Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 135 από 148
  1. 26-01-13 20:14 #121
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο friksos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ριξε μια ματια και θα δεις.Δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις απαντηση ετσι..
    Εε νταξ απλα αμα ξερετε εσεις τι θα μου ειναι καλυτερο να μαθω για περιπου 5 μηνες και τι θα με βοηθησει καλυτερα να χασω κιλα και να ειμαι καλυτερα γενικα και οχι για να παιζω ξυλο στο δρομο. Θα ηθελα κιολας να μαθω καποια σχολη στην Αθηνα που να μην ειναι τοσο ακριβα και ο δασκαλος να ειναι καλος γτ συνηθως στις μερες μας ολοι οι δασκαλοι το ιδιο ειναι για αυτο..!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-01-13 00:28 #122
    Προεπιλογή
    thai box κ τα μυαλα στα καγκελα,οποιος ψαχνει για σχολη στο αιγαλεω για thai,ας μου στειλει να του πω
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-02-13 17:21 #123
    Προεπιλογή
    τα αθληματα kick boxing - thai boxing- box- mma οσο σκληρα κ να ειναι ειναι αθληματα με ορους κ προστατευτικα ξαναλέω αλο να δωσεις γροθια χωρεις γαντι κ αλο με γαντι διαχωρειστε το τι θελετε να κανετε ,η αυτο αμυνα ειναι καθαρα για τον δρομο κ οταν λεω αυτο αμυνα ενοω 3 κινησεις κ κατω ο αλος θεμα 30 δευτερολεπτων χτυπημα στα ματια ,γενιτικα,καροτιδα,αυχενα,σημεια πιεσης κλπ κ αλο πραγμα η πολεμικη τεχνη. παραδειγμα boxer πρωταθλητης εφαγε χτυπημα στα ματια με δαχτυλα κ οχι δεν αντεδρασε μονο της ετρωγε πολυ απλα γτ δεν ειχε εκπεδευτει για κατι τετοιο. οσοι κανετε πολεμικες τεχνες - αυτο αμυνα κλπ να βρειτε κ καποιον φιλο - συναθλητης σας κ να κανετε sparing εντονο να δειτε τι απο αυτα που μαθενετε ειναι εθικτα - λυτα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-02-13 18:29 #124
    Προεπιλογή κίνδυνοi box
    Poioi einai oi pi8anoi traumatismoi sto erasitexniko box?Borei na spasei miti apo sparing me kaska?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-02-13 20:13 #125
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Φιλε Μανο γραφε με Ελληνικα ειναι κανονας του forum......
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-03-13 03:15 #126
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αθληματα kick boxing - thai boxing- box- mma οσο σκληρα κ να ειναι ειναι αθληματα με ορους κ προστατευτικα ξαναλέω αλο να δωσεις γροθια χωρεις γαντι κ αλο με γαντι διαχωρειστε το τι θελετε να κανετε ,η αυτο αμυνα ειναι καθαρα για τον δρομο κ οταν λεω αυτο αμυνα ενοω 3 κινησεις κ κατω ο αλος θεμα 30 δευτερολεπτων χτυπημα στα ματια ,γενιτικα,καροτιδα,αυχενα,σημεια πιεσης κλπ κ αλο πραγμα η πολεμικη τεχνη. παραδειγμα boxer πρωταθλητης εφαγε χτυπημα στα ματια με δαχτυλα κ οχι δεν αντεδρασε μονο της ετρωγε πολυ απλα γτ δεν ειχε εκπεδευτει για κατι τετοιο. οσοι κανετε πολεμικες τεχνες - αυτο αμυνα κλπ να βρειτε κ καποιον φιλο - συναθλητης σας κ να κανετε sparing εντονο να δειτε τι απο αυτα που μαθενετε ειναι εθικτα - λυτα .
    ακριβώς όπως τα λες είναι. Λόγο του μαρκετινγ υπάρχουν πολλές παρεξηγήσεις.... Μέχρι που άκουσα πριν μέρες οτι σε στρατιώτες δίδασκαν tae kwon do....Αντε να σε δω να κάνεις λάκτισμα με αρβίλες, φόρτο όπλα κτλ... για χάρη του μάρκετινγκ θυσιάζονται πολλές αλήθειες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-07-13 20:54 #127
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jojosmj Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αθληματα kick boxing - thai boxing- box- mma οσο σκληρα κ να ειναι ειναι αθληματα με ορους κ προστατευτικα ξαναλέω αλο να δωσεις γροθια χωρεις γαντι κ αλο με γαντι διαχωρειστε το τι θελετε να κανετε ,η αυτο αμυνα ειναι καθαρα για τον δρομο κ οταν λεω αυτο αμυνα ενοω 3 κινησεις κ κατω ο αλος θεμα 30 δευτερολεπτων χτυπημα στα ματια ,γενιτικα,καροτιδα,αυχενα,σημεια πιεσης κλπ κ αλο πραγμα η πολεμικη τεχνη. παραδειγμα boxer πρωταθλητης εφαγε χτυπημα στα ματια με δαχτυλα κ οχι δεν αντεδρασε μονο της ετρωγε πολυ απλα γτ δεν ειχε εκπεδευτει για κατι τετοιο. οσοι κανετε πολεμικες τεχνες - αυτο αμυνα κλπ να βρειτε κ καποιον φιλο - συναθλητης σας κ να κανετε sparing εντονο να δειτε τι απο αυτα που μαθενετε ειναι εθικτα - λυτα .
    Συμφωνώ, μόνο εν μέρη μαζί σου φίλε. Και εξαρτάται βέβαια και το άθλημα η τη τέχνη. Κάποιες είναι απλώς για εκγύμναση η Ολυμπιακά Αθλήματα με κανόνες κ.τ.λ. Καταρχήν, κάποιοι δεν μας αρέσει να παίζουμε μάπες ''βρώμικα''. Κατά δεύτερον, πιστεύω και με δάχτυλα στα μάτια, δύσκολα θα τις φάει μποξέρ, αλλά όλα τυχαίνουν! Εξάλλου στα περισσότερα ΜΑ και ΠΤ, θεωρητικά μαθαίνεις να αποφεύγεις οτιδήποτε από τον άλλον! Και εννοείται, ξέρεις ότι αν δεν είσαι με κανόνες, παίζουν πολλά και προστατεύεσαι παντού! Όσο για το γάντι, απλά αντέχεις παραπάνω και όταν λείπει, ''συνήθως'' είναι υπέρ σου! Γενικά, δύσκολα έχω δει κάποιον καλό σε τέτοιο άθλημα (ακόμα και μέτριο), να τις τρώει από κοινό ''θνητό''! Και διαφωνώ και με τη τελευταία σου φράση. Προσωπική άποψη πάντα!
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-08-13 02:23 #128
    Το avatar του χρήστη JohnyB

    Εγγραφή
    08-08-2008
    Περ.
    Στον κοσμο μ
    Μηνύματα
    177
    Προεπιλογή
    Ο όρος kick boxing επινοήθηκε και προωθήθηκε από τον Ιάπωνα Osamu Noguchi ως ονοµασία του συγκεκριµένου αθλήµατος που δηµιουργήθηκε τη δεκαετία του ’50 και συνδυάζει στοιχεία Muay Thai και karate. Πολλές φορές το kick boxing συγχέεται µε το Muay Thai ή αλλιώς Thai Boxing.Τα δύο αυτά αθλήµατα έχουν αρκετές οµοιότητες, αλλά στο Thai Boxing επιτρέπονται και χτυπήµατα κάτω από τη µέση, όπως και χτυπήµατα µε τα γόνατα και τους αγκώνες.
    Στη δεκαετία του 1970 άρχισαν να διεξάγονται οι πρώτοι αγώνες kick boxing, ενώ το 1977 ιδρύθηκε και η παγκόσµια οµοσπονδία του αθλήµατος, η World Kick boxing Association (WKA). Το αγωνιστικό kick boxing χωρίζεται στο ερασιτεχνικό, στο οποίο οι αθλητές φοράνε προστατευτικά αξεσουάρ, και στο επαγγελµατικό, στο οποίο δεν επιτρέπεται η χρήση τους.
    Η µεγαλύτερη διοργάνωση kick boxing σε παγκόσµιο επίπεδο είναι το Κ-1. Την Ελλάδα στο επαγγελµατικό kick boxing εκπροσωπεί ο παγκόσµιος πρωταθλητής Μιχάλης Ζαµπίδης, ο οποίος µε τις νίκες του στο Γιαπωνέζικο και στο Αυστραλιανό Κ-1 έχει κερδίσει µια θέση ανάµεσα στους κορυφαίους kick boxers του κόσµου. Το άθληµα έχει πολλά αγωνιστικά στιλ και σε καθένα από αυτά υπάρχουν πολλές διαφορετικές διαβαθµίσεις -το full contact, semi contact, light ή medium contact, body contact και τα low kicks. Επίσης, υπάρχουν πολλά αθλήµατα που σχετίζονται µε το kick boxing και ποικίλλουν ανάλογα µε τη χώρα προέλευσής τους. Το πιο γνωστό από αυτά είναι το Muay Thai ή Thai Boxing, που είναι το εθνικό άθληµα της Ταϊλάνδης και αποτελείται από το παραδοσιακό Muay Thai, το Muay Boran και το αγωνιστικό. Άλλο γνωστό στιλ του kick boxing είναι το Savate, το οποίο προέρχεται από τη Γαλλία και οι τεχνικές του είναι σχεδόν ίδιες µε αυτές του αµερικάνικου kick boxing.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-08-13 02:36 #129
    Το avatar του χρήστη JohnyB

    Εγγραφή
    08-08-2008
    Περ.
    Στον κοσμο μ
    Μηνύματα
    177
    Προεπιλογή
    Οσο αφορα την αυτοάμυνα δεν ειναι μια τέχνη ουτε ενα άθλημα ειναι τεχνικές που προερχοντε απο συνδυασμό τεχνων και καθε δασκαλος χρησιμοποιεί τις δικες του!Απλα το στανταρ ειναι οτι επικεντρονομαστε στα αδύναμα σημεία του σώματος που δεν αλλάζουν οσο γυμνασμένος κι αν εισαι το θεμα ειναι κατα πόσο θα τα προστατεύσεις και θα αποφύγεις τυχόν χτυπήματα εκει η κατα πόσο ξερει ο αλλος που και πόσο καλα θα χτυπήσει..........
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-02-14 05:06 #130
    Προεπιλογή Ninjutsu
    Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει κάποια σχολή Ninjutsu στη Θεσσαλονίκη? Είχα ακούσει ότι υπήρχε σχολή του Bujinkan Dojo στο ΒΑΟ (Βυζαντινός Αθλητικός Όμιλος) αλλά έκλεισε και κάτι είχε πάρει το αυτί μου για Πολίχνη χωρίς να καταφέρω να το εξακριβώσω...

    Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, ας με ενημερώσει εδώ ή σε προσωπικό μήνυμα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλές προπονήσεις σε όλους!
    Τα χρυσά σλόγκαν των σωστών έλλήνων Bodybuilders:
    - " Όποιος έχει πιό ωραίο σώμα από εμένα, παίρνει αναβολικά και δε θα του σηκώνεται σε 3 χρόνια."
    - " Παίρνεις πρωτείνη? Εχω είμαι φυσικός, ρε φίλε."
    - " Ποιά πόδια ρε φίλε, τί να τα κάνεις τα πόδια..? Παίξε ώμους!"
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-07-14 14:48 #131
    Προεπιλογή Αγωνιστική Σχολή Kick Boxing
    Επειδη ασχολουμαι με το kickbox αρκετο καιρο αλλα κανω σε γυμναστηριο οπου το αθλημα ειναι μονο για γυμναστικη ψαχνω να παω σε μια σχολη οπου θα με παει ενα βημα παρακατω (αγωνες κτλπ.)
    Περιοχη προτιμοτερο ηλιουπολη η καμια περιοχη τριγυρω.

    Δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπεται να αναφερονταο ονοματα σχολων εδω μεσα οποιος θελει ας μου στειλει pm.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-01-15 00:06 #132
    Προεπιλογή Πώς μπορούμε να πάρουμε δίπλωμα μιας πολεμικής τέχνης και από που.
    Καλησπέρα παιδία μπορεί να μου πει κάποιος πώς γίνεται να αποκτήσεις το δίπλωμα μιας πολεμικής τέχνης. Για Muay Thai. από καμιά ελληνική ομοσπονδία. ή από καμιά σχολή που να υπάρχει στην Ελλάδα;.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-01-15 15:33 #133
    Προεπιλογή Πώς μπορούμε να αποκτήσουμε ένα δίπλωμα από μια σχολή πολεμικών τεχνών.
    Καλησπέρα παιδία μπορεί να μου πει κάποιος πώς γίνεται να αποκτήσεις το δίπλωμα μιας πολεμικής τέχνης. Για Muay Thai. από καμιά ελληνική ομοσπονδία. ή από καμιά σχολή που να υπάρχει στην Ελλάδα;. Όπως αυτό εδώ στην φωτογραφία.Όποιος ξέρει να μου ας μου πει και ευχαριστώ ενδιαφέρ
    ον σας
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-01-15 16:41 #134
    Προεπιλογή
    Iron Thai
    Στις πολεμικές τέχνες σε αντιδιαστολή με τα πολεμικά αθλήματα, ουδεμία αξία έχουν χαρτάκια από πάπυρο όπως αυτό. Η αξιοσύνη και κατ' επέκταση η αναγνώριση έρχεται από δύο πράγματα, από την γενεολογία, δηλ ποιος ήταν ο δάσκαλος σου, ποιος ήταν ο δάσκαλος του δασκάλου σου κτλ και απο το ταταμι. Δηλαδή όχι από την ικανοτητα σου να επιδειξεις ένα χαρτί που σου λέει μπράβο έχεις 69 νταν, αλλά από την ικανότητα σου να ανταπεξέλθεις σε πραγματικές συνθήκες μάχης. Ο Δερβένης (δεν μπαίνω στον κόπο να εξηγήσω ποιος έίναι όποιος θέλει το ψάχνει στο νετ), έλεγε πολύ απλά, "όποιος θέλει ας με προκαλέσει στο ταταμι". Από ότι ξέρω τόσα χρόνια ουδεις τόλμησε.

    Αν αυτό που σε καίει είναι κάτι να γεμίζεις τον τοίχο, μπορεις να τυπωσεις ένα ο ίδιος κάτι όμορφο ή να πας σε οποιαδήποτε ομοσπονδία από τις δεκάδες που θα σου δώσουν νταν και χαρτακια δια αλληλογραφίας.

    Φιλικά
    Γιάννης
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-01-15 01:35 #135
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dynamic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iron Thai
    Στις πολεμικές τέχνες σε αντιδιαστολή με τα πολεμικά αθλήματα, ουδεμία αξία έχουν χαρτάκια από πάπυρο όπως αυτό. Η αξιοσύνη και κατ' επέκταση η αναγνώριση έρχεται από δύο πράγματα, από την γενεολογία, δηλ ποιος ήταν ο δάσκαλος σου, ποιος ήταν ο δάσκαλος του δασκάλου σου κτλ και απο το ταταμι. Δηλαδή όχι από την ικανοτητα σου να επιδειξεις ένα χαρτί που σου λέει μπράβο έχεις 69 νταν, αλλά από την ικανότητα σου να ανταπεξέλθεις σε πραγματικές συνθήκες μάχης. Ο Δερβένης (δεν μπαίνω στον κόπο να εξηγήσω ποιος έίναι όποιος θέλει το ψάχνει στο νετ), έλεγε πολύ απλά, "όποιος θέλει ας με προκαλέσει στο ταταμι". Από ότι ξέρω τόσα χρόνια ουδεις τόλμησε.

    Αν αυτό που σε καίει είναι κάτι να γεμίζεις τον τοίχο, μπορεις να τυπωσεις ένα ο ίδιος κάτι όμορφο ή να πας σε οποιαδήποτε ομοσπονδία από τις δεκάδες που θα σου δώσουν νταν και χαρτακια δια αλληλογραφίας.

    Φιλικά
    Γιάννης
    Φιλέ μου Dynamic σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο εγώ αυτό ακριβώς περίμενα να μου απαντήσει κάποιος. και βλέπω ότι στην τελευταία παράγραφο λες ότι μπορώ να το αποκτήσω από ομοσπονδία. ευχαριστώ για την απάντηση σου. τώρα που μπορώ να βρω μια ομοσπονδία για thai boxing στην Ελλάδα; από σχολή όπως το budo στην Θεσσαλονίκη μπορείς να το αποκτήσεις αυτό το δίπλωμα; γιατί αν δεν κάνω λάθος με αυτό το δίπλωμα μπορείς να ανοίξεις δίκια σου σχολή αν δεν κάνω λάθος. και ο λόγος; που το θέλω είναι να ανοίξω δίκια μ σχολή στην Θεσσαλονίκη γιατί είμαι από Θεσσαλονίκη. και βασικά για να το αποκτήσω πρέπει να πάω σε σχολή ή μόνο από ομοσπονδίες; θα χαρώ αν ξες να μου πεις; γιατί θέλω πολύ να ασχοληθώ με αυτή την τέχνη και θα κάνω τα πάντα για να κάνω αυτό που θέλω μιας και είμαι και νέος. επίσης ασχολούμαι με το thai boxing 2 χρόνια αλλά αυτοδίδακτος. θα περιμένω την απάντηση σου είτε είναι θετική είτε αρνητική. φιλικά Μάνος.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία