τα βάλω και στο μεταπροπονιτικο

    την βρήκα την συνταγή Μιχάλη και πολλές άλλες!!! ευχαριστώ για το site!!
    αντε και καλη ορεξη
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-01-09 02:38 #20
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tezaman
    εδώ είσαι λάθος gust, η καζεΐνη δεν επηρεάζει την απορρόφηση της whey, πρώτα απορροφάτε η whey στο στομάχι και μετά ποιάνει δουλειά η καζείνη
    Πράγματι έτσι λένε, αλλά.....
    Και φαντάζομαι ότι και αυτό ήθελε να εννοήσει και ο Gaturbiner,
    μετα απο προπόνηση στοχεύεις να πάρεις κάποια ποσότητα πρωτεΐνης, π.χ. 40γρ.
    Αν πάρεις τα μισα σε whey ή εύκολα απορροφήσιμη άλλη πρωτεΐνη, και τα άλλα μισά γρ απο καζεΐνη που θα περιμένουν να απορροφηθούν αργότερα και χωρις να επιρρεάσουν την απορρόφηση των γρηγορων πρωτεΐνων όπως λένε, τι κερδίζεις?
    Θα πάρεις μετα απο προπόνηση και άμμεσα (αφου δεν θα επιρρεαστούν) 20γρ μόνο και τα άλλα 20 αργότερα.
    Sorry τεζα λάθος το καταλαβα οπότε σωστά μου απάντησες παραπάνω. Κ σαν απάντηση δίνω κ επαυξάνω το παραπάνω του mike δλδ anti gia 40 καθαρα whey γιατι 20+20; Το λύσατε όμως στα επόμενα ποστς οπότε συμφωνήσαμε
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-01-09 03:56 #21
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-01-10 12:57 #22
    Προεπιλογή Σοκολατούχο γάλα και μυϊκή αποκατάσταση
    Τα άτομα που ασκούνται εντατικά έχουν ένα ακόμα λόγο να αναζητούν την κατανάλωση ημίπαχου σοκολατούχου γάλακτος μετά από μια σκληρή προπόνηση. Πρόσφατη μελέτη στον τομέα της αθλητικής διατροφής απέδειξε ότι μετά από έντονη άσκηση κατανάλωση σοκολατούχου γάλακτος με χαμηλά λιπαρά είχε το ίδιο καλά και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερα αποτελέσματα στη μυική αποκατάσταση σε σχέση με ένα αθλητικό ποτό με τις ίδιες θερμίδες.

    Στη συγκεκριμένη μελέτη 13 άνδρες ποδοσφαιριστές σε κολλεγιακό επίπεδο συμμετείχαν σε τυπικό πρόγραμμα προπόνησης για 1 εβδομάδα και μετά την άσκηση χορηγείτο σε αυτούς ημίπαχο σοκολατούχο γάλα ή αθλητικό ποτό με υδατάνθρακες (με την ίδια περιεκτικότητα σε θερμίδες ) τις 4 τελευταίες ημέρες. Μετά από διάλειμμα 2 εβδομάδων επαναλήφθηκε η διαδικασία με σκληρή όμως προπόνηση και χορήγηση ημίπαχου σοκολατούχου γάλακτος ή αθλητικού ποτού με υδατάνθρακες (και πάλι με την ίδια θερμιδική πυκνότητα) τις 4 τελευταίες ημέρες. Τη δεύτερη εβδομάδα της δοκιμασίας οι αθλητές υποβάλλονταν σε μετρήσεις για να αξιολογηθεί η μυική τους αποκατάσταση.

    Όλοι οι αθλητές ανεξάρτητα από το αν κατανάλωναν ημίπαχο σοκολατούχο γάλα ή αθλητικό ποτό με υδατάνθρακες αύξησαν το χρόνο προπόνησης τους κατά τη διάρκεια της δοκιμασίας της 2ης εβδομάδας. Ωστόσο, από τη δεύτερη ημέρα χορήγησης (4η ημέρα της δοκιμασίας) και μετά οι αθλητές στην ομάδα του ημίπαχου σοκολατούχου γάλακτος εμφάνιζαν χαμηλότερα επίπεδα κρεατινικής κινάσης, που αποτελεί το βασικότερο δείκτη μυικής καταστροφής και χρησιμοποιείται ευρέως σαν κριτήριο της μυικής αποκατάστασης μετά από άσκηση. Όσο χαμηλότερα είναι τα επίπεδα της κρεατινικής κινάσης, τόσο καλύτερη είναι η αποκατάσταση και χαμηλότερη η καταστροφή στις μυικές ίνες μετά από προπόνηση.

    Πρέπει να σημειωθεί ότι δεν υπήρχαν άλλες διαφορές μεταξύ των 2 ομάδων αθλητών σε τεστ ποδοσφαιρικής απόδοσης όπως η υποκειμενική αίσθηση μυικού κάματου, η σωματική ή πνευματική κόπωση και η μυική δύναμη. Αυτή η νέα μελέτη που διεξήχθη στο James Madison University των Ηνωμένων πολιτειών και δημοσιεύθηκε στο American College of Sposts Medicine, προτείνει ότι το γάλα είναι τουλάχιστον εξίσου αποτελεσματικό στην μυική αποκατάσταση μετά από έντονη προπόνηση. Αυτό συμβαίνει διότι το σοκολατούχο γάλα περιέχει κάποια θρεπτικά συστατικά που δεν περιέχονται στα εμπορικά αθλητικά ποτά.

    Ο συνδυασμός πρωτεΐνης υψηλής βιολογικής αξίας και υδατανθράκων βοηθά στην γρήγορη επαναφόρτιση των καταπονεμένων μυικών ομάδων. Επιπλέον, το σοκολατούχο γάλα παρέχει τον απαραίτητο όγκο υγρών για επανυδάτωση και ιχνοστοιχεία όπως το ασβέστιο, το κάλιο και το μαγνήσιο, συστατικά που χρειάζονται αναπλήρωση μετά από προπόνηση έντονης μορφής τόσο στον οργανισμό ερασιτεχνών ασκούμενων όσο και στον οργανισμό επαγγελματιών αθλητών.

    Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι οι 2 ώρες μετά την άσκηση είναι οι πιο κρίσιμες για τη σωστή μυική αποκατάσταση και ανάπτυξη για οποιοδήποτε άτομο ασκείται συστηματικά. Το σοκολατούχο γάλα με όλα τα θρεπτικά συστατικά που περιέχει και προαναφέρθηκαν συστήνεται να καταναλώνεται στο πρώτο κιόλας ημίωρο μετά το πέρας της προπόνησης, ώστε να προλαμβάνεται η αποδόμηση μυικών πρωτεϊνών και να μεγιστοποιείται η μυική ανάπτυξη, ως αποτέλεσμα της άσκησης.

    Πέραν του φυσιολογικού πλεονεκτήματος του γάλακτος σε βάρος του αθλητικού ποτού, το ημίπαχο σοκολατούχο γάλα είναι γευστικότερο και πιο εύληπτο και σε κάθε περίπτωση οικονομικότερο από το αθλητικό ποτό.


    Πηγή: iatronet.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-01-10 13:10 #23
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Είναι το σοκολατούχο γάλα γευστικότερο και οικονομικότερο από τη myofusion με δεξτρόζη; Και πιο είναι το φυσιολογικό πλεονέκτημα που αφήνει να εννοηθεί;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-01-10 13:24 #24
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι το σοκολατούχο γάλα γευστικότερο και οικονομικότερο από τη myofusion με δεξτρόζη; Και πιο είναι το φυσιολογικό πλεονέκτημα που αφήνει να εννοηθεί;

    Καλά με τον όρο αθλητικό ποτό δε νομίζω να εννοούν whey και δεξτρόζη, μάλλον τα ενεργειακά ποτά τύπου powerade. Αυτό δλδ καταλαβαίνω εγώ.

    Αυτό για το φυσιολογικό πλεονέκτημα των σοκολατούχων θα ήθελα κι εγώ να το μάθω..
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-01-10 13:51 #25
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    προφανώς απο την ποσοτητα πρωτεΐνης που περιέχει το σοκολατούχο γαλα, το ενεργειακό ποτο εχει μονο υδατάνθρακες, σιγα την ανακάλυψη που κάνανε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-01-10 15:57 #26
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Α μιλάμε για αθλητικότατο ποτό. Αλλά τότε γιατί πολύ πιο εύληπτο; Αν και κολεγιακού επιπέδου ποδοσφαιριστές να πίνουν powerade μετά την προπόνηση δε μου φαίνεται λογικό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-07-10 12:51 #27
    Το avatar του χρήστη Rampage

    Εγγραφή
    13-07-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11
    Προεπιλογή Γάλα στην διατροφη+ για μεταπροπονητικό ρόφημα????
    Αναρωτιέμαι εάν το γαλατάκι(1 λίτρο 1,5%) κάνει δουλειά σαν μεταπροπονητικό ρόφημα!!!!!
    (Ολόκληρο το λίτρο με τη μια)

    ΕΛΑΦΡΥ

    ανα 100γρ
    Ενέργεια 45 Kcal
    Πρωτεϊνες 3,2 g ( 1 λίτρο=32γ)
    Υδατάνθρακες 4,7 g
    Λιπαρά 1,5g
    Νάτριο 55 mg
    Φολικό Οξύ 6 μg
    Ασβέστιο 130 mg
    Φωσφόρος 90 mg
    Βιταμίνη Α 15 μg
    Βιταμίνη Β1 42 μg
    Βιταμίνη Β2 180 μg
    Βιταμίνη Β6 50 μg
    Βιταμίνη C 2000 μg

    *(συστατικά απο γαλα 1,5% της μεβγάλ)

    Σας ευχαριστώ, περιμένω τις απαντήσεις σας!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rampage : 13-07-10 στις 13:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-07-10 13:05 #28
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    γιατι οχι απο το φαι ποιο γρηγορα θα παει κατω υγρο ειναι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-07-10 13:06 #29
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    καλύτερα ασπράδια αυγών για μετα την προπονηση, αν όμως δεν πας για εξτριμ πραγματα καλο ειναι και το γάλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-07-10 13:25 #30
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    ερευνες εχουν δειξει οτι το 3,5% σηματοδοτει περισσοτερη μυικη αναπτυξη αλλα χωρις να ειναι εμφανης η διαφορα με το 1,5%!Επισης ειναι προτιμοτερο αμα πινεις γαλα μετα,να πινεις σοκολατουχο!Ειναι μεγαλυτερη η μυικη πρωτεινοσυνθεση!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 30 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία