Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: 3 ή 6 Γευματα ?

Ψήφισαν
393. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 3 Γευματα

    79 20,10%
  • 6 Γευματα

    314 79,90%
Σελίδα 39 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 2937383940 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 571 έως 585 από 589
  1. 31-07-17 17:34 #571
    Προεπιλογή
    Θα προτιμουσα να μου λεγατε τι δουλευει σε εσας κ οχι επιστημονικες ερευνες.
    (Οχι οτι δεν με απασχολουν).
    Εδω μεσα εχω μαθει πολλα απο ανθρωπους που εκαναν υπερπροσπαθεια κ οχι επιστημονες.Ανθρωπους που διαβασα το log τους κ ετσι εφτασα εδω που ειμαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-07-17 17:44 #572
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Εγω προσωπικα εχω παρατηρησει οτι τα λιγα μεγαλα γευματα με βολευουν γιατι βαριεμαι να ετοιμαζω φαι συνεχεια και επειδη απολαμβανω το φαγητο παντα τεινω να τρωω "μεχρι σκασμου". Οποτε 2 γευματα, σπανια 3 με κανα σεικ το βραδυ. Τον καθενα οτι τον βολευει, μολις παρατηρησα οτι το poll σε αυτο το thread ειναι ανελλιπες, χρειαζοταν μια 3η επιλογη "Δεν πιστευω οτι ο χρονισμος παιζει ρολο" η κατι τετοιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-07-17 18:11 #573
    Προεπιλογή
    Αρα μονο επειδη σε βολευει για αυτο τρως 2-3 γευματα.εγω εχω παρατηρησει οτι χανω πιο πολλα κιλα με πολλα γευματα κ δεν πειναω ποτε επειδη τρωω συνεχεια κ επισης εχω παντα ελαφρυ στομαχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-07-17 20:16 #574
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου

    Πέρα ότι είναι πολύ δύσκολο να χωρέσεις στην ουσία όλα σου τα γεύματα σε ένα ή δύο, πέρα από το φούσκωμα και τη δυσφορία που θα νιώθεις ειδικά αν τρως υπερθερμιδικα, χωριά τη δυσκολία να κατέβουν, δε μπορώ να πιστέψω ότι έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε έναν άνθρωπο αν ξυπνάει πχ 8 και κοιμάται 12 και πάει γυμναστήριο στις 5 να τρώει όλες του τις θερμίδες μια ώρα πριν τον ύπνο με το να τα μοιράζει μες στη μέρα
    (ξέρω ακραίο παράδειγμα αλλά δε γίνεται σύγκριση με το 3 η 4 γεύματα που οι διαφορές είναι αμελητέες)

    Για μένα και η χρονική στιγμή παίζει ρόλο
    Για κάποιο λόγο όλοι τρώμε πρωινό
    Για κάποιο λόγο βάζουμε κουακερ στο πρωινό
    Για κάποιο λόγο μετά τη προπόνηση πίνουμε πρωτεΐνη
    Για κάποιο λόγο υπάρχουν τόσα κοινά στοιχεία στις περισσότερες διατροφές

    Και σίγουρα όχι επειδή είναι το ίδιο όπως και όποτε φας μες στη μέρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-08-17 00:50 #575
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάποιο λόγο όλοι τρώμε πρωινό
    Για κάποιο λόγο βάζουμε κουακερ στο πρωινό
    Για κάποιο λόγο μετά τη προπόνηση πίνουμε πρωτεΐνη
    Ποιοι είναι οι όλοι? Μην γενικεύεις Και ποιος είναι αυτός ο λόγος κατά τη γνώμη σου τέλος πάντων?

    Θέλω να γράψω κάτι που το σκεφτόμουν σε όλες τις συζητήσεις που γίνανε τις τελευταίες μέρες.

    Κανείς δε μειώνει την σημασία της εμπειρικής παρατήρησης.

    Παρότι δεν υπάρχουν γενικά special snowflakes και όλοι υπακούμε στις ίδιες γενικές αρχές της εμβιομηχανικής, υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις από άτομο σε άτομο τόσο σε θέματα προπόνησης όσο και διατροφής.

    Άρα λοιπόν αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι και θεωρεί ότι "δουλεύει πάνω του" δεν έχει λόγο να το αλλάξει. Το θέμα είναι ότι για να βεβαιωθεί ότι η αλλαγή χ που έκανε επέφερε το ψ αποτέλεσμα, θα πρέπει να φροντίσει όλες οι υπόλοιπες παράμετροι να είναι ίδιες. Ενδεικτικά: ξεκούραση, στρες από τη δουλειά και από άλλες υποχρεώσεις, ύπνος, ηλικία, προπονητική ηλικία κλπ κλπ.

    Ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι μπορεί πράγματι να ελέγξει επιτυχώς τις παραπάνω παραμέτρους για τον εαυτό του και να βγάλει συμπεράσματα, στην περίπτωση που προσπαθεί να βγάλει συμπεράσματα από τους άλλους για τον εαυτό του ή αντίστροφα να προτείνει στους άλλους με βάση τον εαυτό του η κατάσταση γίνεται ιδιαιτέρως πολύπλοκη, αφού θα πρέπει να ληφθούν υπόψη σε συνάρτηση οι παραπάνω παράμετροι τόσο γι' αυτόν όσο και για τους υπόλοιπους.

    Κάπου εδώ έρχονται οι έρευνες που τις επικαλούμαστε μερικοί όλη την ώρα. Προσπαθούν δηλαδή να κρατήσουν σταθερές όλες τις παραπάνω παραμέτρους ώστε να μελετηθεί πραγματικά η επίδραση του διατροφικού ή προπονητικού ερεθίσματος χ σε συγκεκριμένη πληθυσμιακή ομάδα. Αν υπάρχουν περιορισμοί, οι έρευνες τους αναφέρουν ώστε να κριθεί η αξιοπιστία τους.

    Άρα λοιπόν οι έρευνες δεν είναι κάτι περισσότερο από εμπειρική παρατήρηση και εξαγωγή συμπερασμάτων δοσμένη με οργανωμένο τρόπο.

    Καλώς ή κακώς λοιπόν, αυτό είναι ό,τι καλύτερο διαθέτουμε τη δεδομένη χρονική στιγμή. Αν στο μέλλον γίνει μια έρευνα με μεγαλύτερο δείγμα, λιγότερους περιορισμούς κλπ από τις υπάρχουσες και αποδείξει ότι τα 10 γεύματα την ημέρα βελτιώνουν κατά 1% την αύξηση μυικής μάζας, εγώ πρώτος θα γράφω σε όποιον ρωτάει ότι η βέλτιστη μέθοδος είναι τα 10 γεύματα.

    Μέχρι τότε όμως, ας βασίζουμε τις απαντήσεις μας στα υπάρχοντα δεδομένα.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-08-17 02:19 #576
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων


    Για μένα και η χρονική στιγμή παίζει ρόλο
    Για κάποιο λόγο όλοι τρώμε πρωινό
    Για κάποιο λόγο βάζουμε κουακερ στο πρωινό
    Για κάποιο λόγο μετά τη προπόνηση πίνουμε πρωτεΐνη
    Για κάποιο λόγο υπάρχουν τόσα κοινά στοιχεία στις περισσότερες διατροφές

    Και σίγουρα όχι επειδή είναι το ίδιο όπως και όποτε φας μες στη μέρα
    Με τα νούμερα απαντάω σε κάθε point με την σειρά

    1) Κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι ο χρονισμός των γευμάτων δεν παίζει ρόλο...Απλά συγκριτικά με τις συνολικές θερμίδες και τα macros όχι τόσο σημαντικό. ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαφορά θα δεις αν πιεις πρωτεϊνη αμέσως μετά την προπόνηση ή φας μετά απο μισή,μία ώρα. Αν όμως δεν συμπληρώσεις τον θερμιδικό στόχο θα έχεις διαφορά ακόμα και αν έχεις πιει την πρωτεϊνη μετά την προπό.

    2) Σχετικό είιναι αυτό...άλλοι κάνουν προπόνηση με άδειο στομάχι το πρωί. Η πλειοψηφία τρώει...Αν μιλάμε για μυϊκή ανάπτυξη είναι καλό να τρως γτ όλο το βράδυ που κοιμάσαι δεν έχει καύσιμα ο οργανισμός...

    3) Κουάκερ...ειναι φθηνά, δεν χαλάνε εύκολα, ειναι καλός μπαλαντερ γενικά και έχουν και καλή θρεπτική αξία...Έχω σταματήσει να τα χρησιμοποιώ μήνες γτ βαρέθηκα να προσπαθώ να τα κάνω να έχουν υποφερτή γεύση

    4) Δεν χρησιμοποιώ συμπληρώματα καθόλου δεν γνωρίζω...Αν δεν πας για μίστερ Ολύμπια νομίζω δεν έχεις φόβο αν απλά φας μόλις γυρίσεις σπίτι. Πιθανόν βέβαια να έχεις ένα edge με έναν δίδυμο αδερφό σου που κάνετε ακριβώς ίδια προπόνηση-διατροφή αλλά αυτός δεν χρησιμοποιεί...ίσως λόγω γρηγορότερης απορόφησης-ανάρρωσης κλπ κλπ

    5) Ναι....γτ κάποια ΒΑΣΙΚΑ είναι στάνταρ και ισχύουν για όλους...Όπως θερμίδες, πρωτεϊνη, λιπάρα, υδατάνθρακες κλπ κλπ Το ίδιο ισχύει και με την βαρύτητα...Αν πέσεις απτην ταράτσα είτε με το κεφάλι είτε με τα πόδια δεν παίζει να πετάξεις...


    Δεν λέμε ότι δεν ισχύουν ΟΛΑ τα παραπάνω...λέμε ότι αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί κάποιος να ακολουθήσει to the point την γνωστή πορεία δεν χάλασε δα και ο κόσμος γτ είναι μικρές οι διαφορές...Σε ερασιτεχνικο επίπεδο δεν επηρεάζουν πουθενά σχεδόν...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-08-17 11:26 #577
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Βασικά δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου

    Συμφωνούμε ότι πρωταρχικό ρόλο παίζουν οι συνολικές θερμίδες
    Από κει και πέρα το πως που ποτέ είναι όλα δευτερεύοντα με τη δική τους μικρή η μεγάλη σημασία

    εννοείται μιλάω με τη δική μου προσωπική εμπειρία και λέω τη γνώμη μου εξάλλου για αυτό γίνεται και η ψηφοφορία και όπως έχω πει και σε άλλα ποστ προτάσεις κάνουμε και ο καθένας ακολουθεί ότι μπορεί σύμφωνα με το πρόγραμμα του και ότι τον βολεύει
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-08-17 11:30 #578
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιοι είναι οι όλοι? Μην γενικεύεις Και ποιος είναι αυτός ο λόγος κατά τη γνώμη σου τέλος πάντων?
    Τα αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους!
    Και η ψηφοφορία εδώ έρευνα είναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-08-17 11:52 #579
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Τα αποτελέσματα ποιου ακριβως μιλανε απο μονα τους?

    Οχι η ψηφοφορία εδω δεν εχει καμια σχεση με ερευνα για τους λογους που (τζαμπα) εγραψα παραπάνω.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-08-17 15:05 #580
    Το avatar του χρήστη mono AEK

    Εγγραφή
    25-10-2011
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    452
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αποτελέσματα ποιου ακριβως μιλανε απο μονα τους?

    Οχι η ψηφοφορία εδω δεν εχει καμια σχεση με ερευνα για τους λογους που (τζαμπα) εγραψα παραπάνω.
    εχεις δικιο ξεχασα να το γραψω

    τα αποτελεσματα της ψηφοφοριας εννοουσα!

    εννοειται η ψηφοφορια δεν ειναι ερευνα (χορατο ηταν)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-08-17 15:56 #581
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mono AEK Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοειται η ψηφοφορια δεν ειναι ερευνα (χορατο ηταν)
    Η πλάκα είναι ότι σ αυτή την ψηφοφορία κι εγώ 6 γεύματα έχω ψηφίσει μιας και είναι παλιά Βέβαια ο Devil τα έλεγε από τότε, μαζί με πολλά άλλα σε διάφορα θέματα.

    Γι' αυτό κανείς δε μπορεί να πει ότι ανακάλυψε το άγιο δισκοπότηρο του φίτνες που ήταν μέχρι τώρα κρυμμένο. Ο χώρος εξελίσσεται, η γνώση διαδίδεται και πάμε όπου πάνε τα δεδομένα (αν υπάρχουν ξεκάθαρα δεδομένα).
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-08-17 19:38 #582
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το θεμα δεν αφορα το τι ισχυει καλυτερα απο κατι αλλο, αλλα το αν γινεται κ με τον ενα τροπο η κ με τον αλλο..οποτε η απαντηση ειναι, "οπως βολευεται ο καθενας".

    απο την αλλη επειδη ξαναδιαβασα λιγο το θεμα, αναφορικα να γραψω οτι οι 3 μελετες που εχει δωσει ο Μητσος (devil) ενα τελη δεν αφορουν το θεμα γιατι εχουν να κανουν με γυναικες (κατα βαση), μεγαλης ηλικιας (κατα βαση), κ που δεν εχουν σχεση με την γυμναστικη...το σωμα λειτουργει τελειως διαφορετικα οταν καποιος γυμναζεται συστηματικα, σε σχεση με το να μην γυμναζεται καθολου.
    επισης οι μελετες αυτες ειχαν να κανουν με το adaptation του ρυθμου χρησιμοποιησης της πρωτεινης.
    κριμα που δεν ειναι εδω για να ποσταρει..μηπως να του εκανα κανα τηλεφωνο?

    η μια μελετη που δωθηκε πανω στο θεμα κ αφορουσε αντρες κ γυναικες κ ηταν αθλουμενοι (strength training) ηταν αυτη που εδωσε ο επισκεπτις, λιγες σελιδες μετα αν κατσει κανεις να ψαξει.
    αλλα επειδη ειναι μια μελετη, οπως ειχα γραψει κ τοτε, σιγουρα δεν μπορουμε καταφορα να πιαστουμε απο αυτη κ να την εφαρμοσουμε παντου..τι θελω να πω.

    η μελετη αυτη αφορα αυξηση μυικς μαζας με 3 vs 6 γευματα, κ τα 3 εδωσαν καλυτερα αποτελεσματα απο τα 6.
    η μελετη αυτη ομως εγινε σε θερμιδικο πλεονασμα, με οοοο,τι μπορει να συναπαγεται αυτο..σε θερμιδικο ελλειμμα που πρεπει να διατηρειται μια θετικη ισοροπια αζωτου, κ σε συναρτηση με τους δεδομενους (γιατι ειναι) ρυθμους αποροφησης διαφορων πηγων πρωτεινης, μπορει να ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
    κ φυσικα ολα αυτα εχουν να κανουν με το ποσο παιζει καποιος με την λεπτομερια, κ σε τι επιπεδο ειναι..αν ειναι καποιος με 15% λιπους λογικα θα μπορει ευκολα να το κανει κ ετσι κ αλλιως..αν ειναι καποιος με 11% κ θελει να πεσει κ αλλο, ενω ταυτοχρονα να μην εχει πολλες απωλειες, εκει παλι ειναι αλλο.

    εγω πιστευω οτι αν καποιος μπορει να το κανει, ας το κανει..αν καποιος δεν μπορει, υπαρχουν κ τα 6 γευματα, κ δεν τιθεται θεμα "τι ειναι καλυτερο".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα προτιμουσα να μου λεγατε τι δουλευει σε εσας κ οχι επιστημονικες ερευνες.
    (Οχι οτι δεν με απασχολουν).
    Εδω μεσα εχω μαθει πολλα απο ανθρωπους που εκαναν υπερπροσπαθεια κ οχι επιστημονες.Ανθρωπους που διαβασα το log τους κ ετσι εφτασα εδω που ειμαι.
    δεν ισχυει τιποτα..τα δεδομενα ειναι εκει, τα διαβαζεις, δοκιμαζεις κ τους 2 τροπους κ καταληγεις σε αυτον που σε βολεψε περισοτερο.

    οταν μιλαμε για απλα "χασιμο λιπους-βαρους" σου τα εγραψαν κ τα παιδια..ειτε κανεις 2-3, ειτε κανεις 15 τα ιδια ειναι..αν ειναι να χασεις, θα χασεις.
    οταν μιλαμε για διατροφη σε συνδιασμο με προπονηση, δες τι εγραψα, κ διαβασε κ το θεμα απο την αρχη, εχει πολυ καλες τοποθετησεις κ με δεδομενα.
    οι περσοτερες μελετες για χασιμο λιπους κ γευματα με αυτο τον τροπο εχουν γινει σε παχυσαρκους, αγυμναστους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-08-17 23:10 #583
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι οι διάφοροι γκουρού και διατροφολόγοι που υποστηρίζουν σθεναρά τα 6 γεύματα είναι για να προωθήσουν τα συμπληρώματα διατροφής που πουλάνε ή περνούν προμήθεια

    Είναι σχεδόν αδύνατον να μπορείς να ετοιμάσεις και να κουβαλάς μαζί σου καθημερινά 6 γεύματα 7 μέρες την εβδομάδα, οπόταν αναγκαστικά θα χρειαστείς συμπληρώματα και με αυτόν τον τρόπο τα οικονομάνε χοντρά
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-08-17 15:40 #584
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Σε μενα παντως τα λιγα γευματα δινουν καλυτερα αποτελεσματα απο θεμα απωλειας λιπους με τη λιγοτερη απωλεια μυικης μαζας ταυτοχρονα .. Οταν κανεις διατα κι εχεις 1700 1800 2000 θερμιδες τα 3 γευματα ειναι οκ.. Τα πολλα γευματα απλα με τις ιδιες θερμιδες χτυπας πιο γρηγορα πλατο και απο ενα σημειο και μετα καταιβενεις σε θερμιδες αλλα το μονο που βλεπεις ειναι οτι χανεις μυικη μαζα αντι να χανεις λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-08-17 20:00 #585
    Το avatar του χρήστη capo

    Εγγραφή
    10-09-2014
    Περ.
    Patra
    Μηνύματα
    75
    Προεπιλογή
    8-10 γευματα ειναι το καλυτερο αν θες να μεγαλωσεις. αυτο που λεει και ο σπουδαιος ριτς πιανα δηλαδη. eat big to get big.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 39 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 2937383940 ΤελευταίαΤελευταία