Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο toussman80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχάς, ευχαριστούμε για τη συνεισφορά. Ίσως δεν το έχεις καταλάβει, αλλά έχεις σώσει κόσμο. Κόσμο πολλών διαφορετικών ηλικιών, διαφορετικών επιπέδων (αρχάριοι, προχωρημένοι) και διαφορετικών κοινωνικών τάξεων (άνεργοι, εργαζόμενοι, πολυάσχολοι κτλ..). Κι σ αυτό μάλλον συμφωνούμε όλοι. Έχει ένα μήνα που το τσέκαρα και το ακολουθώ, και μ ένα μόνο βαράκι 10κιλο που έχω είδα διαφορά!

Και πάμε στις ερωτήσεις.

Όταν λες σε "κάθε περίπτωση", εννοείς μετά από κάθε μέρα προπόνησης με βάρη να συμπληρώνουμε με κοιλιακούς και push ups? Δηλαδή, 3 φορές την εβδομάδα ασκήσεις με push ups και κοιλιακούς?

Δεύτερον. Γιατί τα push ups με γροθιά και όχι παλάμη? σε τι διαφέρει?

Βαθειά push ups δεν μπορώ να κάνω εδώ που είμαι, αλλά έχω σπίτι ένα σκαμνάκι στο οποίο μπορώ να στηρίξω τα πόδια έτσι ώστε να είναι ψηλότερα από το υπόλοιπο κορμί. Πιστεύεις βοηθάει? Πόσα σετάκια προτείνεις και τι διάλειμμα μεταξύ τους?
Γεια σου toussman80 , ο Devil Randime (Παναγιώτης) έχει 2 χρόνια να συνδεθεί.

Όπως το εκλαμβάνω, με το σε ''κάθε περίπτωση'' εννοεί είναι να μην ξεχνάς να κάνεις αυτές τις δυο ασκήσεις που για το πρόγραμμά του είναι πολύ βασικό.

Οι κάμψεις στήθους με κλειστή παλάμη προπονούν περισσότερο τους πήχεις, σε σχέση με την κανονική εκδοχή.

Με το βαθιές κάμψεις στήθους εννοεί να επεκτείνεις το εύρος κίνησης με το να πηγαίνεις πιο χαμηλά χρησιμοποιώντας π.χ. δύο καρέκλες για κάθε χέρι συν μια για να τα πόδια.
Με το σκαμνάκι καταφέρνεις να προσδίδεις βάθος στην κίνηση αλλά επικεντρώνεσαι πιο πολύ στο πάνω σημείο του στήθους.