Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 105 από 105
  1. 09-03-13 12:31 #91
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο toussman80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αρχάς, ευχαριστούμε για τη συνεισφορά. Ίσως δεν το έχεις καταλάβει, αλλά έχεις σώσει κόσμο. Κόσμο πολλών διαφορετικών ηλικιών, διαφορετικών επιπέδων (αρχάριοι, προχωρημένοι) και διαφορετικών κοινωνικών τάξεων (άνεργοι, εργαζόμενοι, πολυάσχολοι κτλ..). Κι σ αυτό μάλλον συμφωνούμε όλοι. Έχει ένα μήνα που το τσέκαρα και το ακολουθώ, και μ ένα μόνο βαράκι 10κιλο που έχω είδα διαφορά!

    Και πάμε στις ερωτήσεις.

    Όταν λες σε "κάθε περίπτωση", εννοείς μετά από κάθε μέρα προπόνησης με βάρη να συμπληρώνουμε με κοιλιακούς και push ups? Δηλαδή, 3 φορές την εβδομάδα ασκήσεις με push ups και κοιλιακούς?

    Δεύτερον. Γιατί τα push ups με γροθιά και όχι παλάμη? σε τι διαφέρει?

    Βαθειά push ups δεν μπορώ να κάνω εδώ που είμαι, αλλά έχω σπίτι ένα σκαμνάκι στο οποίο μπορώ να στηρίξω τα πόδια έτσι ώστε να είναι ψηλότερα από το υπόλοιπο κορμί. Πιστεύεις βοηθάει? Πόσα σετάκια προτείνεις και τι διάλειμμα μεταξύ τους?
    Γεια σου toussman80 , ο Devil Randime (Παναγιώτης) έχει 2 χρόνια να συνδεθεί.

    Όπως το εκλαμβάνω, με το σε ''κάθε περίπτωση'' εννοεί είναι να μην ξεχνάς να κάνεις αυτές τις δυο ασκήσεις που για το πρόγραμμά του είναι πολύ βασικό.

    Οι κάμψεις στήθους με κλειστή παλάμη προπονούν περισσότερο τους πήχεις, σε σχέση με την κανονική εκδοχή.

    Με το βαθιές κάμψεις στήθους εννοεί να επεκτείνεις το εύρος κίνησης με το να πηγαίνεις πιο χαμηλά χρησιμοποιώντας π.χ. δύο καρέκλες για κάθε χέρι συν μια για να τα πόδια.
    Με το σκαμνάκι καταφέρνεις να προσδίδεις βάθος στην κίνηση αλλά επικεντρώνεσαι πιο πολύ στο πάνω σημείο του στήθους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-07-13 14:38 #92
    Προεπιλογή
    Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.
    Πόση ώρα διάλειμμα πρέπει να κάνουμε μεταξύ τον set και πόση ώρα διάλειμμα την ώρα που αλλάζουμε άσκησης ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-07-13 01:18 #93
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Γεια σου Daywalker ,
    Αυτό που ρωτάς έχει να κάνει με την ρουτίνα που εκτελείς και τον στόχο που έχεις.

    π.χ. συνηθίζεται αν έχεις στόχο την δύναμη υπερτροφία να παίζεις με χαμηλές ή μέτριες επαναλήψεις κοντά στη μυική κόπωση ή μέχρι μυική κόπωση και με διαλείμματα απο δύο λεπτά και πάνω.

    Αν στόχος είναι η μυική αντοχή τότε παίζεις με υψηλές επαναλήψεις και μικρό διάλειμμα από ένα λεπτό και κάτω.

    Αν ή άσκηση είναι π.χ. πιέσεις αλτήρων στήθος και παίζεις με κιλά που σου επιτρέπουν πέντε επαναλήψεις τότε καλό είναι το διάλειμμα να κρατά πάνω κάτω τρία λεπτά, αν είναι κάμψεις στήθους και εκεί μπορείς να κάνεις πολλές επαναλήψεις τότε κράτα κάτω απο ένα λεπτό.

    Τα ίδια ισχύουν και για το διάλειμμα ανάμεσα στις ασκήσεις όπου εκεί δώσε προσοχή να μην ξεπεράσεις ένα μεγάλο χρονικό διάστημα π.χ. των πέντε λεπτών για να μην ''παγώσει το σώμα''.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-07-13 10:08 #94
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ grtech !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-12-13 02:24 #95
    Thumbs up Η γυμναστική στο σπίτι και τι αποτελέσματα έχει...
    Γειά σας είμαι σχετικά καινούριος στο forum και θα ήθελα να μου απαντήσετε λόγω εμπειρίας πόσο αποτελεσματική μπορεί να είναι η γυμαστική στο σπιτι και αν μπορείτε να μου δώσετε ένα πρόγραμμα ασκήσεων που να περιλαμβάνει κοιλιακούς,ραχιαίους,κάμσεις,μονόζυγο και αλτήρες...ευχαριστώ πολύ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-12-13 02:28 #96

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Καλησπερα
    μπορεις να δεις αν θες τι φωτογραφιες μου και την προοδο που εκανα πριν και μετα εδω (κανω γυμναστικη στο σπιτι) -δεν θελω να διαφημιστω ή ο,τι αλλο-

    για προγραμμα υπαρχουν διαφορα
    αναλογα με ηλικια,κιλα,στοχους κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-12-13 02:36 #97
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Με μια μπαρα,2 αλτηρες και μπολικη ευρεσυτεχνια κανεις σχεδον τα παντα
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-12-13 02:38 #98
    Προεπιλογή
    δες εγω θα ηθελα ελαχιστο ογκο ακομα και μετα να προσπαθησω οσο περισσοτερο μπορω για γραμμωση δηλαδη θελω να μαθω αν αυτο θα το πετυχω με μονοζυγο και καμσεις(για στηθος,πλατη,χερια) και κοιλιακους ευχαριστω πολυ παντως
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-12-13 12:05 #99
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Η γυμναστική στο σπίτι και τι αποτελέσματα έχει...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RAMBO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια μπαρα,2 αλτηρες και μπολικη ευρεσυτεχνια κανεις σχεδον τα παντα

    Ακριβώς! Εγω 1.5 χρόνο έτσι κανω συν ενα μονόζυγο και ενα διάδρομο. Τώρα θα πάρω πάγκο!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-01-14 15:24 #100
    Post
    Γεια σας. Ειμαι 17 χρόνων και επειδή θέλω να παω ΣΜΥ(Σχολή μονίμων υπαξιωματικων) υπάρχουν σωματικές απαιτησεις.Είμαι 51 κιλά και έχω ύψος 1,70.Σε 4 μήνες από τώρα είναι οι αθλητικές εξετάσεις και πρέπει να βάλω κιλά και να αθληθώ.
    Γυμναστήριο δεν μπορώ να πάω επειδή δεν εχω χρόνο μονο στο σπίτι λοιπόν.
    Έχω αρχίσει να κάνω ασκησεις με βάρη στο σπίτι. Επιση η αντοχή μου δεν ειναι και πολύ μεγάλη.
    Μπορεί όμως να με συμβουλεμένη κάνει,π.χ να περνώ πρωτεΐνες..?
    Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-01-14 23:52 #101
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    απο την στιγμή που απο αυτες τις εξετάσεις μπορεί να κριθεί το μέλλον σου και δεν είσαι σχετικός με γυμναστική , θα χάσεις τον καιρό σου σε πειραματισμούς ενω θα έπρεπε να πάς σε ενα φτηνό γυμναστήριο με σωστη καθοδήγηση κάποιου προπονητή να κάνεις κάποιες βασικές ασκήσεις σωστα και λειτουργικά επειδη υπάρχουν τα όργανα και να αποκτήσεις σημαντική βελτίωση στη δύναμη μεσα σ αυτο το διάστημα

    και παράλληλα να κάνεις τρέξιμο σε γήπεδο τσεκάροντας χρόνους , ώστε να είσαι όκ και σε αντοχή και σύμφωνα με τα όρια που δίνουν

    ο καιρός δεν είναι για χάσιμο και αν φύγει ο μισός χρόνος χωρίς επιθυμητό αποτέλεσμα τότε ο υπόλοιπος δεν φτάνει με τίποτε , ούτε κιλα να βάλεις όπως πρέπει ούτε να δυναμώσεις , το έργο το ξέρω γιατι είχα πολλες περιπτώσεις παιδιών αγορια και κορίτσια που ήρθαν να ανεβάσουν επιδόσεις και στην πλειοψηφία τα κατάφεραν , αλλα μέχρι και γυμναστη στο γήπεδο είχαν ώστε να έχουν μια καθοδήγηση σε κάποιες τεχνικές , για να βελτιώσουν σε συνδιασμό με δύναμη τις επιδόσεις τους

    απο κεί και πέρα ενα πρόγραμμα στην διαστροφή , γιατι με τα συμπληρώματα δεν γίνετε δουλεια αν δε φας σωστο φαγητό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-02-14 23:04 #102
    Προεπιλογή γυμναστική στο σπίτι
    Γεια σας λόγο οικονομικών δυσκολιών δεν μπορώ να πηγαίνω γυμναστήριο...μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται προγράμματα για άσκησις στο σπίτι ? ευχάριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-02-14 10:30 #103
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Δες το άρθρο εδώ να πάρεις καποιες ιδέες
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-02-15 11:37 #104
    Προεπιλογή
    Μπράβο σου! Το άρθρο είναι πραγματικά πολύ ωραίο και ευνόητο ακόμη και σε νέους αθλητές!

    Εγώ λόγο της υπερβολικής αύξησης της συνδρομής στο γυμναστήριο(σχεδόν διπλασιάστηκε ) αναγκαστικά θα γυρίσω σε home workout μετά από 5 χρόνια εκεί μέσα, έψαχνα ένα σχετικό άρθρο να με κατατοπίσει κάπως καλύτερα όσον αφορά σετ/ασκήσεις/επαναλήψεις και το βρήκα τυχαία ενώ ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω καινούριο θέμα!
    Ίσως να μπορούσαν να προστεθούν στο πρόγραμμα κάποιες ασκήσεις με TRX και μονόζυγο αλλά και πάλι είναι πολύ καλό!
    I may not be there yet,
    but I'm closer than I was yesterday.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-02-17 22:56 #105
    Προεπιλογή Τέλειο Πρόγραμμα...
    Καλησπέρα, το πρόγραμμα είναι καλά δομημένο και βγάζεις τις ασκήσεις αξιοπρεπώς...Μετά τις 3 μέρες, επαναλαμβάνω το ίδιο πρόγραμμα ή υπάρχει κάποιο άλλο;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567