Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 27 από 27
  1. 09-04-07 22:14 #16
    Προεπιλογή
    οποτε ψηνω βγάζει πολύ "βρωμιά' στο ταψάκι,
    τεσπα,
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-04-07 04:27 #17
    Το avatar του χρήστη top_gun

    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περ.
    trikala h serres h kamia fora thessaloniki
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    και εγώ όλα στο αντικολλητικό τα φτιάχνω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-04-07 04:39 #18
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Εννοειται.Εγω ενα τεφαλ τσιμπησα κ ειναι πολύ πρώτο.Οι ομελέτες γλιστράνε στην κυριολεξια..Σπανια ρίχνω κ πολύ πολύ λίγο λαδάκι.Οσο για μαυρίσματα κ κολλήματα ουδέν λόγος κ το πλυσιμο ειναι κανονικό "ανεκδότο"...Κουτάλια κ πηρο΄υνια μόνο ξυλινα ή πλαστικα γιατι οντως χαλάει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-04-07 04:45 #19
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    Εγω ενα τεφαλ τσιμπησα
    Πολλές διαφημίσεις βλεπεις Wolf εκεί στην 120 ΠΜ..

    http://www.youtube.com/watch?v=YJ9lEmXhw4A



    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-04-07 04:53 #20
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gasturb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    Εγω ενα τεφαλ τσιμπησα
    Πολλές διαφημίσεις βλεπεις Wolf εκεί στην 120 ΠΜ..

    http://www.youtube.com/watch?v=YJ9lEmXhw4A



    Gt
    Πρώτος...Με τετοιες αυπνίες k σύ κ γω αντε να παράξει το σώμα μας ορμόνες Gasturbo...
    Αντε νανοίξουν αυριο τα σιδεράδικα γιατι βαρέθηκα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-04-07 09:19 #21
    Προεπιλογή
    Πάντως εγω αντικολλητικό χρησιμοποιώ μόνο για καμιά ομελέτα ή να ζεστάνω μπασματι σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες γιατί σε υψηλότερες υπάρχει πρόβλημα με το τεφλόν αν δεν ειναι DuPont.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-04-07 11:40 #22
    Προεπιλογή
    Τα δικά μου αντικολλητικά, κολλάνε. Προφανώς παίζει ρόλο η ποιότητα του σκεύους. Έτσι καταφεύγω σε άλλες μεθόδους όπως ο ατμομάγειρας και το κοινό πυρέξ στον φούρνο με λίγο νερό.
    Τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσε να βάλω λίγο νερό στο αντικολλητικό τηγάνι για να μην έχω πρόβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-04-07 13:38 #23
    Προεπιλογή
    Σαφως και παίζει ρόλο η ποιότητα της επίστρωσεις, οπως ειπα προηγουμενως αν το τεφλόν δεν ειναι της Dupont τοτε έχει πολυ χαμηλοτερο σημειο ρευστοποίηεις και γενικά να τρως υγρό τεφλόν δεν ειναι και ότι το καλύτερο για την υγεία σου.

    Ο ατμομάγειρας ειναι καλή λύση για κοτόπουλο αλλά θέλει πολύ βρασιμο για να μην μεινουν υπολείματα σαλμονέλας,
    Το πυρεξ στο φουρνο ειναι καλο αν το κοτοπουλάκι ειναι λιγι υπερυψωμένο και δεν ακουμπάει στον πάτο του πυρέξ και έτσι αφηνει περιθόριο να βγουν τα διαφορα υγρά.
    Πάλι ομως κατα την γνωμη μου το καλυτερο απ'όλα ειναι σχάρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-04-07 15:33 #24
    Προεπιλογή
    Οδηγιες προς ναυτιλομενους.... Πηγαινεται σε ενα Vefas House η σε ενα Cook Shop και αγοραζετε ενα αντικ/κο τηγανι το οποιο και με συρμα να το καθαρισεις δεν γρατζουνιεται ΠΟΤΕ, νομιζω οτι εχει και ισοβια εγγυηση... Μπορει να ειναι λιγο τσιμπημενο στην τιμη αλλα αμα μαγειρευτε συνεχεια σε ενα αντ/κο τηγανι φτηνιαρικο θα σας κρατησει γυρω στο εξαμηνο και μετα θα αρχιζει να φθειρεται...οποτε κανεται και αποσβεση
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-04-07 14:25 #25
    Προεπιλογή
    Λοιπόν επαναφέρω το θέμα γιατί χρειάζομαι γνώμες. Αν θέλει κάποιος mod ας αλλάξει τον τίτλο σε: "όλα για τα αντικολλητικά" ή "τα πάντα για τα αντικολλητικά".

    Πήγα σήμερα να κοιτάξω για αντικολλητικό μιας και βρέθηκα στο κέντρο. Μπαίνω σε ένα μαγαζάκι λοιπόν "cooking shop" ή κάτι παρόμοιο. Γεία σας λέω για αντικολλητικό ψάχνω. Είχε διάφορα μεγέθη και διάφορες μάρκες. Μου δείχνει το πιο μικρό - 20cm διάμετρο- μάρκα μ'έκαψες 20 γιούρος. Πάμε στα 24cm 40 και στα 24 και γνωστή μάρκα 60!!!

    Έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό και έφυγα!Συνεχίζω τις δουλειές και το μεσημεράκι γυρνώντας στο σπίτι σταμάτησα από το ζούπερ μαρκετ να πάρω κανα δυο μπινελίκια και όπως έψαχνα στα ράφια... τσούπ βλέπω μπροστά μου κάτι αντικολλητικά με 10 ώς 18 γιούρος και tefal παρακαλώ!! Να χτυπήσω από το μάρκετ ή θα είναι τπτ μούφα από china? Εσείς πόσο το πήρατε??
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-04-07 14:53 #26
    Προεπιλογή
    Τα αντικολλητικά εχουν μια επίστρωση από Τεφλον,
    το Τεφλόν ειναι ένα χημικό που εχει ανακαλυψει η DuPont (μεγάλη χημική εταιρία),
    το Τεφλον της DePont λειώνει στους περιπου 350C,
    το τεφλόν οσο ειναι σε στερεα μορφή δεν υπάρχει πρόβλημα,
    οταν λείωσει υπάρχει πρόβλημα επειδή ειναι καρκινογόνο.

    Εκτός από την DePont έχουν κατασκευάσει και άλλες εταιρίες Τεφλόν το οποίο ομως δεν εχει στανταρτοποιηθεί και γενικά δεν υπάρχουν στοιχεια σε ποσους βαθμούς λειωνει.
    Εκει ειναι το πρόβλημα.

    Εγω χρησιμοποιώ αντικολλητικό μονο για ομελετιτσες και να ζεσταίνω ηδη μαγειρεμένο φαγητο, επειδή δεν χρειάζεται υψηλη θερμοκρασία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-04-07 15:24 #27
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy
    Τα αντικολλητικά εχουν μια επίστρωση από Τεφλον,
    το Τεφλόν ειναι ένα χημικό που εχει ανακαλυψει η DuPont (μεγάλη χημική εταιρία),
    το Τεφλον της DePont λειώνει στους περιπου 350C,
    το τεφλόν οσο ειναι σε στερεα μορφή δεν υπάρχει πρόβλημα,
    οταν λείωσει υπάρχει πρόβλημα επειδή ειναι καρκινογόνο.

    Εκτός από την DePont έχουν κατασκευάσει και άλλες εταιρίες Τεφλόν το οποίο ομως δεν εχει στανταρτοποιηθεί και γενικά δεν υπάρχουν στοιχεια σε ποσους βαθμούς λειωνει.
    Εκει ειναι το πρόβλημα..
    ΠΕνδειαφέρον τα στοιχεία σου, μπράβο Billy

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12