Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 90
  1. 15-12-12 00:34 #16
    Προεπιλογή
    ΟΚ. Ευχαριστώ για την απάντηση . Θα προσλάβω τον Hany Rambod.
    Τι προπόνηση θεωρείς τότε ιδανικότερη για υποθερμιδική διατροφή? Θα έπαιζες low and heavy ή high volume? Γιατί και εκεί υπάρχουν διάφορες απόψεις….
    Να σε καλά δασκαλε…
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-12-12 01:24 #17
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    low and heavy με αυστηρή εκτέλεση και drop set στο τέλος κάθε άσκησης.
    Αυτό σημαίνει για μένα 10-15 επαναλήψεις στα σετ σε μορφή 15, 12, 10, 15.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-12-12 01:37 #18
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Low and heavy φυσικα. Και αυτο για μενα δε σημαινει 8-10 επαν. αλλα 4-6. Η προπονηση δυναμης ειναι το καλυτερο για υποθερμιδικη. Θα σου διατηρησει μυικη μαζα-δυναμη που σημαινει μεγαλυτερο μεταβολισμο. Και οσο για την καυση λιπους η προπονηση αντοχης με βαρη δε βοηθαει σε τιποτα, το θεμα ειναι η διατροφη και για επιππλεον θερμιδες υπαρχει και η αεροβια

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-12-12 11:58 #19
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    απαραδεκτο ποστ..
    μπορουσες να γραψεις 2 γραμμες για καθε μελετη..προχθες παλι σου εκανα μια παρατηρηση στο θεμα με την κρεατινη..
    παρομοια ποστ,θα διαγραφονται στο μελλον.
    ----------------

    πανω στο θεμα με τις θερμιδες κ ποσες..
    εκτιμω οτι 200-300 θερμιδες υπο,δεν θα εχουν αρνητικο αντικτυπο στην μυικη αναπτυξη..
    αρχικα γιατι αν αυτο το κανει καποιος υπερβαρος,το μονο που θα καταφερει να χασει ειναι λιπος κ να βαλει μυς..
    υπαρχει κ σχετικο reference απο πανω..για αυτο τα εβαλα
    σε μια περιοδο 12 εβδομαδων κ ειχαν μυικα κερδη(κ με περισοτερες θερμιδες υπο)..ποιος λεει οτι τα κερδη αυτα δεν θα συνεχιζαν κ μετα?

    κ απο την αλλη εχουμε ενα ανθρωπο σχετικα γυμνασμενο (12%bf),που ειναι καπου 200-300 θερμιδες κατω..
    αν περνει οση πρωτεινη του αναλογει(για τυχον φθορα μυικου ιστου),αμφιβαλω πως ενα ελλειμα 300 θερμιδων ειναι αρκετο να του δημιουρησει προβλημα στις προπονησεις..
    κ μετα πας κ στα αναλογα συμπληρωματα για βοηθεια,που χρησιμοποιουν κ σε if με θετικα αποτελεσματα..οι κατεχολαμινες ειναι φιλοι μας..

    κ φυσικα δεν αναφερομαι σε αγωνιστικους..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-12-12 14:36 #20
    Προεπιλογή
    Oσον αναφορα το αρθρο με την κρεατινη, ηταν Q&A. Ποσο ποιο κατανοητο να γινει; Οσοι δεν ξερουν αγγλικα ας μην το διαβασουν ή να μπει κανονας στο φορουμ για αναλογες περιπτωσεις.
    Τα συγκεκριμενα τα ποσταρα γιατι εχουν να κανουν με αυτα που λεμε και το καθενα εχει conclusion απλα και παλι δεν ειναι στα ελληνικα.
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-12-12 16:03 #21
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Μυικος ογκος σε περιοδο υποθερμιδικης διατροφης..Ειναι εφικτο?
    4 μήνες ειμαι σε υποθερμιδική (-400 μέσο όρο) και μια χαρα μυϊκή ανάπτυξη έχω και έχω στεγνώσει κιόλας...200-220 γρ πρωτεινη την ημέρα παίρνω...
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-12-12 16:17 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το αυξημενη ληψη,δες μια τα references που εχω βαλει στο αρθρο..
    στο 1.συγκεκριμενα που ειναι αυτη εδω η μελετη,βλεπουμε οτι με περιπου 1.5γρ πρωτεινη ανα μεσα σε εμπειρους αθλουμενους,μπορεις να πετυχεις θετικη ισορροπια αζωτου κ μη μυικο καταβολισμο.
    η ερευνα τωρα εγινε μονο για μια βδομαδα περιπου,αν θες διαρκεια ληψης αυτου του επιπεδου πρωτεινης,αλλα δεδομενο οτι μιλαμε για υγιεις ανθρωπους με αυτο το ποσό,αρνητικες παρενεργειες δεν εχουν παρατηρηθει..

    στην μελετη (7),παλι βλεπουμε οτι οι ποσοτητες ανα μερα που δωθηκαν ηταν 1.5γρ πρωτεινης σε μια περιοδο 12 εβδομαδων..
    παλι τα αποτελεσματα ηταν θετικα οσον αφορα την συσταση μαζας σωματος,κ αρνητικες παρενεργεις δεν αναφερονται.

    πανω κατω καποια δεδομενα που εχουμε πανω σε αυτο κυμαινονται εκει γυρω στο 1.5γρ πρωτεινης ανα μερα..
    σχετικα με καποια δεδομενα που εχουμε συνηθησει να ακουγονται στους ββ κυκλους ειναι χαμηλα,αλλα αποτι δειχνει για εναν μεσο αθλουμενο εκει ειναι αρκετα.

    εγω προσωπικα πανω απο 1.5γρ δεν περνω εδω κ χρονια..
    μετα παιζει ρολο το κατα ποσο πολυ θα ριξεις τις θερμιδες σου,κ αρα θα πρεπει να ανεβασεις απο πρωτεινη..οσο πιο πολυ ριχνεις τα υπολοιπα μακρος τοσο πιο πολυ χρειαζεται να ανεβασεις πρωτεινη..αυτο βεβαια παλι σε συναρτηση με το ποσο βαριες προπονησεις κανεις,κ τις αναγκες του σωματος σου..
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

    Ας υποθέσουμε ότι ρυθμίζεις υδατάνθρακες και λιπαρά ώστε να σου "βγαίνουν" οι θερμίδες με πρωτεϊνη με 1,5γρ ανά κιλό σωμ.βάρους.

    Είσαι σίγουρος ότι αρκεί ή μήπως τόσα θα πρέπει να βγαίνουν τα γραμμάρια που θα χρησιμοποιηθούν για τη μυϊκή ανάπτυξη;

    Δηλαδή: εγώ είμαι 80 κιλά χ 1,5 = 120 γρ. πρωτ. χρειάζομαι τη μέρα. (αυτά τα καλύπτω από 2 κουτιά κόταζτ,2 σκουπ γουέι και κάμποσο γιαούρτι οπότε θεωρητικά μου είναι εύκολο να τα πάρω).

    όμως και τα 120 γρ. θα χρησιμοποιηθούν για να ταϊσουν τους μυς;

    ή μήπως πρέπει να λάβω 160 ή 180 ή 200 ή 220 ώστε τα 120 να πάνε αποκλειστικά για την μυϊκή ανάπτυξη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-12-12 18:55 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αυτο που ρωτας,ειναι λιγο γενικο με την εννοια οτι σε καθε σωμα ισχυουν αλλα δεδομενα..
    αρχικα εχε υποψιν σου,οτι τα 80 κιλα που λες οτι εισαι ειναι κατι πολυ αοριστο..
    κ αυτο γιατι δεν αναφερεις τι λιπος εχεις κ ποση μυικοτητα εχεις στα 80 αυτα κιλα..αν,ας πουμε εχεις κατω απο 10% λιπος κ τα υπολοιπα ειναι μυς,τοτε μαλλον θες κατι παραπανω σε πρωτεινη αφου φοβασαι πιθανο καταβολισμο μυων..
    αν ομως εχεις λιπος καπου στο 15% τοτε δεν παιζει να καταβολισεις μυς ακομα κ με 1.5γρ γιατι εχεις αποθεμα λιπους,το οποιο ειναι πηγη ενεργειας για το σωμα,σε αντιθεση με την πρωτεινη που για να γινει πηγη ενεργειας ειναι κομματακι δυσκολο(υποσιτισμος-πολυ χαμηλο ποσοστο λιπους/αρκετη μυικοτητα).
    μετα πρεπει να δεις τις απαιτησεις που εχουν οι προπονησεις σου..αν τρως πολυ ωρα κ ζορι στο γυμναστηριο,εκει μπορει να εχεις θεμα σε περιπτωση ομως που ισχυουν αυτα που εχω μεσα στην παρενθεση απο πανω..

    αν τωρα πεσεις πολυ υποθερμιδικα,παλι εκει θα πρεπει να ανεβασεις κ αλλο την πρωτεινη..αλλα με ενα μικρο ελλειμα σαν αυτο που ανεφερα,εκτιμω οτι 1.5γρ η το πολυ 2γρ την μερα για νατουραλ καταστασεις ειναι αρκετο..

    γενικα η πρωτεινη ειναι το κλειδι,οπως εχουμε αναφερει πολλακις,αλλα στους ββ κυκλους ειναι υπερεκτιμημενη ως προς την χρηση της..βαλε λιγο μαρκετινγκ απο δω,λιγο μια ταση για υπερβολη(το περισοτερο ειναι κ καλυτερο),λιγο κατι συνεντευξεις αγωνιστικων που ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα κ δεν ειναι αξιο απορειας το γιατι..

    οπως επισης κ ο μυικος καταβολισμος,που ειναι παραμυθια για ενα ανθρωπο που σιτιζεται κανονικα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-12-12 19:55 #24
    Προεπιλογή
    ^^
    πολύ κατατοπιστικά τα όσα λες και ενισχύουν την πεποίθησή μου ότι αρχίζω να αντιλαμβάνομαι σωστά κάποια πράγματα και να τα βάζω σε μία σειρά προς την σωστή κατεύθυνση.
    (για μένα είναι πιο χρονοβόρο γιατί δεν ήμουν ποτέ των θετικών επιστημών)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-01-13 02:20 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ρωτας,ειναι λιγο γενικο με την εννοια οτι σε καθε σωμα ισχυουν αλλα δεδομενα..
    αρχικα εχε υποψιν σου,οτι τα 80 κιλα που λες οτι εισαι ειναι κατι πολυ αοριστο..
    κ αυτο γιατι δεν αναφερεις τι λιπος εχεις κ ποση μυικοτητα εχεις στα 80 αυτα κιλα..αν,ας πουμε εχεις κατω απο 10% λιπος κ τα υπολοιπα ειναι μυς,τοτε μαλλον θες κατι παραπανω σε πρωτεινη αφου φοβασαι πιθανο καταβολισμο μυων..
    αν ομως εχεις λιπος καπου στο 15% τοτε δεν παιζει να καταβολισεις μυς ακομα κ με 1.5γρ γιατι εχεις αποθεμα λιπους,το οποιο ειναι πηγη ενεργειας για το σωμα,σε αντιθεση με την πρωτεινη που για να γινει πηγη ενεργειας ειναι κομματακι δυσκολο(υποσιτισμος-πολυ χαμηλο ποσοστο λιπους/αρκετη μυικοτητα).
    μετα πρεπει να δεις τις απαιτησεις που εχουν οι προπονησεις σου..αν τρως πολυ ωρα κ ζορι στο γυμναστηριο,εκει μπορει να εχεις θεμα σε περιπτωση ομως που ισχυουν αυτα που εχω μεσα στην παρενθεση απο πανω..

    αν τωρα πεσεις πολυ υποθερμιδικα,παλι εκει θα πρεπει να ανεβασεις κ αλλο την πρωτεινη..αλλα με ενα μικρο ελλειμα σαν αυτο που ανεφερα,εκτιμω οτι 1.5γρ η το πολυ 2γρ την μερα για νατουραλ καταστασεις ειναι αρκετο..

    γενικα η πρωτεινη ειναι το κλειδι,οπως εχουμε αναφερει πολλακις,αλλα στους ββ κυκλους ειναι υπερεκτιμημενη ως προς την χρηση της..βαλε λιγο μαρκετινγκ απο δω,λιγο μια ταση για υπερβολη(το περισοτερο ειναι κ καλυτερο),λιγο κατι συνεντευξεις αγωνιστικων που ουδεμια σχεση εχουν με την πραγματικοτητα κ δεν ειναι αξιο απορειας το γιατι..

    οπως επισης κ ο μυικος καταβολισμος,που ειναι παραμυθια για ενα ανθρωπο που σιτιζεται κανονικα..

    Oντως πολυ καλο ποστ μπραβο

    Βοηθαει εμας τους ασχετους ! (που νομιζουμε οτι με 20%+ λιπος αμα δε παρουμε 200γρ πρωτεινη τη μερα θα φυγει η "τυχων" μυικοτητα )
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-07-13 00:33 #26
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    ωραια δουλεια μπηφ
    αφηνω και αυτο το αρθρο που σχετιζεται με το θεμα
    Effect of two different weight-loss rates on body composition and strength and power-related performance in elite athletes.

    ***Εdit: Εκ των υστέρων εχουν διαπιστωθεί αρκετά λάθη στην έρευνα .Average Joe ***

    μελετη σε αθλητες.
    η υποθεση ηταν αν ο γρηγορος ρυθμος απωλειας κιλων σε υποθερμ. επαιζε θετικο ή μη ρολο στη διατηρηση μυικης μαζας/ απωλεια λιπους και δυναμης.
    δυο τυποι διατροφων, η μια σχεδιασμενη με τετοιο τροπο οπου οι αθλητες εχαναν 0.7% των συνολικων τους κιλων την εβδομαδα (ομαδα SR) και η αλλη οπου εχαναν 1.4% (ομαδα FR).
    μελετηθηκαν το 1RM, σπριντ 40m, τα Counter Movement Jumps και η σωματικη συσταση (λιπος, μυες). η λιπομετρηση εγινε με τη μεθοδο DEXA.

    πανω κατω και οι δυο ομαδες εχασαν τα ιδια κιλα (0.7% ± 0.8% vs. 1.0% ± 0.4%/wk)
    η ομαδα SR εχασε περισσοτερο λιπος (31% ± 3% and 21 ± 4%)
    παμε τωρα σε αυτο που μας ενδιαφερει
    η ομαδα SR αυξησε τη μυικη της μαζα (2.1% ± 0.4%) σε αντιθεση με την ομαδα FR οπου ηταν αμεταβλητη.
    οσον αφορα το 1RM η ομαδα SR ειχε καλυτερες επιδοσεις σε σχεδον ολα οσα μελετηθηκαν (squat, bench, bench pull, Counter Movement Jumps) ενω ηταν παρομοιο τα sprints 40m.


    τα αποτελεσματα προτεινουν μικρες μειωσεις κιλων την εβδομαδα της ταξης του 0.7% του συνολικου βαρους για βελτιστα αποτελεσματα τοσο για αυξηση μυικης μαζας σε περιοδο υποθερμιδ. οσο και για την αυξηση των επιδοσεων.
    καποιες παρατηρησεις απο το pdf
    1. η πρωτεινη στην ομαδα SR ηταν στο 1.6 (wtf?) ενω στην ομαδα FR στο 1.4. (wtf? ΙΙ) οι υδατ. ηταν στο 3.5 και 3.2 αντιστοιχα (που ισως να δικαιολογει τη χαμηλη καταναλωση πρωτεινης για υποθερμιδικη διατροφη). τα λιπαρα λιγοτερα απο 20%.
    2. η αυξηση της μυικης μαζας ηταν κυριως στο ανω μερος του σωματος που προπονηθηκε λιγοτερο σε σχεση με τα ποδια. το τελευταιο το βρισκω πολυ ενδιαφερον, εχει συζητηθει και παλιοτερα στο φορουμ (less is more σε περιοδο διαιτας κτλ).
    3. παρουσιαζονται διακυμανσεις αναλογα με το φυλο αλλα δεν τα χω κοιταξει.
    4. η αυξηση της εντασης ισως να ειναι ενα στοιχειο που δικαιολογει την αυξηση της μυικης μαζας.
    αν υπαρχει ενδιαφερον το συζηταμε περαιτερω.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-07-13 19:48 #27
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Πολύ καλό άρθρο Beef, μπράβο! Είναι αλήθεια, ότι και σε περίοδο γράμμωσης, με αυξημένη πρωτείνη αυξάνω μυικό ιστό και πολλές φορές που το αναφέρω τρώω και δούλεμα!

    Αυτό που θα συζητούσα όμως, είναι ότι εγώ είμαι φαν, ειδικά σε καταστάσεις υποθερμιδικής διατροφής (μιλάμε για πολύ χαμηλή έως καθόλου carb που λέει ο λόγος), στα 3γρ πρωτείνης/kg. Κατά προσωπική άποψη, γιατί θα διαφωνούσες με το παραπάνω;
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-07-13 18:03 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Michaelangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλό άρθρο Beef, μπράβο! Είναι αλήθεια, ότι και σε περίοδο γράμμωσης, με αυξημένη πρωτείνη αυξάνω μυικό ιστό και πολλές φορές που το αναφέρω τρώω και δούλεμα!

    Αυτό που θα συζητούσα όμως, είναι ότι εγώ είμαι φαν, ειδικά σε καταστάσεις υποθερμιδικής διατροφής (μιλάμε για πολύ χαμηλή έως καθόλου carb που λέει ο λόγος), στα 3γρ πρωτείνης/kg. Κατά προσωπική άποψη, γιατί θα διαφωνούσες με το παραπάνω;
    Εγω πιστευω οτι αν εχεις χημικη υποστηριξη τοτε αυξανεται ο μυικος ιστος σε περιοδο υποθερμικης διατροφης! Εαν εισαι 38 οπως εγω κ νατουραλ δεν νομιζω να καταφερεις τιποτα...Γνωμη μου παντα!!
    Τα αγαθα κοποις κτωνται!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-07-13 21:12 #29
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HIAB XS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πιστευω οτι αν εχεις χημικη υποστηριξη τοτε αυξανεται ο μυικος ιστος σε περιοδο υποθερμικης διατροφης! Εαν εισαι 38 οπως εγω κ νατουραλ δεν νομιζω να καταφερεις τιποτα...Γνωμη μου παντα!!
    30 είμαι κοντά, χωρίς χημική υποστήριξη. Προσωπικά σε μένα, με βλέπω να κάνει δουλίτσα. Γενικά ότι πρόγραμμα και να έχω προσπαθώ να έχω 3γρ.
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-07-13 10:05 #30
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    παιδια ευχαριστω για το feedback..
    κ γω 35 ειμαι κ δουλευει μια χαρα..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία