Σελίδα 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 105 από 148
  1. 06-08-12 13:53 #91
    Προεπιλογή
    Τσέκαρε αν θες εδώ κι' εδώ
    Όταν έχεις έναν στόχο κάθε εμπόδιο είναι απλά μια δοκιμασία για να δεις πραγματικά πόσο θες να φτάσεις το στόχο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-09-12 09:17 #92
    Προεπιλογή βοηθεια
    καλησπερα παιδια ειχα χρονια να μπω στπ φορουμ ειμαι απο πατρα και ψαχνω σχολη καλη με πολεμικη τεχνη αν γνωριζει κανεις..δεν λεω τι στυλ διοτι στην πατρα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα
    αρκει να ξερει οτι ειναι καλος δασκαλος λογικα take vo do θα προτεινετε καλα ειναι αμα ξερει κανεις..ειμαι θαυμαστης μεγαλος του ανθρωπου
    που δεν μπορουσε να τον βαρεσει κανεις bruce lee θα θελα να μαθω to jee kun do αλλαε δω δεν εχουν τα απλα σιγα μην εχουν τα συνθετα
    οτι και να πεις γι αυτον τον μαχητη ειναι λιγο τι δεν θα εδεινα για να τον ειχα δασκαλο ας με σακατευε καθε μερα χαλαλι του...αλλα τον φαγανε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-09-12 11:49 #93
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο weznem Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια ειχα χρονια να μπω στπ φορουμ ειμαι απο πατρα και ψαχνω σχολη καλη με πολεμικη τεχνη αν γνωριζει κανεις..δεν λεω τι στυλ διοτι στην πατρα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα
    αρκει να ξερει οτι ειναι καλος δασκαλος λογικα take vo do θα προτεινετε καλα ειναι αμα ξερει κανεις..ειμαι θαυμαστης μεγαλος του ανθρωπου
    που δεν μπορουσε να τον βαρεσει κανεις bruce lee θα θελα να μαθω to jee kun do αλλαε δω δεν εχουν τα απλα σιγα μην εχουν τα συνθετα
    οτι και να πεις γι αυτον τον μαχητη ειναι λιγο τι δεν θα εδεινα για να τον ειχα δασκαλο ας με σακατευε καθε μερα χαλαλι του...αλλα τον φαγανε..
    Μια συμβουλή... βλέπε λιγότερη TV
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-09-12 05:09 #94
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια συμβουλή... βλέπε λιγότερη TV
    φιλε μου απο το ποστ που διαβασες σε αυτο εδωσες τοσο μεγαλη εμφαση?αυτο διεκρινες οτι ηταν το σημαντικο να πεις την εξυπναδα σου? για να κρινεις κατι πρεπει να εισαι γνωστης του αντικειμενου
    επειδη τον θαυμαζω εχω διαβασει απειρα βιβλια δικα του και αλλων που αναφερονται στην ζωη του και εσυ κρινεις απο τις ταινιες που εχει δει μονο φανταζομαι..
    δυο πραγματα ειναι απειρα το συμπαν κ η ανθρωπινη βλακεια αν και για το συμπαν δεν ειμαι σιγουρος...αλμπερτ αινσταιν στο αφιερωνω το κερδιζεις αντικειμενικα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-09-12 14:03 #95
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο weznem Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου απο το ποστ που διαβασες σε αυτο εδωσες τοσο μεγαλη εμφαση?αυτο διεκρινες οτι ηταν το σημαντικο να πεις την εξυπναδα σου? για να κρινεις κατι πρεπει να εισαι γνωστης του αντικειμενου
    επειδη τον θαυμαζω εχω διαβασει απειρα βιβλια δικα του και αλλων που αναφερονται στην ζωη του και εσυ κρινεις απο τις ταινιες που εχει δει μονο φανταζομαι..
    δυο πραγματα ειναι απειρα το συμπαν κ η ανθρωπινη βλακεια αν και για το συμπαν δεν ειμαι σιγουρος...αλμπερτ αινσταιν στο αφιερωνω το κερδιζεις αντικειμενικα..
    Εντάξει,πολύ φορτσάτος επέστρεψες όμως!Χαρακτηρισμοί δεν χρειάζονται,ειδικα για μέλη που εχουν βοηθήσει όσο δεν φαντάζεσαι το φορουμ ,τεσπα....Αυτό που θα σου πρότεινα εγω να κάνεις είναι να ψάξεις όχι για δάσκαλο εφάμιλλο του lee αλλά για έναν άνθρωπο με μεταδοτικότητα και υπομονή....Όσο σπουδαίος μαχητής κι αν είναι κάποιος δεν σημαινει απαραίτητα οτι μπορεί να οδηγήσει κι αλλους σε αυτο το επίπεδο-πχ.οι κορυφαίοι αθλητές σπάνια γίνονται σπουδαίου προπονητές....Αυτό που με κρατάει σχεδόν 4 χρόνια στη σχολή taekwondo που παω είναι η διάθεση και η ατελείωτη υπομονή του Δάσκαλου να μας κάνει καλύτερους-αυτό θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για αρχή
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-09-12 14:18 #96
    Προεπιλογή
    ισως να χεις δικιο ισως ημουν υπερβολικος στο προηγουμενο ποστ μου ζητζω συγνωμη απο το φιλο..σε ευχαριστω παντως...εισαι ευχαριστημενος γενικα απο αυτην την πολεμικη τεχνη?ειμαι λιγο μπερδεμενος θεωρω οτι το ιδανικο ειναι συνδυασμος ενοργανης γυμναστικης και πολεμικης τεχνης, διοτι με την ενοργανη δυναμωνεις και ελεχγεις καθε μυ του σωματος σου αποκτας ανοιγματα ελαστικοτητα τι λες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-09-12 14:39 #97
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο weznem Εμφάνιση μηνυμάτων
    ισως να χεις δικιο ισως ημουν υπερβολικος στο προηγουμενο ποστ μου ζητζω συγνωμη απο το φιλο..σε ευχαριστω παντως...εισαι ευχαριστημενος γενικα απο αυτην την πολεμικη τεχνη?ειμαι λιγο μπερδεμενος θεωρω οτι το ιδανικο ειναι συνδυασμος ενοργανης γυμναστικης και πολεμικης τεχνης, διοτι με την ενοργανη δυναμωνεις και ελεχγεις καθε μυ του σωματος σου αποκτας ανοιγματα ελαστικοτητα τι λες?
    Απο το παραδοσιακό ταεκβοντο(ITF),ναι,είμαι αρκετά ευχαριστημένος γιατί καλύπτει αυτα που ήθελα-απώλεια βάρους στην αρχή/ενδυνάμωση/βασικές γνώσεις αυτοάμυνας....Πολλά εξαρτώνται και από το τι ακριβώς θες να πετύχεις-εμένα μου ταίριαξε ''κουτί'' και γι'αυτο δεν ψαχτηκα με κάτι άλλο-αυτο όμως δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα συμβεί το ίδιο και με σενα πχ...Η ελαστικότητα και τα ανοίγματα είναι εκ των ουκ ανευ στις ΠΤ, φυσικά και στο ITF ισχύει το ίδιο οπότε ποτέ δεν με απασχολούσε να κάνω και κάτι άλλο παράλληλα.....Μυική δύναμη θα επέλθει μέσω της προπόνησης σου και ακόμη καλύτερα μαζί με μερικές προπονήσεις αντιστάσεων(βάρη)-δεν θα χρειαστείς κάτι περισσότερο στην αρχή....
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-09-12 20:23 #98
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο το παραδοσιακό ταεκβοντο(ITF),ναι,είμαι αρκετά ευχαριστημένος γιατί καλύπτει αυτα που ήθελα-απώλεια βάρους στην αρχή/ενδυνάμωση/βασικές γνώσεις αυτοάμυνας....Πολλά εξαρτώνται και από το τι ακριβώς θες να πετύχεις-εμένα μου ταίριαξε ''κουτί'' και γι'αυτο δεν ψαχτηκα με κάτι άλλο-αυτο όμως δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα συμβεί το ίδιο και με σενα πχ...Η ελαστικότητα και τα ανοίγματα είναι εκ των ουκ ανευ στις ΠΤ, φυσικά και στο ITF ισχύει το ίδιο οπότε ποτέ δεν με απασχολούσε να κάνω και κάτι άλλο παράλληλα.....Μυική δύναμη θα επέλθει μέσω της προπόνησης σου και ακόμη καλύτερα μαζί με μερικές προπονήσεις αντιστάσεων(βάρη)-δεν θα χρειαστείς κάτι περισσότερο στην αρχή....
    αυτο που λες για το παραδοσιακο tekvodo που το εψαχνα λιγο με ενδιαφερει διοτι ολα τα αλλα ειναι ανεφικτα ιδιως στην πατρα σχολες ταεκβοντο ειναι εφικτο να βρεις ειναι το μονοαπο πολεμικες τεχνες πιο διαδεδομενο με πολλες σχολλες κουνκ φου αικιντο λογου χαρι δεν γινεται να βρεις εδω στην αθηνα μπορει..το θεμα μου ειναι πως θα αντιληφθω αν καποιος διδασκει το παραδοσιακο ταεκβοντο και οχι την βερσιον της αθλητικης μορφης ελεω ολυμπιακου
    αθληματος,διοτι αν ρωτησω καποια σχολη φανταζομαι οτι για να μου τα παρουν ολοι θα μου πουν οτι μαθαινουν κ το παραδοσιακο οποτε υπαρχει κατι που θα καταλαβω μιας και εισαι γνωστης του αντικειμενου...ευχαριστω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-09-12 21:19 #99
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο weznem Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου απο το ποστ που διαβασες σε αυτο εδωσες τοσο μεγαλη εμφαση?αυτο διεκρινες οτι ηταν το σημαντικο να πεις την εξυπναδα σου? για να κρινεις κατι πρεπει να εισαι γνωστης του αντικειμενου
    επειδη τον θαυμαζω εχω διαβασει απειρα βιβλια δικα του και αλλων που αναφερονται στην ζωη του και εσυ κρινεις απο τις ταινιες που εχει δει μονο φανταζομαι..
    δυο πραγματα ειναι απειρα το συμπαν κ η ανθρωπινη βλακεια αν και για το συμπαν δεν ειμαι σιγουρος...αλμπερτ αινσταιν στο αφιερωνω το κερδιζεις αντικειμενικα..
    Αν χάνεις τόσο εύκολα την ψυχραιμία σου, οι ΠΤ ίσως να μην είναι τόσο καλή επιλογή προς το παρόν.

    Στο λέω πολύ σοβαρά, γιατί στα 16 χρόνια που ασχολούμαι με το Kung Fu, ως εκπαιδευτής και ως μελλοντικός Δάσκαλος, έχω την απαραίτητη εμπειρία να διακρίνω ορισμένα πράγματα στον χαρακτήρα κάποιου, ιδιαίτερα μιας και έχω διδάξει αρκετά άτομα ως τώρα.

    Επειδή όμως εγώ είμαι αρκετά ψύχραιμος, θα σου δώσω μερικές συμβουλές ακόμα:

    - Μην κρίνεις κάποιον μέσα από ένα forum, ιδιαίτερα όταν δεν ξέρεις ποιος είναι, τι κάνει και τι γνωρίζει

    - Μην βγάζεις συμπεράσματα από ταινίες και βιβλία. Το Kung Fu και γενικά οι ΠΤ είναι ζωντανή γνώση, αν με καταλαβαίνεις. Αν ήταν κάτι που μαθαίνεται από βιβλία, θα χαμε γεμίσει masters.

    - Κράτα μια επιφύλαξη απέναντι στις μυθοποιήσεις, ιδιαίτερα όταν τα λεφτά είναι πολλά και ακόμα και σήμερα πολύς κόσμος ωφελείται οικονομικά

    Και, τέλος, μιας και χρησιμοποίησες ένα ρητό του Einstein και μου το αφιέρωσες, θα κάνω και εγώ το ίδιο για σένα με ένα ρητό ενός Κινέζου σοφού:

    «Τα αληθινά λόγια δεν είναι πάντα όμορφα.
    Τα όμορφα λόγια δεν είναι πάντα αληθινά»
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-09-12 21:46 #100

    Εγγραφή
    29-08-2012
    Περ.
    ΚΡΗΤΗ-ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Muai thai φιλιπινέζικο στυλ με πολλή μεγάλη ύλη αν και έιναι γνωστό κυρίως για τους σκληρούς αγώνες με τα πλήρης επαφής χτυπήματα με πόδια, γόνατα, γροθιές, αγκώνες κλπ...




    το muay thai ειναι ταιλανδεζικο στυλ οχι φιλιπινεζικο(απλα σε διωρθωσα οχι με κακη πρωθεση εννοειται).
    «Ο πόνος είναι προσωρινός. Μπορεί να διαρκέσει ένα λεπτό, ή μια ώρα, ή μια μέρα, ή έναν χρόνο, αλλά στο τέλος θα υποχωρήσει και κάτι άλλο θα πάρει τη θέση του. Αν όμως εγκαταλείψεις, αυτό διαρκεί για πάντα.»
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-09-12 22:00 #101
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalis05031985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Muai thai φιλιπινέζικο στυλ με πολλή μεγάλη ύλη αν και έιναι γνωστό κυρίως για τους σκληρούς αγώνες με τα πλήρης επαφής χτυπήματα με πόδια, γόνατα, γροθιές, αγκώνες κλπ...




    το muay thai ειναι ταιλανδεζικο στυλ οχι φιλιπινεζικο(απλα σε διωρθωσα οχι με κακη πρωθεση εννοειται).
    και ποια ειναι εν τελει η διαφορα αυτων το δυο?
    φιλε μου διαφωνω δεν παιζει ρολο το αν θα μαθεις μια πολεμικη τεχνη για να κανεις ζημια στον αλλον αν εχεις τετοιες προθεσεις που σημαινει οτι επιζητας κατι τετοιο απλα κουβαλας μια πεταλουδα παντα και τον τελειωνεις διοτι ο εφνιδιασμος ειναι στοιχειο που ολοι λιγο πολυ δεν δινουν την δεουσα σημασια... αν ερθει ενα παιδακι13 χρονων να σε πειραξει σε κατι το λαθος του να μην νιωσεις απειλη αυξανει τις πιθανοτητες να σε εφινιαδιασει ισως και θανασιμα διοτι δεν εδωσες την δεουσα προσοχη δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα ελπιζω να καταλαβες τι ηθελα να πω με το παραδειγμα..
    καμια φορα τα φαινομενα απατουν καλο ειναι να μαθουμε ολοι να βλεπουμε πισω απο τις λεξεις...και για να γινει αυτο πρεπει να ανακαλυψεις των εαυτο σου , πρεπει να δεις ποιος εισαι, περα απο τις διαθλασεις που αποτελειται ολη σο η ζωη bruce lee...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-09-12 22:25 #102

    Εγγραφή
    29-08-2012
    Περ.
    ΚΡΗΤΗ-ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΦΙΛΙΠΙΝΕΖΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ eskrima ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΟΠΛΑ(ΜΑΧΑΙΡΙΑ, ΞΙΦΟΙ ΚΑΙ ΡΑΒΔΙΑ). ΕΝΩ ΤΟ MUAY THAI ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΩΘΕΣΗ ΣΤΑ ΛΕΩ.
    «Ο πόνος είναι προσωρινός. Μπορεί να διαρκέσει ένα λεπτό, ή μια ώρα, ή μια μέρα, ή έναν χρόνο, αλλά στο τέλος θα υποχωρήσει και κάτι άλλο θα πάρει τη θέση του. Αν όμως εγκαταλείψεις, αυτό διαρκεί για πάντα.»
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-09-12 23:19 #103
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο weznem Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που λες για το παραδοσιακο tekvodo που το εψαχνα λιγο με ενδιαφερει διοτι ολα τα αλλα ειναι ανεφικτα ιδιως στην πατρα σχολες ταεκβοντο ειναι εφικτο να βρεις ειναι το μονοαπο πολεμικες τεχνες πιο διαδεδομενο με πολλες σχολλες κουνκ φου αικιντο λογου χαρι δεν γινεται να βρεις εδω στην αθηνα μπορει..το θεμα μου ειναι πως θα αντιληφθω αν καποιος διδασκει το παραδοσιακο ταεκβοντο και οχι την βερσιον της αθλητικης μορφης ελεω ολυμπιακου
    αθληματος,διοτι αν ρωτησω καποια σχολη φανταζομαι οτι για να μου τα παρουν ολοι θα μου πουν οτι μαθαινουν κ το παραδοσιακο οποτε υπαρχει κατι που θα καταλαβω μιας και εισαι γνωστης του αντικειμενου...ευχαριστω...
    Κατι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί γιατί απλούστατα το άθλημα του taekwondo ανήκει σε άλλη Ομοσπονδία-WTF-το παραδοσιακό ITF είναι πολεμική τέχνη άρα είναι δυο πράγματα τελείως ξεχωριστά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-09-12 18:14 #104
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί γιατί απλούστατα το άθλημα του taekwondo ανήκει σε άλλη Ομοσπονδία-WTF-το παραδοσιακό ITF είναι πολεμική τέχνη άρα είναι δυο πράγματα τελείως ξεχωριστά.
    ενταξει καταλαβα τι εννοεις αρα εγω πρεπει να ψαξω αν υπαρχει,σχολη απο την itf ομοσπονδια πρακτικα πως γεινεται εισερχομενος σε καθε σχολη ζηταω να μου δειξουν καποιο εγγραφο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-09-12 15:29 #105
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Περαν του wing-chun ξερει κανεις τι παιζει-ειναι καλα τα παρακατω?:

    -Jeet Kune Do
    -ChapKoon Do
    -Wu Shu
    -Eagle Claw(Lao)
    -Hung Gar
    -Choy Lee Fut
    -fu jow pai
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία