Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 73
  1. 25-06-09 12:29 #1
    Προεπιλογή Υπερθυρεοειδισμος
    Χτες εκανα εξετασεις αιματος και βρεθηκε πως εχω υπερθυρεοειδισμο.Θα παω σε γιατρο και προφανως θα μου δωσει χαπι.Υπαρχει καποιος εδω που εχει υπερθυρεοειδισμο να μου πει συμβουλες σε σχεση με την ασκηση και αν θα μπορω να συνεχισω τα συμπληρωματα πρωτεινης που παιρνω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-06-09 13:18 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο philipposmich Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες εκανα εξετασεις αιματος και βρεθηκε πως εχω υπερθυρεοειδισμο.Θα παω σε γιατρο και προφανως θα μου δωσει χαπι.Υπαρχει καποιος εδω που εχει υπερθυρεοειδισμο να μου πει συμβουλες σε σχεση με την ασκηση και αν θα μπορω να συνεχισω τα συμπληρωματα πρωτεινης που παιρνω;
    Εξετασεις για τις ορμονες του θυροειδη εκανες σε πυρηνικο εργαστηριο?Αν οχι δοκιμασε και εκει!
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-06-09 14:30 #3
    Προεπιλογή
    δεν επηρεαζεται η λειτουργεια του θυροειδους αδενα απο τα συμπληρωματα πρωτεινης να προσεχεις αν 8ελεις αμα περνεις βιταμινες το πρωι μετα το χαπι σου,να μην εχουν ιωδιο η εστω να εχουν λιγο γιατι επηρεαζουν τη λειτουργεια..
    καπου ειχα διαβασει και για την τυροσινη πως καπως μπλεκεται με το θυροειδη αλλα δε θυμαμαι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-06-09 15:10 #4
    Προεπιλογή
    ο διατροφικος περιορισμος στον υπερθυρεοειδισμο εχει να κανει με την προσληψη Ιωδιου. Καθημερινη πολυ υψηλη προσληψη ιωδιου μπορει να προκαλεσει υπερθυρεοειδισμο ή να τον επιδεινωσει.

    τωρα με το Ιωδιο που εχουν συμπληρωματα και αν υπαρχουν ειδικα για τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν πιο ειδικοι εδω να σου πουν.

    απλα μια πολυβιταμινη βλεπω οτι εχει μεσα υπερβολικη ποσοτητα ιωδιου, εκει θα εκανα πισω και δε θα παιρνα.

    ωστοσο δε νομιζω , η γυμναστικη να ειναι εναντιον, αν μπορει να επιτευχθει μια σωστη διατροφη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-06-09 15:19 #5
    Προεπιλογή
    Εδω και χρονια κανω μια σωστη διατροφη.Ασκουμαι 3 φορες την εβδομαδα.Ειναι ενας τροπος ζωης που δε θα ηθελα να σταματησω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-06-09 17:06 #6
    Προεπιλογή
    εγώ ξέρω ότι στην περίπτωση του ΥΠΕΡθυρεοειδισμού πρέπει να γίνει ολική αφαίρεση του Θυρεοειδούς και μετά παίρνεις χάπι που καλύπτει την αντίτσοιχη ποσότητα Τ4 που θα έπρεπε κανονικά να εκκρίει ο Θυρεοειδής.

    Η διαφορά με τον Υποθηρεοειδισμό/Hashimoto είναι ότι στον Υπερθυρεοειδισμό ο Θυρεοειδής παράγει περισσότερη ορμόνη από το κανονικό και επειδή δεν υπάρχει τρόπος να διωρθωθεί αυτό με χάπια γίνεται η ολική αφαίρεση.

    Στην περίπτωση που υπάρχει ΥΠΟθυρεοειδισμός/Hashimoto τα πράγματα είναι πολύ πιό απλά αρκει να το προλάβεις στην αρχή.
    Απλά κάθε πρωί παίρνεις ένα χαπάκι Τ4 και καλύπτεις τις ορμονικές σου ανάγκες, το ποσα mg θα στο κανονίσει ο γιατρός και θα πάρει κανά χρόνο μέχρι να βρεί την σωστή δόση, δηλαδή 3-4 επισκέψεις θα τίς κάνεις σίγουρα κάθε 3 μηνες τον πρώτο χρόνο.

    Εσύ τελικά έχεις καταλάβει τί έχεις;;
    ΥΠΕΡ ή ΥΠΟ-θυρεοειδισμό;;;;;

    Γράψε μας το
    TSH, T4, FT4
    από τις εξετάσεις σου να δούμε τί έχεις τελικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy : 25-06-09 στις 17:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-06-09 17:17 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά με τον Υποθηρεοειδισμό/Hashimoto είναι ότι στον Υπερθυρεοειδισμό ο Θυρεοειδής παράγει περισσότερη ορμόνη από το κανονικό και επειδή δεν υπάρχει τρόπος να διωρθωθεί αυτό με χάπια γίνεται η ολική αφαίρεση.
    μα αφου υπαρχουν αντιθυρεοειδικα φαρμακα.

    υπαρχει και η επιλογη της ολικης αφαιρεσης του αλλα δεν ειναι αμεση, εξαρταται απο καποιους παραγοντες που επειδη δεν ξερουμε το συγκεκριμενο περιστατικο και δε μιλαμε γενικα για το θυρεοειδη σε αυτο το τοπικ καλυτερα να μην τους αναφερουμε εδω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-06-09 17:30 #8
    Προεπιλογή
    Υπερ εχω και ειναι σιγουρο πως δε χρειαζεται εγχειριση σε αυτη την περιπτωση.Με ενδιαφερει πιο πολυ για το γυμναστηριο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-06-09 12:01 #9
    Προεπιλογή
    Μολις γυρισα απο την ενδοκρινολογο.Λογω υπερθυρεοειδισμου υπαρχει ταχυκαρδια και υπερταση(οχι πολυ ευτυχως).Ξεκινησα χαπι.Οποτε μεχρι να ρυθμιστει λιγο κομμενο το γυμναστηριο πιο πολυ για την καρδια και οχι για κανενα αλλο λογο.Δυστυχως το ιδιο ισχυει και για οτιδηποτε περιεχει ιωδιο.Μπανιο στη θαλασσα,θαλασσινα, πολυβιταμινες με ιωδιο και κομμενη και η πρωτεινη(οχι για ιωδιο).Καλυτερα να προσεχει το ιωδιο οποιος εχει γενικα ταση για θυρεοειδη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-06-09 12:03 #10
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.906
    Προεπιλογή
    Ό,τι πει ο γιατρός...

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-06-09 13:44 #11
    Προεπιλογή
    Πες μου τη γνωμη σου εσυ.Σιγουρα καποιος που ασχολειται με το χτισιμο του σωματος του θα εχει αντιμετωπισει αυτη την περιπτωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-06-09 16:24 #12
    Προεπιλογή
    καλό είναι μέχρι να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής σου να κάνεις προσεκτική ζωή, μετά θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
    Το θέμα είναι ότι σε αυτή την φάση ήδη κάποιες λειτουργίες έχουν επηρεαστεί μόλις όμως επανέλθουν στο φυσιολογικό τους θα μπορείς να ξανοιχτείς.
    Και πάντα με την συμβουλή του γιατρού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-07-09 22:34 #13
    Προεπιλογή
    Θα μου επιτρεπατε σε αυτο το τοπικ να ζητησω απο καποιον εμπειρο (π.χ. MuscleBoss) να μου δωσει μια ρουτινα για την περιπτωση μου για να κανω στο σπιτι με βαρακια που διαθετω;Μεχρι να επιστρεψω στο γυμναστηριο.Ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-07-09 10:38 #14
    Το avatar του χρήστη skrwz21

    Εγγραφή
    19-01-2009
    Περ.
    Athina
    Μηνύματα
    458
    Προεπιλογή
    Στην περιπτωση του ΥΠΟ-θυρεοειδισμου τι πρεπει να κανουμε και πως το αντιμετωπιζουμε εκτος απο τα γνωστα χαπια που δινουν οι γιατροι ?

    (για γυναικα ειναι οχι για μενα )

    Μηπως ειναι καποιες τροφες που πρεπει να προσεξουμε ιδιαιτερα (παραλειψουμε, προσθεσουμε) στην διατροφη μας ?
    Οταν κανεις συνεχεια διαιτα και μετα απο ενα διαστημα η οταν σταματησεις την διαιτα για λιγο, βαζεις αποτομα κιλα παλι, αυτο πως μπορει να αντιμετωπιστει ?
    Ρωτα γιατι ισως υπαρχουν συγκεκριμενα φαγητα που πρεπει να προσεχτουν..
    Practice makes perfect !
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-10-09 15:15 #15
    Προεπιλογή Υποθυρεοειδισμος και συμπληρώματα
    Γεια σας έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού και ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω συμπληρώματα και λιποδιαλύτες. Αν και ρωτησα μεσο e-mail εναν Ορθοπαιδικό-Χειρουργό, Αθλητλίατρο μου ειπε (Συμπληρώματα μπορείς να πάρεις. Αν όμως παίρνεις θυρεοειδικές ορμόνες δεν μπορείς να πάρεις λιποδιαλύτες εκτός από CLA,
    l-carnitine και πράσινο τσάι).Απλα θα ηθελα και την γνωμη σας για να εμαι πιο σιγουρος
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία