Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 17-04-19 07:08 #1
    Προεπιλογή Χρειάζομαι βοήθεια, έχω σοβαρό θέμα υγείας
    Καλησπέρα, χρειάζομαι βοήθεια οπωσδήποτε γιατί η ζωή μου έχει πάρει μια τεράστια κατρακύλα.
    Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχω πάρει 20 κιλά τα οποία δεν μπορω με τίποτα να χάσω. Όχι γιατί δεν είναι καλές οι διατροφες αλλά γιατί εγώ δεν βρίσκω το κουράγιο να συνεχίσω. Τον Νοέμβριο του 2017 εχασα τον ξάδερφο μου στις πλημμύρες της Μανδρας στην Αττική και από τότε ξεκίνησα ασταμάτητα να παίρνω κιλά αλλά δεν με ενδιέφερε και καθόλου. Είχα ήδη ένα πρόβλημα με το κεφάλι μου (καλοήθη ενδοκράνια υπέρταση) το οποίο επέστρεψε ξανά, φέτος τον Νοέμβριο, ένα χρόνο δηλαδή μετα το συμβάν. Και ήταν χειρότερα από ποτέ μιας και κινδύνεψα να χάσω την όραση μου από το δεξί μου μάτι. Δεν περίμενα ότι τα κιλά μου έπαιζαν ρόλο σε αυτό όμως είναι ο κυριότερος παράγοντας. Οι γιατροί μου είπαν πως πρέπει να χάσω μέχρι και το τελευταίο γραμμάριο γρήγορα, όμως όλο αυτό το άγχος και η στεναχώρια με κατεβαλλαν κι εγώ πήρα παραπάνω. Έχω πάει σε διατροφολόγο, σε γυμναστήριο, σε ψυχοθεραπείες και δεν μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου να συνέλθει. Πήγα έκανα και εξετάσεις θυρεοειδους, όπου εν τέλει έχω, αλλά με το χάπι πλέον το ελέγχω αλλά τα κιλά ακόμα δεν τα χάνω.. Νιώθω άσχημη, νιώθω ντροπή για το σώμα μου, δεν αφήνω το αγόρι μου να με ακουμπήσει εδώ και πολύ καιρό και εκτός από όλα αυτά φοβάμαι για την υγεία μου και για την όραση μου. Είμαι μόλις 21 χρονών και ξέρω πως έχω όλη τη ζωή μπροστά μου αλλά νιώθω πως πνιγομαι και ίσως να πνιγομαι σε μια κουταλιά νερό...
    Είναι ακόμα όλα φρέσκα στο κεφάλι μου. Και ο χαμός του ξάδερφου μου και το θεμα υγείας μου, και το ότι παίρνω 4 χάπια κάθε μέρα, αλλά αν δεν χάσω τα κιλά δε θα καταφέρω τίποτα και ίσως αναγκαστώ να μπω σε χειρουργείο εγκεφάλου πράγμα που στη σκέψη μόνο με τρομάζει..
    Θελω μια βοήθεια να ξεκινήσω να κινητοποιουμαι. Νιώθω ότι τα κάνω όλα λάθος. Διατροφες γυμναστήριο... Δεν ξέρω τι μου ταιριάζει και τι όχι. Είχα συνηθίσει πριν βγάλω θυρεοειδή λόγω της στεναχώριας μου, να είμαι πάντα αδύνατη χωρίς να χρειάζεται να κάνω τίποτα...
    Πιστεύετε υπάρχει λύση για μένα ή να τα παρατήσω μια και για πάντα κι ότι τύχει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-04-19 09:31 #2
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ρουλα Χ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύετε υπάρχει λύση για μένα ή να τα παρατήσω μια και για πάντα κι ότι τύχει;


    Διαβαζοντας το ποστ σου, πολυ φοβαμαι οτι τα εχεις ηδη παρατησει...
    Αν δε βοηθησεις ΕΣΥ τον εαυτο σου, πως να μπορεσουμε εμεις πισω απο μια οθονη να το κανουμε, τη στιγμη που εχεις δει και τοσους ειδικους,
    αλλα ουτε και ετσι το καταφερες?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-04-19 12:00 #3
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Υπάρχει λύση και είναι απλή

    Προσέχεις τη διατροφή σου αρχίζεις να γυμνάζεσαι και περιμένεις να δεις τα αποτελέσματα

    Όλα τα άλλα είναι αλλά λόγια να αγαπιόμαστε

    Υγ1 ναι πνιγεσαι σε μια κουταλιά νερό
    Υγ2 αν δε σηκωθείς απτό κρεβάτι σου να πας να τρέξεις έξω από μόνη σου κάνεις δε μπορεί να σε βοηθήσει να το κάνεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-04-19 19:49 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα και απο εμενα.εγω το μονο που εχω να γραψω για αρχη ειναι ν'αποφασισεις εσυ (οπως πολυ σωστα ειπαν και τα παιδια) οτι θες αληθινα να βοηθησεις τον εαυτο σου.ενιοτε κρυβομαστε πισω απο ενα ευκολο "δεν μπορω",επειδη εμεις δεν θελουμε να προσπαθησουμε...ολα γινονται αρκει εμεις να το θελησουμε ουσιαστικα,απλα τις περισσοτερες φορες δεν θελουμε..βαριομαστε και δεν ξερω και εγω τι αλλη δικαιολογια βρισκουμε.
    συγγνωμη αν στα λεω ετσι ωμα αλλα μονο με κυνικο υφος ισως καποιος σε βοηθησει να παρεις την αποφαση να φτιαξεις και παλι τη ζωη σου.
    εισαι 20 ετων κοπελα και αντι να δεις τη ζωη και να την πιασεις απο τα μαλλια κακοπαθιεσαι λες και δεν υπαρχει αυριο.πιστεψε με αλλοι αυτοι τη στιγμη ειναι στο κρεββατι του νοσοκομειου μην εχοντας αλλη επιλογη.
    συγγνωμη ετσι οπως στα εγραψα απλα για το καλο σου μηπως και ξυπνησεις γιατι ολοι μπορουμε.
    υγ. κι εγω οταν ηθελα να παρω κιλα εβρισκα δικαιολογιες μετα ομως που στ'αληθεια το αποφασισα με συνεπεια υπομονη και χρονο τα πηρα και εχτισα το σωμα μου απο την αρχη και δεν εθεσα την υγεια μου σε κινδυνο.
    βρες τα με τον εαυτο σου και μετα θα δεις ποσο ευκολα θα ξεκινησεις αυτη τη διαδρομη.σκεψου και πραξε και ο,τι θελησεις εδω ειμαστε
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-04-19 01:29 #5
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    καλησπερα ρουλα
    1ον πρεπει να συνεχισεις την ψυχοθεραπεια οπωςδηποτε θα σε βοηθησει θα δεις
    μετα απο ενα σημειο δεν μπορεις να το λυσεις μονη σου χρειαζεσαι βοηθεια απο ειδικο

    2ον οσο αφορα το βαρος σου κτλ χρειαζεσαι ενα σωστο γυμναστη-στρια για personal που να γνωριζει απο διατροφη διοτι μονη σου δεν ξερεις τι κανεις στηνν ουσια οποτε δεν εχεις αποτελεσματα
    αν εισαι αττικη υπαρχουν πολλες επιλογες δεν ξερω επιτρεπεται να σ προτεινω καποιους εδω ανοιχτα
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση