Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 18-12-09 01:35 #1
    Το avatar του χρήστη zarras

    Εγγραφή
    05-09-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    142
    Προεπιλογή hello community (Ηuge post warning!)
    Γεια σε ολη την κοινoτητα του bb.gr,
    στην αρχη οταν πρωτομπηκα ημουν σιγουρος οτι θα εβρισκα τους κλασσικους ελληνες
    καγκουρες οι οποιοι θα λενε οτι τους ερχοταν στο κεφαλι. Πιστευα οτι περισσοτερο θα γελαγα παρα θα μαθαινα κατι...
    Ομως η εκπληξη ητανε σοκαριστικη, δεν περιμενα τοση σωστη πληφορηση και τοσο καλο κλιμα μεταξυ χρηστων,
    το επιπεδο ειναι σαφως πολυ ποιοτικο και η οργανικη ομαδα αρκετα ενεργη και προθυμη. Αισθανομαι οτι μπορω να μαθω πραγματα μεσα απο εδω.

    Οκ...τελος το γλυψιμο, παμε στο δαγκωμα.
    Με λενε γιαννη και ειμαι 34 ετων, σε επαφη με στο σπορ ηρθα οταν ημουν 15, εποχη που τοτε μεσουρανουσανε οι ταινιες του Αρλοντ ο οποιος ητανε και η αιτια που βρεθηκα με την παρεα μου στο 1ο γυμναστηριο το οποιο ητανε επι της βουλιαγμενης απενταντι απο το καρατεραδικο του Σφετα...(βλ. ταινιες βιντεο δεκαετια 80, ο θειος μου ο νιντζα και αλλες τετοιες αηδιες).Θυμαμαι ο χωρος βρωμαγε και ητανε απιστευτα μικρος με ελαχιστα οργανα, αλλά για εμας ητανε υπεραρκετο. Κλασσικα, μετα απο 2-3 μηνες την κοπανησε ολη η παρεα και εμεινα μονος μου...
    Εκει εμεινα κανα χρονο και μαλιστα δοκιμασα και την πρωτη μου πρωτεινη, θυμαμαι ακομα το λευκο κουτι με τα αυγα... εκανα κανα 4μηνο να το τελειωσω ο αθλιος!
    Δυστηχως μετα απο καποιο διαστημα εκλεισε οποτε εβαλα πλωρη για το επομενο που ητανε αυτο που τωρα στεγαζει τα goodys επι της συγγρου(ο πανω οροφος) και το ειχε ο γιος του τοτε προεδρου του ΣΕΓΑΣ ο Μολυβας... Εκει εμεινα κανα χρονο παλι και μετα βεβαιοτητας μπορω να πω οτι....καηκα. Τα προγραμματα ητανε απο light εως gay και οσο διαστημα ημουν εκει δεν ειδα την παραμικρη βελτιωση πουθενα πανω μου.
    Ε δεν αντεξα αλλο και την κοπανησα βρισκοντας ενα πολυ καλο σιδεραδικο στο κουκακι.
    Το γυμναστηριο αυτο το ειχε ενας αμερικανος μπιλντερι σοβαρο, σωστο, εντελως 80'ς με μουστακα και χαιτουλα ξανθος και κοντος μαζι με το γιωργο που ειχε κουρεμα copy paste απο κρανος γερμανου του Β' παγκοσμιου. τρελο διδυμο. Δε ξερω γιατι, αλλα τοτε ολα μα ολα τα μπιλντερια μυριζανε το ιδιο! και μιλαω σοβαρα. Toτε το ειχα αποδωσει στην υπερβολικη καταναλωση πρωτεινης, οποτε με το μυαλο που κουβαλουσα τοτε πιστευα οτι ητανε η μυρωδια απο πρωτεινη. Μετα απο κανα χρονο ο αμερικανος χαθηκε και αρχισανε να σκανε στο γυμαστηριο κατι ντουλαπες, κατι 4θεσιοι καναπεδες ολοι με μαπες ανθυιγινες και σκοτεινες, τοτε εμαθα οτι το ειχε πουλησει και ο νεος ιδιοκτητης ειχε μπασει ολα τα κουμασια μεσα, οποτε και πηρα τον ...
    Μετα ηρθαν τα πετρινα χρονια... εφαγα κατι ωραια πακετακια, και τσουπ ηρθαν οι "κακες" οι ουσιες, και η νευρικη ανορεξια.... Χαλια μαυρα για αρκετα χρονια (56κιλα 1.79cm) σε σημειο που την παλευα δεν την παλευα. Σε καποια φαση γυρω στα 25 μου λεω, αι σι χτιρ δεν παει αλλο, ξαναμπαινω τζιμ και οτι γινει.
    Πηγα παλι στο ιδιο στου αμερικανου, και εκει βρηκα το ..μητσο, το νεο ιδιοκτητη, εναν ανθρωπο που αν και δε το ξερει, νομιζω οτι του χρωσταω πολλα (και τοτε, αλλα και τωρα). Εκει εμεινα 3 χρονια, και απο 56 κιλα πηγα 85 (εχω χτυπησει και 92, σκεφτειτε στρεσαρισμα το σωμα απο 56 στα 92 σε τοσα λιγα χρονια). Το ειχα παρει πολυ ζεστα το θεμα, πολυ φαι, σκονες, χαπια, οτι υπηρχε το καταπινα. Το τελευταιο χρονο εκανα παραλληλα και κιckboxing, και μου εφευγε ο πατος με σχεδον 3 ωρες προπονηση σε φουλ ενταση, αλλά το αποτελεσμα ητανε εκπληκτικο. Εδω θα ανοιξω μια παρενθεση και θα πω οτι ποτέ μα ποτέ μα ποτέ δεν εχω δει τετοια τρομερη βελτιωση σε οτι αφορα την μυοδικοτητα και τη φλεβικοτητα αλλά και το "ανοιγμα" ολου του σωματος (και βεβαιως απιστευτη βελτιωση αντοχης) oπως εγινε με το συνδυασμο του kickboxing σε ιδιαιτερα το τονιζω, ιδιαιτερα μικρο διαστημα. Ξερω οτι πολλοι θα διαφωνησετε αλλά αεροβικη με διαδρομο και ποδητο, δεν εχουν να προσφερουν πολλα πραγματα εκτος απο το οτι θα χασεις λιγο νερο, και θα αιματωθει καλυτερα το μυικο σου συστημα λογω της αυξησης των παλμων, ωστε να εισαι ζεστος και να μπεις στα βαρη, για την δουλεια αυτη καλα ειναι, αλλά τπτ παραπανω. Με καποια πολεμικη τεχνη, ή ακομα και με αερομπικ σοβαρο σε συνδυασμο με γερά βαρη δινουν οτι καλυτερο εχω δει στη ζωη μου. Οι μυες κοβουνε απιστευτα, ολο το σκελετικο συστημα νιωθεις οτι ανοιγει παντου, και οι φλεβες ειναι σαν μακαρονια Νο1 (αυτα τα χοντρα που βλεπεις απο μεσα...).
    Εκει λοιπον που ολα πηγαινανε καλα, ε δεν γινοτανε, κατι θα στραβωνε... Παρε 2 φλεγμονες στο ωλενιο και στους 2 πηχης... στην αρχη νομιζα οτι ητανε επειδη ο εκτεινων ο καμπτηρας και το πλεγμα...μεγαλωνανε και το κερκιδικο κοκαλο ανοιγε... ωραια θεωρια... λαθος! σιγα σιγα το ωλενιο νευρο αποκτουσε μια ωραια φλεγμονη. Τι χαπια τι χειροπρακτικες τπτ, ο πονος μεγαλωνε ωσπου εφτασα σε σημειο να μη μπορω να κανω τπτ στο γυμναστηριο, ουτε καν στη καθημερινη μου ζωη, μιλαμε για αφορητο πονο σε οτι και αν επιανα....
    Παπαλα παλι το τζιμ...για τα επομενα 5 χρονια ημουν με εναν ανθρωπο και δεν υπηρχε χρονος για να ξεκινησω παλι με το τροπο που ηθελα εγω. Και τελος, αφου φαγαμε και απο κει αλλο ενα πακετο, ξαναγυρισαμε παλι στο γνωστο λιμερι που μετα απο 7 χρονια ειχε ακομα τον ιδιο ιδιοκτητη και πολλες γνωριμες φατσες, τελικα αυτο το τζιμ που πρωτοπηγα οταν ημουν 18 περιπου, δε θελω να το αλλαξω ποτε
    Φυσικα δεν ειμαι μονος μου στο τζιμ, εχω παρεα τις φλεγμονες μου, που μολις ειδα οτι ξαναπηγα... ε ειπανε και αυτες να περασουν να που ενα "γεια", ποναω πολυ λιγοτερο και σιγουρα ειναι πιο υποφερτα απο παλια, ομως φοβαμαι μηπως ξαναγινουν οπως πριν και τοτε θα ειναι το οριστικο game over

    αυτα....



    ΥΓ. χαράς το κουραγιο οποιου κατσει να διαβασει ολο αυτο....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-12-09 01:54 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zarras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. χαράς το κουραγιο οποιου κατσει να διαβασει ολο αυτο....
    welcome

    οπως θα καταλαβαίνεις απο την υπογραφή μου εγω δεν....

    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-12-09 02:17 #3
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Welcome

    Χαχαχαχα εγραψες KATERINI 144
    Και στο αλλο με το γαλα και την αλλαγη του να μν συνηθισει ο οργανισμος ΕΛΙΩΣΑ

    Anyway εγω το διαβασα!Το προβλημα με τις φλεγμονες δεν υπηρχε κανενας πιο δραστικος τροπος να το αντιμετοπισεις;
    Θα το απεδιδες στην υπερπροπονηση;Θελεστα κ' παθεστα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-12-09 04:10 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    καλω ηρθες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-12-09 10:56 #5
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες και από μένα.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-12-09 11:10 #6
    Το avatar του χρήστη zarras

    Εγγραφή
    05-09-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    142
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Haris Pilton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Welcome

    Anyway εγω το διαβασα!Το προβλημα με τις φλεγμονες δεν υπηρχε κανενας πιο δραστικος τροπος να το αντιμετοπισεις;
    Θα το απεδιδες στην υπερπροπονηση;Θελεστα κ' παθεστα;
    O μονος τροπος να το αντιμετωπισεις ειναι να σταματησεις αυτο που το προκαλει, ουτε φαρμακα ουτε χειροπρακτικεσ κανουν κατι, δε ξερω για επεμβαση τι λεει.
    Δε μου λες, το ονομα σου προερχεται απο το γνωστο npc στο wow?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-12-09 11:42 #7
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Aρα δεν το εψαξες καλα;Εγω παντος θα σκευτομουν και την επεμβαση αν τα πραματα ειναι τοσο τραγικα οπως τα παραθετεις!

    Το ονομα μου ειναι Xαρης,αλλα ναι την ιδεα την πηρα απο τον αναγραματισμο της Paris Hilton απο το NPC στο WOW
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-12-09 12:18 #8
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-12-09 12:23 #9

    Εγγραφή
    09-12-2009
    Περ.
    Πάτρα for ever..
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες φίλε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-12-09 14:21 #10
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-12-09 16:03 #11
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Τι προκαλούσε τις φλεγμονές τελικά; Η προπόνηση ή έκανες κάτι λάθος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-12-09 22:42 #12
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Πολυ περιγραφική ανασκόπηση 15+ ετων,καλώς ήρθες φίλε στην μεγάλη παρέα,καλη επιστροφή και στο σιδερενιο άθλημα,μην μασας ,όλοι έχουμε τους ψιλοχοντροτραυματισμους μας αλλά δεν πτοούμαστε !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-12-09 22:50 #13
    Το avatar του χρήστη zarras

    Εγγραφή
    05-09-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    142
    Προεπιλογή
    oχι δεν εκανα κατι λαθος. το προβλημα ειναι οτι ειναι μακρυα και αδυνατα τα χερια μου, οποτε στις ασκησεις που το χερι παιρνει ρολο μοχλου, πχ, καμψεις δικεφαλων ορθιος μπαρα, την "ακουγα" dolby surround απο τον πονο (ακομα και τωρα), βεβαια παντα το ζοριζω σε ολες τις ασκησεις οσο δε παιρνει. Οσο καιρο ειχα σταματησει οι φλεγμονες υποχωρησαν, αλλά τωρα επανηλθαν.
    Απο το πηχη διερχονται 3 βασικα νευρα το ωλενιο, το κερκιδικο και το παλμιαιο (ισως να κανω λαθος στο 3ο). Δυστηχως το ωλενιο δεν περιβαλεται απο τον προστατευτικο σωληνα οπως τα υπολοιπα νευρα και αυτο το κανει πιο ευαλωτο οταν εκεινο τσιτωνει και οι γυρω μυες το πιεζουν πανω στο κοκαλο, ε αυτο σε συνδυασμο με το απο σκελετικης/μυικης αποψης ακυρο χερι μου, εφεραν το αποτελεσμα που περιγραφω στηνα αρχη.

    εδιτ. α, σε αυτα προσθεσε οτι δουλευω σε Η/Υ οποτε ο πηχης ζουλιεται πανω στο γραφειο, και οτι οδηγω ss μηχανη που ειναι οτι χειροτερο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zarras : 18-12-09 στις 22:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-12-09 18:51 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    καλώς ήρθες και ποτε δεν είναι αργα να βελτιώσεις ακόμη και λάθη του παρελθόντος που άφησαν τα σημάδια τους με σωτό προγραμματισμό , ελπίζουμε να σου φανεί χρήσιμο το φόρουμ καλη διαμονή και καλό διάβασμα.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση