Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 105
  1. 15-08-10 14:39 #16
    Προεπιλογή
    Συνοψίζοντας τις απορίες μου:

    • Σίγουρα απευθίνονται ΟΛΕΣ οι ασκήσεις κι σε εφήβους (η ηλικία μου είναι: 14 χρονών κι αρκετά γυμνασμένος)
    • Μετά από αυτές τις ασκήσεις, θα χρειαστούμε κι κάποιο μεταπροπονητικό γεύμα;
    • Κι τέλος, σχετικα με το μονόζυγο, 3σετ των όσων μπορούμε, ή...;


    Υ.Σ.: Σήμερα το απόγευμα φεύγω για κατασκήνωση τελικά
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-08-10 14:40 #17
    Προεπιλογή
    Οσες σου βγαινουν. Δε μπορουσα σε καθε ασκηση να εβαζα 4/6/8/10/12 επαναληψεις. Εβαλα τον κατα μεσο ορο που ειναι 8/10/12 . Εννοειται πως θα κανεις οσες πιστευεις και με τον καιρο θα βρεις τον μεσο ορο επαναληψεων στις ασκησεις σου. Εγω στο μονοζυγο π.χ. κανω 3 χ 10 ή 12 καθε φορα.

    Ευχαριστω πολύ παιδιά! Νομιαζω ειναι καλός οδηγος για αρχαριους και όχι μόνο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-08-10 14:58 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StefPat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνοψίζοντας τις απορίες μου:

    • Σίγουρα απευθίνονται ΟΛΕΣ οι ασκήσεις κι σε εφήβους (η ηλικία μου είναι: 14 χρονών κι αρκετά γυμνασμένος)
    • Μετά από αυτές τις ασκήσεις, θα χρειαστούμε κι κάποιο μεταπροπονητικό γεύμα;
    • Κι τέλος, σχετικα με το μονόζυγο, 3σετ των όσων μπορούμε, ή...;


    Υ.Σ.: Σήμερα το απόγευμα φεύγω για κατασκήνωση τελικά
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-08-10 15:02 #19
    Προεπιλογή
    Μεταπροπονητικα μιας και εισαι μικρος ακομα, εγω λεω να πινεις γαλα. Δε νομιζω πως στην ηλικια σου χρειαζεσαι το συμπληρωμα. Και ξαναλεω πως ο αριθμος των επαναληψεων ειναι ο μεσος όρος για όλους απο 17 και πανω. Αλλωστε και σε γυμναστηριο να παει καποιος , καπου εκει θα ειναι οι επαναλήψεις. Εννοειται πως στην ηλικια σου αν σου φαινονται πολλα αυτα, κοψε στη μεση τις επαναληψεις. Οπου λέει δηλαδή 15-12-10-8 εσυ κανε 12-10-8-6 ή 10-8-6-4.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-08-10 15:10 #20
    Προεπιλογή
    Μεταπροπονητικό γεύμα/ρόφιμα να πέρνω τότε


    Επαναλήψεις, λογικά τις βγάζω.. με 5κιλά που κάνω τώρα έχω άνετα τις 18 επαναλήψεις.. θα προσπαθήσω κι τις άλλες κι θα σας πω, χεχε
    Δν νομίζω να τις κόψω στην μέση πάντως, είναι υπερβολή. Που και στην μέση να τις κόψω, θα αυξάνω σιγά σιγά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-08-10 15:14 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StefPat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταπροπονητικό γεύμα/ρόφιμα να πέρνω τότε


    Επαναλήψεις, λογικά τις βγάζω.. με 5κιλά που κάνω τώρα έχω άνετα τις 18 επαναλήψεις.. θα προσπαθήσω κι τις άλλες κι θα σας πω, χεχε
    Δν νομίζω να τις κόψω στην μέση πάντως, είναι υπερβολή. Που και στην μέση να τις κόψω, θα αυξάνω σιγά σιγά!
    Αυτες μη τις κοψεις στη μεση αν δε θες απλα κοιταξε τα κιλα σου να μην ειναι υπερβολικα για να βγαζεις ολες τις διαφορετικες ασκησεις. Οσον αφορα ασκησεις ομως σαν βαθια push ups, μονοζυγο, βυθισεις κτλ οπού εκεί σηκωνεις ενα μεγαλο μερος του βαρους του κορμιου σου και θελει αρκετο ζορι , εκει κοψε στη μεση τις επαναληψεις αν ειναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-08-10 17:43 #22
    Προεπιλογή
    Σωστός, θα τις κοντρολάρω λίγο, θα πειραματιστώ κιόλας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-08-10 18:43 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StefPat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός, θα τις κοντρολάρω λίγο, θα πειραματιστώ κιόλας!
    Ετσι πρέπει στην αρχή οταν ξεκινας για να μαθεις και τα ορια σου σε καθε ασκηση
    Αντε και καλες προπονησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-08-10 15:26 #24
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Πολύ καλό το άρθρο! Οι εικόνες βοηθάνε πολύ, ειδικά τους καινούριους που θέλουν να κάνουν σπίτι...
    Επειδή κι εγώ γυμνάζομαι σπίτι και το έχω ψάξει πολύ, υπάρχουν πάρα πολλές ασκήσεις που ταιριάζουν στον καθένα κι ετσι δεν είναι απαραίτητο το γυμναστήριο!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-08-10 15:48 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eri_87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό το άρθρο! Οι εικόνες βοηθάνε πολύ, ειδικά τους καινούριους που θέλουν να κάνουν σπίτι...
    Επειδή κι εγώ γυμνάζομαι σπίτι και το έχω ψάξει πολύ, υπάρχουν πάρα πολλές ασκήσεις που ταιριάζουν στον καθένα κι ετσι δεν είναι απαραίτητο το γυμναστήριο!
    Ευχαριστω πολύ για τα καλα σου λόγια Eri! Συμφωνω με το δευτερο σκελος της προτασης σου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-08-10 17:00 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο StefPat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνοψίζοντας τις απορίες μου:

    [LIST]
    [*]Μετά από αυτές τις ασκήσεις, θα χρειαστούμε κι κάποιο μεταπροπονητικό γεύμα;
    συμφωνα με τον Anthony Ellis που εχει ενα πολυ καλο ebook πρεπει να τρως μια ωρα πριν την εξασκηση και σε διαστημα μιας ωρασ αφου τελειωσεις.Επισης καθε γευμα σου
    πρεπει να περιεχει πρωτεινες
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-08-10 17:39 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tzesi Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνα με τον Anthony Ellis που εχει ενα πολυ καλο ebook πρεπει να τρως μια ωρα πριν την εξασκηση και σε διαστημα μιας ωρασ αφου τελειωσεις.Επισης καθε γευμα σου πρεπει να περιεχει πρωτεινες
    και υδατανθρακες θα συμπληρωσω εγω... ιδιως πριν τη προπονηση για ενέργεια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-08-10 18:38 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Randime Εμφάνιση μηνυμάτων
    και υδατανθρακες θα συμπληρωσω εγω... ιδιως πριν τη προπονηση για ενέργεια..
    και ποιοτικα λιποι να συμπληρωσω κ γω (ελαιολαδο,ξυροκαρπια ,απο ψαρι κλπ..)

    οσο για το αρθρο συγχαρητηρια πολυ καλο αν και να πω οτι αν υπαρχει μονοζυγο θα ειναι ακομα καλυτερο...επιτρεπει pull up και chin up τα οποια ειναι must και πολυ χρησιμα...και μια μικρη παρατηρηση...μηπως οι ασκησεις για τα χερια ειναι πολλες??

    επισης μπορουν να παιξουν και ποδια με αλτηρες.....για οσους εχετε σανιδα σκειτ ή κατι αναλογο δοκιμαστε το παρακατω ανεπιφυλακτα http://www.youtube.com/watch?v=-D7Hv4L1F60 ...επισης...για γαμπες. παρτε την αλτηρα στη μια πλευρα ,πηγαινεται σε ενα σκαλοπατι και στηριχτειτε με το αλλο χερι σε κολωνα η σε τοιχο και εχουμε και ασκηση για γαμπες...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη loukiss : 24-08-10 στις 18:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-08-10 12:49 #29
    Προεπιλογή
    Πολυ καλο αρθρο.Μονο εδω με μπερδεψες λιγο:

    "Εγω συγκεκριμένα βαζω μια καρεκλα στην ακρη του κρεβατιου και στηριζω το κεφαλι μου στη πλάτη της."

    Αμα στηριζεις το κεφαλι σου στην καθετη πλατη της καρεκλας,δεν θα ειναι 90 μοιρες σε συναρτηση με το σωμα?Και οι συγκεκριμενες ασκησεις απαιτουν το κεφαλι να βρισκεται στην ιδια ευθεια με το σωμα.Μηπως εννοεις στο καθισμα της καρεκλας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-08-10 13:12 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ καλο αρθρο.Μονο εδω με μπερδεψες λιγο:

    "Εγω συγκεκριμένα βαζω μια καρεκλα στην ακρη του κρεβατιου και στηριζω το κεφαλι μου στη πλάτη της."

    Αμα στηριζεις το κεφαλι σου στην καθετη πλατη της καρεκλας,δεν θα ειναι 90 μοιρες σε συναρτηση με το σωμα?Και οι συγκεκριμενες ασκησεις απαιτουν το κεφαλι να βρισκεται στην ιδια ευθεια με το σωμα.Μηπως εννοεις στο καθισμα της καρεκλας?
    Μαζι σου φιλε αλλα δε βγαινει αλλιως η ασκηση γιατι τοτε θα εχεις μεγαλο κενο απο το κρεβατι και η πλατη σου θα ειναι στον αερα. Αν η καρεκλα δεν εχει πλατη τοτε καλυτερα... ή αμα εχεις κατι αλλο που να στηριζει και το κεφαλι ακομα καλυτερα...
    Και επισης δε παιζει ρολο αν το κεφαλι σου θα ειναι ορθιο ή οχι παρα μονο στο πιασιμο που θα εχεις μετα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία